[quote]Počet obětí dopravních nehod v zemích Evropské unie se loni výrazně snížil, oproti roku 2019 zemřelo o skoro o 4000 lidí méně. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnila Evropská komise (EK). Podstatný, i když ne přesně měřitelný vliv, měla pandemie covidu-19, kvůli níž se značně zmenšil provoz.[/quote]

V roce 2020 zemřelo při nehodách na 18.800 lidí, což je ve srovnání s předchozím rokem o 17 procent méně. EK upozornila, že mezi lety 2010 a 2020 se počet mrtvých na silnicích snížil o 36 procent, čímž unie zaostala za svým závazkem snížit v tomto období množství obětí o polovinu.

„Naše silnice patřím k nejbezpečnějším na světě… Za společným cílem ale zaostáváme a potřebujeme přijmout kroky, aby se čísla nevrátila na úroveň před pandemií,“ uvedla eurokomisařka pro dopravu Adina Valeanová.

V EU nyní připadá asi 42 obětí dopravních nehod na milion obyvatel, ve světě je to kolem 180 obětí na milion lidí.

Statistici uvedli, že 18 členských zemí loni vykázalo nejnižší počet obětí nehod za dobu sledování. Největší pokles zaznamenaly Malta (o 31 procent), Bulharsko (o 26 procent) a Itálie s Maďarskem (o 25 procent). V Česku se počet mrtvých na silnicích snížil o 16 procent, na Slovensku o devět. Nejbezpečnější silnice má dlouhodobě Švédsko, které vykazuje 18 obětí nehod na milion obyvatel. Na opačném konci žebříčku stojí Rumunsko, které má 85 obětí na milion lidí.

 

Zdroj : ČTK