Námořní kontejnery už neslouží jen k přepravě cenných nákladů přes půl světa. Běžní lidé si v nich uskladňují třeba mimo sezónu nepoužívaná kola, lyže nebo motorku, firmy zase důležité zboží nebo materiál. S převratným přístupem k logistice přišla česká společnost Cooltainers. Plně bezobslužné sklady poskytuje i obcím a využívá toho, že kontejnery samotné jsou zajímavým aktivem. Její sklady mohou spoluvlastnit drobní investoři z řad většinové populace.

Inflace v letošním roce dosahuje těžko uvěřitelných dvojciferných hodnot. Pro mnoho lidí je takový alarmující vývoj podnětem pro hledání cest, jak zajistit, aby jejich úspory neztratily na hodnotě. Netradičním, ale o to zajímavějším řešením, je nabídka rychle rostoucího českého startupu Cooltainers.

Firma Tomáše Lichtenberga, který stál mimo jiné u zrodu sítě salátových barů Fruitisimo, provozuje v Praze a blízkém okolí 5 skladových lokalit s širokou nabídkou lodních nákladových kontejnerů. To není na první pohled ničím zvláštní. Vymyká se tím, že jednotlivé kontejnery spoluvlastní drobní investoři.

Investice do železa v podobě kontejnerů je stabilnější a jistější než investice do zlata. Skladové prostory potřebují lidé neustále, ať už jde o jednotlivce nebo větší firmy. Nákladové kontejnery jsou navíc reálný majetek, jehož hodnota je stabilní, nebo dokonce roste. Jsou totiž dlouhodobě nedostatkovým zbožím. I z toho důvodu je aktuální nabídka Cooltainers do konce roku limitovaná a zájem o investice je velký,” říká Lichtenberg.

Základní výše vkladu, díky kterému se mohou investoři podílet na provozu nákladového kontejneru, je 150 tisíc korun, nebo lze investovat násobky této částky. Každých 150 tisíc je následně zajištěno konkrétním kontejnerem a společnost Cooltainers díky tomu může garantovat nadstandardní roční zhodnocení ve výši 12 %. Vložené finance se během 5 let investorovi vrátí, ve čtvrtletních splátkách. Výpovědní lhůta je 6 měsíců.

Nikdo nespoří své peníze, aby se koukal, jak díky dvojciferné inflaci rapidně ztrácejí svoji hodnotu. Investice u Cooltainers je přímo svázaná s nákupem kontejneru, tudíž je z mého pohledu bezpečnější než u jiných firem. Navíc jde o službu, která má smysl a je potřebná. Poslouží firmám, rodinám i jednotlivcům. Po 3 měsících jsem se rozhodla svou investici ztrojnásobit. I díky této investici bude můj syn moci studovat na soukromé škole s výukou v angličtině,” hodnotí jedna z investorek Martina Martínková, které už vlastněný kontejner vydělává půl roku.

Sám Lichtenberg do firmy neváhal vložit 15 milionů korun. Díky tomu zvládl překonat bariéry vstupu na trh, od složitého nacházení prvních zákazníků až po právní zajištění celého systému placení za pronájem. Prvotní investice umožnila také najít správné lokality a vyvinout unikátní systém automatizace pronájmů.

Firma je na trhu už více než dva roky a jen v tom uplynulém otevřela tři nové skladové lokality. Její meziroční obrat vzrostl o 90 %. To by nebylo možné bez vysokého zájmu o její úložné prostory. Více než 85 % z celkového počtu 202 nájemních jednotek ve 175 nákladových kontejnerech (některé jsou rozděleny na 5 až 10 jednotek) je dlouhodobě pronajatých.

I proto Lichtenberg plánuje další expanzi. Jen během následujících 12 měsíců chce celkový počet úložných prostor minimálně zdvojnásobit, zaplnit současné lokality a otevřít i další, a to nejen v rámci České republiky.

Výhodou Cooltainers oproti konkurenci je, že kontejnery nakupuje přímo od výrobce, nejedná se proto o použitý či vyřazený produkt. Díky tomu v případě potřeby může kontinuálně rozšiřovat jejich počet. Všechny jsou určené pro náročnou námořní dopravu, proto splňují nejvyšší kritéria pro certifikaci.

Naše komodita představuje absolutní jistotu – nejen jednotlivci, ale i firmy hledají další a další skladovací prostory. A my jsme schopni jim nabídnout možnost mít sklad přístupný 24 hodin denně, s krátkodobým nebo dlouhodobým pronájmem a bez nutnosti skládat nějaké rezervační poplatky. Nehrozí ani jiné možné náklady, protože provoz je plně automatizován,vysvětluje Lichtenberg.

Právě plná automatizace provozu je další přidanou hodnotou, díky které se řešení Cooltainers na trhu odlišuje. Jednoduchost velmi oceňují i zákazníci. Firma kontinuálně vyvíjí vlastní software a online systém, který do budoucna zajistí kompletní bezobslužnost při využívání skladových prostor a maximálně usnadní obsluhu celých areálů.

_______

Zdroj : Cooltainers