Na zámku ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku dnes novou návštěvnickou sezonu zahájilo Muzeum československých letců RAF. Přístupné bude do konce letních prázdnin vždy o víkendech a v dalších dnech po telefonické domluvě, řekl Zdeněk Sadecký ze spolku letecké historie Czech Spitfire Club z Jihlavska, který muzeum spravuje.

Muzeum se věnuje Čechoslovákům, kteří za druhé světové války působili v zahraničí. Jeho snahou je být autentické, hned v prvním sále tak v širších souvislostech předestírá dobu okupace, vystavené jsou i potravinové lístky nebo lístky, takzvané šatenky, za které bylo možné získat v obchodě oblečení. „Peníze sice existovaly, ale za ty se toho moc pořídit nedalo,“ řekl Sadecký.

Muzeum podle něho nemá být jen sbírkou věcí, ale především připomínkou konkrétních lidí. Proto chce, aby figuríny v dobových uniformách, včetně prvorepublikových leteckých kombinéz, zastupovaly předem určenou osobu. Mělo by jich být až 40. Jednou z nich bude Dolores Šperková, „Byla to první Češka, která dosáhla dosáhla v RAF důstojnické hodnosti,“ řekl Sadecký.

Letošní novinkou mezi vystavenými předměty je především rádiem řízený model, který před lety využili filmaři pro natáčení snímku Tmavomodrý svět. Kromě skutečných letadel a maket v životní velikosti se pro scény používaly i zmenšené modely. Ten vystavený si zahrál ve scéně, v níž Ondřej Vetchý vyskakuje z letadla a jeho mladší kolega nad ním krouží a pak mu shazuje nafukovací člun. I jeho zmenšenina je součástí expozice. Muzeum model získalo od Pavla Fencla, mistra světa v letecké akrobacii s modely, který na filmu spolupracoval.

Muzeum sídlí v zámku ve Větrném Jeníkově. Přestěhoval se do něj ze zámku v Polici na Třebíčsku. Zatím vystavuje ve čtyřech místnostech. Podle Sadeckého je to provizorium, čeká se na dokončení opravy zámku, po které bude mít muzeum k dispozici celé jedno křídlo se 14 sály. V nich chce přiblížit osudy letců i techniků od jejich rozhodnutí opustit okupované Československo, až po nespravedlivé věznění, které na ně doma čekalo po komunistickém převratu v roce 1948.

Letošní sezona je ve Větrném Jeníkově třetí. V Polici bylo muzeum zvyklé na návštěvnost přes 3000 lidí, ve Větrném Jeníkově jeho chod zatím limitovala především opatření proti covidu-19. Loni ho navštívilo asi 500 lidí.

Zdroj  :ČTK