Poté co západní pojišťovny zrušily krytí ruských rejdařů, je nyní hlavním zajistitelem ruských lodí, včetně flotily Sovcomflotu, státem kontrolovaná Ruská národní zajišťovna (RNRC). S odvoláním na tři obeznámené zdroje o tom dnes informovala agentura Reuters.

Pojištění je pro námořní dopravu nezbytné, zejména v případě přepravy ropy, která vyžaduje nejvyšší bezpečnostní standardy kvůli riziku úniku a přepravě hořlavého materiálu na volném moři. Před uvalením západních sankcí na Rusko kvůli jeho invazi na Ukrajinu se při pojištění takových nákladů Moskva spoléhala na skupinu mezinárodního společností nabízejících široké krytí.

Na státní námořní přepravní společnosti Sovcomflot, největší ruskou námořní skupinu, ale dopadly sankce, a tak západní pojišťovny své krytí stáhly. Podle zdrojů z odvětví však ruské náhradní krytí bude pravděpodobně stačit k tomu, aby ruská plavidla mohla dál plout.

Zajišťovna přebírá část pojistných rizik pojišťoven, je tedy pojišťovnou pro pojišťovny. Systém se tak díky rozložení rizik může vypořádat i s rozsáhlými ztrátami.

Místopředseda ruské bezpečnostní rady a bývalý premiér a prezident Dmitrij Medveděv tento týden bez podrobností uvedl, že jako pojištění pro přepravu ruského zboží budou nabídnuty státní záruky. Hlavní společností poskytující státní záruky ruským pojišťovnám, které nabízejí krytí, jako je například Ingosstrach, se podle zdrojů Reuters stala ruskou centrální bankou kontrolovaná RNRC.

Ruská centrální banka v březnu uvedla, že zvýšila kapitalizaci RNRC z 71 na 300 miliard rublů (zhruba 121 miliard Kč). Zvýšila též její garantovaný kapitál na 750 miliard rublů, aby firma měla dostatečné zdroje na poskytování zajištění.

Dva ze zdrojů z odvětví námořní dopravy uvedly, že kapitalizace RNRC umožní společnosti působit jako zajistitel ruských lodí na mezinárodním trhu bez zapojení západních firem.

Podle dalšího zdroje z pojišťovnictví ruské záruky pravděpodobně uspokojí země, které stále nakupují ruskou ropu. Spojené státy dovoz ruské ropy zakázaly a členské státy Evropské unie se dohodly na postupném embargu.

Většina vývozu ruské ropy, zejména té na tankerech Sovcomflotu, směřuje do asijských přístavů, především do Indie a Číny. Obě jmenované země nadále se Sovcomflotem spolupracují.

Indické úřady již akreditovaly Ingosstrach jako pojišťovací společnost pro přepravu ropy. To znamená, že plavidla, která společnost pojišťuje, mohou zamířit do indických přístavů.

Zdroj : ČTK