DPP

[quote]Ceny za silniční dopravou strmě rostou. Náklady dopravců na energie, paliva i lidské zdroje v posledních týdnech vzrostly až o 15 procent, problémy jsou ovšem i s dostupností služeb a s nedostatkem některých základních materiálů. Do konce roku kvůli tomu hrozí zdražení dopravy až o čtvrtinu. Dnes na to upozornilo sdružení dopravců Česmad Bohemia. Zdražování hrozí v nákladní i autobusové dopravě a také v MHD.[/quote]

Náklady stoupají v posledních týdnech a měsících téměř ve všech položkách, ať už jde o cenu paliva, samotných vozidel, energií, nákladů na lidské zdroje nebo o výši úroků. Například cena nafty podle dopravců vzrostla od začátku roku o sedm korun, násobně dražší je také AdBlue. Firmy upozorňují i na vysokou inflaci, která navyšuje režijní náklady. Celkově jde podle sdružení o nárůst mezi 12 až 15 procenty.

Problémy jsou ovšem i se samotnou dostupností služeb a materiálu. Například nová dopravní technika má podle dopravců v současnosti dodací lhůty delší než jeden rok, chybí i základní náhradní díly, včetně základních položek jako je například olej. Vedle toho dopravci upozorňují i na hrozící nedostatek AdBlue a narušený systém dodávek, kvůli problémům odběratelů.

„Dnes nenajdete dopravce, který by byl schopen stoprocentně zajistit poptávané kapacity. Je běžné, že volný kamion, který byste potřebovali zítra, seženete až za týden. Vážně hrozí, že doprava se stane luxusním zbožím, její ceny mohou do konce roku vzrůst až o čtvrtinu,“ řekl prezident Česmadu Josef Melzer.

Podle dopravních firem je zdražování dopravy nevyhnutelné. Nejde přitom jen o kamionové přepravce ale i autobusové firmy, které budou jednat o nových cenách s úřady. „Silniční dopravci, se dostávají do stavu, že nejsou schopni plnit požadavky zákazníků,“ dodal mluvčí sdružení Martin Felix.

Rostoucí ceny energií a paliva zvyšuje náklady i městských dopravním podnikům. Největší z nich počítají s navýšením výdajů za energie o stovky milionů korun za rok. O pokrytí rostoucích výdajů budou podniky jednat s městy, hrozí zdražení jízdného nebo omezení provozu.

 

Zdroj : ČTK