Invoitix

Na silnicích v Evropské unii přišlo loni o život zhruba 20.400 lidí. Jde o jednoprocentní pokles oproti roku 2022, uvedla s odkazem na předběžná data Evropská komise. V České republice počet úmrtí na silnicích setrvale klesá. V roce 2023 se jednalo o 46 úmrtí na milion obyvatel, což přesně odpovídá průměru EU. Nejhorší situace je v Bulharsku (82 mrtvých na milion obyvatel) a v Rumunsku (81 mrtvých na milion obyvatel).

„Od roku 2019 počet úmrtí na silnicích ve Španělsku, Francii a Itálii téměř neklesl, zatímco v Irsku, Lotyšsku, Nizozemsku, na Slovensku a ve Švédsku vzrostl,“ uvedla Evropská komise. „Oproti tomu Belgie, Česko, Dánsko, Maďarsko a Polsko jsou na cestě ke splnění cíle, kterým je padesátiprocentní snížení počtu úmrtí a vážných zranění do roku 2030,“ dodala.

Celkové pořadí zemí, pokud jde o úmrtnost na silnících, se v posledních letech příliš nemění. Nejbezpečnější silnice se stále nacházejí ve Švédsku (22 úmrtí na milion obyvatel) a Dánsku (27 úmrtí na milion obyvatel). Průměr v EU byl v loňském roce 46 smrtelných úrazů na silnicích na milion obyvatel.

Evropská komise dodala, že celoevropské údaje z roku 2022 – pro rok 2023 zatím nejsou podrobná data k dispozici – ukazují, že 52 procent úmrtí v silničním provozu se odehrálo na venkovských silnicích, 38 procent pak ve městech a devět procent na dálnicích. Velkým problémem je podle komise množství usmrcených cyklistů. V roce 2022 jich bylo zabito více než 2000.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP