[quote]Severoatlantická aliance převzala první z flotily osmi tankovacích a transportních letadel Airbus A330 MRTT, určených k posílení strategických schopností NATO. Po slavnostním předání letounu v jednom z výrobních závodů Airbusu ve španělském městě Getafe o tom napsala agentura AFP. Zapojení Česka do mezinárodní letky schválila česká vláda loni na podzim.[/quote]

Oficiální převzetí prvního letounu představuje klíčový mezník pro mezinárodní jednotku s účastí České republiky, Belgie, Německa, Nizozemska, Norska a Lucemburska, uvedl Airbus v tiskové zprávě. První tanker má v úterý přeletět na hlavní operační základnu v nizozemském Eindhovenu. Letka má rovněž operovat z předsunuté základny v Kolíně nad Rýnem v Německu.

Samo NATO jako politická a vojenská organizace disponuje jen několika vlastními vojenskými zařízeními, včetně letky 14 letounů včasné výstrahy, velení a kontroly vzdušného prostoru AWACS. Osm tankovacích a transportních letadel A330 MRTT zakoupených NATO je součástí partnerství zahájeného v roce 2012 mezi šesti zeměmi, které je financovaly a mají výhradní provozní práva, poznamenala AFP. A330 MRTT (Multi Role Tanker Transport, tedy víceúčelový tankovací a dopravní stroj) se používá pro doplňování paliva letadlům za letu i pro přepravu cestujících, nákladu či pacientů.

Některé další členské státy NATO – Británie, Francie a Německo – disponují vlastními letouny A330 MRTT. Tyto stroje létají rovněž ve službách Singapuru, Austrálie, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů.

Loni 14. října česká vláda na návrh ministra obrany schválila české zapojení do této mezinárodní letky transportních a tankovacích letadel. Armáda tak získá lepší přístup ke strategické letecké přepravě či k zajištění tankování za letu a k přepravě zraněných. České ministerstvo obrany za vstup do projektu jednorázově zaplatí v přepočtu 594 miliony korun, poté bude každoročně platit 32,6 milionu korun na provoz a deset milionů na personál. Náklady za 30 let budou kolem 1,87 miliardy korun, sdělil tehdy ČTK Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany. Účastnické státy budou platit příspěvky podle toho, kolik letových hodin budou požadovat. Zajistit také musí personál.

Web zabývající se českými vzdušnými silami czechairforce.com uvedl, že program iniciovalo Nizozemko. Sdílená letadla budou ve vlastnictví NATO a budou řízena agenturou NSPA (NATO Support and Procurement Agency). Poslední stroj by měl být předán do užívání v roce 2024. „Kontrakt předpokládá, že každý letoun bude využíván s náletem přibližně 1100 hodin ročně,“ uvedl web.

Airbus A330 MRTT byl postaven na základě civilního dopravního Airbusu A330-200.

 

Zdroj : ČTK