Na několika německých letištích budou v úterý opět stávkovat bezpečnostní pracovníci. Oznámil to dnes německý odborový svaz Verdi, podle kterého se stále nepodařilo dospět k dohodě ohledně zvýšení mezd. Začátkem minulého týdne si varovné stávky bezpečnostních pracovníků na německých letištích vyžádaly zrušení stovek letů, upozornila agentura Reuters.

Odboráři na úterý vyzvali ke stávkám na letištích ve Frankfurtu nad Mohanem, Berlíně, Brémách, Hamburku, Hannoveru, Stuttgartu, Düsseldorfu a Kolíně nad Rýnem/Bonnu.

Verdi se snaží se svazem společností zajišťujících letištní kontroly (BDLS) dohodnout nové kolektivní smlouvy pro 25.000 zaměstnanců úseků kontrol cestujících. Odbory požadují navýšení hodinové mzdy o nejméně jedno euro a chtějí rovněž sjednotit různě nazvané pozice, kdy zaměstnanci za odlišnou výši mzdy vykonávají stejnou práci. Upozorňují také na mzdové rozdíly mezi spolkovými zeměmi na západě a na východě Německa.

„Dosáhli jsme pokroku v oblasti slaďování regionálních mezd,“ uvedl dnes vyjednavač svazu Verdi Wolfgang Pieper. „Co se však týče zvyšování mezd, nabídky zaměstnavatelů výrazně zaostaly za požadavky zaměstnanců,“ dodal.

Další kolo rozhovorů by se mělo uskutečnit ve čtvrtek. Podle BDLS požadavky svazu Verdi v souhrnu znamenají zvýšení mezd až o 40 procent a jsou utopické.