[quote]V hlasování řidičů o největší výtluky na silnicích v celé ČR je nejhorší silnice v obci Lhota Rapotina na Blanensku. Nejvíce výmolů, které motoristy letos trápí a které ohlásili, je na komunikacích Středočeského kraje. Výsledky ankety dnes ČTK sdělil Jan Marek z pojišťovny Generali.[/quote]

V anketě o „nejhorší díru v republice“ letos přišlo přes web a aplikaci téměř 100.000 hlasů. Přes 38 procent silnic se už dočkalo oprav. Proti loňským 34 procent jde o navýšení, uvedl Marek. Za osm let trvání projektu nahlásili motoristé přes 7600 silničních výmolů. Více než 45 procent z nich je k dnešnímu dni opraveno.

„Dobrou zprávou je, že náš projekt pomohl k tomu, že se výmoly v problematické části komunikace v obci Lhota Rapotina podařilo opravit,“ komentoval výsledky letošní ankety Petr Čaník z portálu Výmoly.cz. Úsek nahlásili motoristé na Výmoly.cz už v roce 2013. Na jaře 2018 byl úsek provizorně opraven, stejně tak nyní na podzim. I přes opakované dočasné opravy hlasující rozhodli o tom, že si silnice zaslouží prvenství v anketě o nejhorší výmol roku.

„Pokud motoristé nemají havarijní pojištění, vjedou do označeného výmolu a své auto poškodí, musí opravu většinou hradit ze své vlastní kapsy. Průměrně taková ´srážka se silnicí´ přijde až na 40.000 korun. S tím, jak přibývá čidel, senzorů a elektronických pomocníků v autech, očekáváme, že výše škody poroste,“ doplnil Marek.

Do projektu je zapojeno přes 5000 aktivních uživatelů z celé ČR a jejich počet roste. Prostřednictvím mobilní aplikace tak pomáhají motoristé monitorovat stav vozovek. Informace následně putují přes portál www.vymoly.cz k silničářům.

 

Zdroj : ČTK

DPP