Letadlo společnosti China Eastern Airlines se 132 lidmi na palubě dnes havarovalo v horách na jihu Číny. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní média. Příčiny nehody ani počet obětí nejsou ani po zhruba 16 hodinách od nehody známy. Záchranáři ale uvedli, že na místě nenašli žádné stopy po přeživších.

Čínská média původně uváděla, že v letadle bylo v době neštěstí 133 lidí, později počet o jednu osobu snížila a sdělila, že na palubě se nacházelo 123 cestujících a devět členů posádky.

Čínská státní televize sdělila, že letadlo směřovalo z města Kchun-ming do Kantonu. V Čuangské autonomní oblasti Kuang-si mělo „nehodu“, která způsobila požár na horském svahu.

Podle agentury Reuters se jednalo o šest let starý Boeing 737-800. Stroj, který odstartoval ve 13:11 místního času (6:11 SEČ), po 14:20 místního času (7:20 SEČ) ztrácel rychlost a následně začal prudce klesat. Nad městem Wu-čou byl s letadlem ztracen kontakt. Na místo se vydali záchranáři.

„Můžeme potvrdit, že se letadlo zřítilo,“ napsala společnost China Eastern Airlines v prohlášení. Čínská média citovala představitele záchranných složek, podle nějž se letadlo rozbilo a způsobilo požár, který na místě zničil bambusový porost. Jiný záchranář prohlásil, že v troskách nejsou žádné stopy života. V oblasti bylo v době neštěstí částečně zataženo a dobrá viditelnost.

Společnost Boeing uvedla, že je připravena aerolinkám pomoci s vyšetřováním nehody a kvůli incidentu je v kontaktu s americkými regulátory pro bezpečnost v dopravě.

Čínský prezident Si Ťin-pching vyzval vyšetřovatele, aby co nejdříve zjistili příčinu nehody a zajistili naprostou bezpečnost letového provozu.

Čína patří v posledních letech v bezpečnosti letecké dopravy k nejlepším na světě, píše agentura Reuters. Poslední smrtelná nehoda civilního tryskového letadla se tam stala v roce 2010, kdy za špatné viditelnosti havarovalo letadlo společnosti Henan Airlines, když se blížilo k letišti v I-čchunu. Z 96 lidí na palubě 44 zahynulo.

Společnost China Eastern Airlines patří mezi trojici největších čínských aerolinií. Létá na řadě domácích i mezinárodních tras a obsluhuje 248 různých destinací, píše Reuters.

Havárie letadel v době, kdy se nacházejí v cestovní letové hladině, jsou relativně vzácné, ačkoliv v ní stroje tráví největší část letu. Boeing minulý rok uvedl, že mezi lety 2011 a 2020 v této fázi nastalo okolo 13 procent světových havárií, které si vyžádaly oběti. Na fázi přiblížení na přistání připadalo 28 procent smrtelných nehod, 26 procent na samotné přistání.

„Letadlo v tuto dobu běžně řídí autopilot. Je proto velmi těžké pochopit, co se stalo,“ řekl Reuters čínský letecký expert Li Siao-ťin.

Zdroj : ČTK