[quote]Na dvou tratích by měl začít během června zhruba půlroční zkušební provoz systému jednotné jízdenky OneTicket. Uskuteční se na tratích Plzeň – Most a Česká Lípa – Rumburk a celkem do něj bude zapojeno 146 vlakových spojů pěti různých dopravců. Cestující tak na těchto tratích budou moci cestu absolvovat na jednu jízdenku bez ohledu na počet dopravců. Dokončení celého projektu je plánováno na letošní prosinec. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí státního podniku CENDIS Martin Opatrný. Vlastní jízdenky budou dopravci prodávat dál.[/quote]

Systém jednotných jízdenek by měl vyřešit současnou situaci, kdy si cestující musí kupovat samostatné jízdenky podle dopravce, se kterým právě jedou. „Výhodou OneTicket je, že lidé nemusí znát tarify a podmínky jednotlivých dopravců. Jednotná jízdenka půjde také jednoduše vrátit. Navíc ochrání práva cestujících, kteří například v případě velkého zpoždění, například kvůli poruše, mají nárok na asistenci a finanční kompenzaci, i když jeli s více dopravci,“ uvedl Opatrný. Ceny jízdenek budou nastavovány podle jednotného tarifu vytvořeného státem. Jízdenky od dopravců tak mohou být i cenově výhodnější, ovšem budou vázány pouze na spoje dané dopravní společnosti.

Do zkušebního provozu se zapojí pět dopravců, kteří na vytipovaných tratích nyní působí. Jde o České dráhy, Arrivu, RegioJet, Die Länderbahn CZ a GW Train Regio. Jednotná jízdenka bude platit na celkem 237 kilometrech a v 52 stanicích. V prvních týdnech bude možné koupit pouze papírovou jízdenku, a to na pokladnách nebo ve vlacích zúčastněných dopravců. Během léta by pak měla přibýt i možnost nákupu elektronické jízdenky přes e-shop nebo mobilní aplikaci.

Systém OneTicket podle Opatrného nabídne cestujícím možnost si zakoupit jednu jednosměrnou i zpáteční jízdenku pro cestu po železnici bez ohledu na počet dopravců zapojených na dané trase. K dispozici budou i traťové a síťové jízdenky. Jednotná jízdenka bude mít také svůj věrnostní systém, který nabídne čtvrtinovou slevu na nákup jízdného. Cestující jej budou moci využívat od prosince.

Ministerstvo dopravy na vývoji systému spolupracuje s firmou CENDIS, kterou úřad v minulosti zřídil právě pro vývoj informačních agend v dopravě. V první fázi stát připravuje jednotný tarif pro cestování na železnici, později by se měl rozšířit i například na spoje integrovaných dopravních systémů, tedy včetně autobusů.

 

Zdroj : ČTK