Na nejdůležitějších 15 zastávkách MHD v Praze jsou namontovány digitální panely s odjezdy spojů. Kromě času odjezdu tramvají a autobusů na nich budou v případě nehody nebo jiné mimořádnosti okamžitě zveřejněny aktuální informace. Organizace Ropid, která plánuje pražskou veřejnou dopravu, vysoutěžila dodávku dalších 150 panelů. Na zastávky se dostanou v příštím roce. ČTK to sdělil mluvčí Ropid Filip Drápal. Autorem designu je studio Olgoj Chorchoj. Kromě Ropidu má na některých tramvajových tratích obdobné cedule dopravní podnik (DPP).

„On-line informace v podobě velkoplošných panelů viditelných z celého prostoru nástupiště jsou umisťovány na nejvytíženější zastávky nebo tam, kde dochází k častým nepravidelnostem a cestující potřebují aktuální informace o příjezdech spojů v reálném čase,“ uvedl Drápal.

V posledních týdnech přibyly panely na autobusových zastávkách Budějovická, Anděl, Spojovací nebo Brumlovka. Již delší dobu se s nimi mohou cestující setkat také na Dejvické, Želivského, Bohdalci, Nádraží Radotín, Kolejích Strahov nebo na terminálu Černý Most.

Informace o příjezdech nejbližších spojů se na panelech zobrazují podle skutečné polohy vozidel. Každý vůz má v sobě GPS. Informace se pak na panel přenáší prostřednictvím městské datové platformy Golemio, která dodává informace také do mobilní aplikace PID lítačka.

Ropid má nyní vysoutěženo dalších 150 panelů, které nechá na zastávky namontovat v příštím roce. Přidělá je městská firma Technologie hlavního města Prahy (THMP), která se o zastávky stará. „Postupně se mohou lidé s digitálními informačními prvky setkat také ve významných autobusových terminálech, které má Ropid ve své správě. Od konce roku 2022 je jimi osazen terminál Černý Most a ještě do konce letošního roku přibude také na autobusovém nádraží Roztyly,“ dodal Drápal.

Zdroj: ČTK

DPP