Centrální komise ministerstva dopravy tento týden schválila modernizaci železničního uzlu Česká Třebová na Orlickoústecku za odhadovaných 20 miliard korun. Stavba by měla začít do konce letošního roku a trvat za provozu uzlu do roku 2031. Jde o největší zakázku Správy železnic (SŽ) za posledních deset let. Uvedl to server Zdopravy.cz.

Tendr na zhotovitele modernizace by měla Správa železnic zahájit do konce června. Odhadovaná cena zakázky činí 19,541 miliardy korun. V roce 2020 Správa železnic uváděla cenu deset miliard korun, připomněl server.

„Z velké části je tento nárůst způsoben oceněním dle aktualizovaných cenových databází SFDI (Státního fondu dopravní infrastruktury) a dále též došlo k menším změnám technického řešení v jednotlivých profesích,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Cenu zvýšily i změny některých stavebních objektů a zvýšení rychlosti v některých částech uzlu.

Novinkou oproti prvním verzím je vybudování lávky v oblasti Korado, která vznikne jako náhrada stávajícího podchodu. Lávku převezme po vybudování město Česká Třebová. Stávající podchod zůstane, bude sloužit jako kolektor pro vedení ve správě Správy železnic. Podle SŽ je podchod v havarijním stavu a musel by se kompletně přestavět.

Modernizací projde stanice Česká Třebová a na ni navazující úseky tratí směrem k Třebovicím v Čechách, Opatovu a Dlouhé Třebové. Stavbaři na nich opraví mosty, odvodnění, železniční svršek i spodek a dají nové trakční vedení. Přestavba čeká i celé osobní nádraží a takzvanou odjezdovou skupinu, kterou využívají především nákladní vlaky.

Nově vybudovaná nebo opravená nástupiště budou mít celkovou délku 2,7 kilometru. Traťová rychlost vlaků při průjezdu se zvýší z 60 na 80 kilometrů za hodinu. Délka nových kolejí dosáhne 25 kilometrů, nových výhybek bude 400 a rekonstruovaných železničních mostů bude 32.

Zakázku na projekt modernizace získalo v roce 2021 sdružení firem Sudop Brno, Sudop Praha a Sudop EU s cenou 257,8 milionu korun.

Uzel Česká Třebová prošel poslední větší rekonstrukcí v 50. letech minulého století. Tehdy byl i elektrifikován. Desítky kilometrů dosud používaných trolejí pocházejí z této doby.

Zdroj: ČTK

DPP