Zdroj: Pixabay.com

[quote]Na zimní starosti silničářů z pohledu historie se zaměřila poslední letošní výstava v Muzeu silnic ve Vikýřovicích. Návštěvníky zavede do doby před více než 150 lety, kdy se silnice ručně prohazovaly lopatami. Představí i historickou techniku pro zimní údržbu silnic. Expozice se zaměří i na silnici přes Červenohorské sedlo, která je v zimním období oříškem pro silničáře i v současnosti. Výstava Zimní starosti silničářů bude otevřena od čtvrtku do 3. března.[/quote]

,,Cílem výstavy bylo ukázat historii zimní údržby od jejího počátku, tedy zhruba od poloviny 19. století, do současnosti. Chtěli jsme také prostřednictvím výstavy ukázat, že silničáři v tomto období nespí,“ řekla ČTK vedoucí muzea Alena Turková.

Součástí expozice je řada zajímavých historických exponátů, mezi nejcennější patří replika dřevěného sněhového pluhu, kterým se odklízel sníh ještě v 50. či 60. letech minulého století.

,,Máme zde také dobové dopravní značení, ale i různé druhy zásněžek či dobových nářadí cestářů. Nechybí ani ukázky posypového materiálu – přes popel, drť, písek, škváru až po různé typy soli,“ doplnila vedoucí muzea.

Historii zimní údržby mohou lidé na výstavě sledovat také na dobových fotografiích a v kronikách tehdejších brigád socialistické práce. K nahlédnutí jsou i plány, které se pro jednotlivá zimní období připravovaly.

,,Návštěvníky našeho regionu bude určitě zajímat kolekce dobových fotografií z údržby naší proslulé silnice přes Červenohorské sedlo, na které jsou každoročně v zimě problémy,“ doplnila Turková.

Podle zástupců muzea první zprávy o zajišťování zimní údržby, která spočívala především v ručním prohazování sněhu lopatami na okresních silnicích, pocházejí z poloviny 19. století. Na říšských silnicích tuto službu stanovil říšský zákon ze dne 2. ledna 1877, doplnila Turková. Do poloviny 20. století se vedle lidské síly a dřevěných sněhových pluhů tažených koňmi většinou žádné specializované zimní silniční mechanismy nepoužívaly. Později začali silničáři využívat sněhové frézy, nákladní auta s předsazenými pluhy či strojními sypači a traktory.

Muzeum silnic ve Vikýřovicích bylo otevřeno v roce 2010. Vlastní na 1500 sbírkových předmětů. Zájemcům o silniční historii je celoročně přístupná muzejní badatelna. Vedle stálých expozic jsou v muzeu i tematické výstavy, kterých je ročně šest.

Zdroj: ČTK