[quote]Pět měsíců před tím, než Velká Británie opustí Evropskou unii, ztrácejí speditéři trpělivost.[/quote]

„Naši členové očekávají, že vláda bude schopna přinést s největší prioritou obchodní a celní ujednání“ řekl v minulých dnech Robert Keen, generální ředitel spedičního svazu Britská mezinárodní spediční asociace (BIFA).

Dny předtím britský ministr financí Philip Hammond uvedl v parlamentě v Londýně plán rozpočtu pro příští léta. Hammondovy plány vycházejí z „rozumné“ dohody o Brexitu, ale ta se
dosud nejeví. Šéf BIFA Keen požaduje: „Chceme takové ujednání, které bude co nejúžeji propojeno s celní unii EU“. 1.366 členů svazu má obavy ohledně dopadů tvrdého Brexitu na plány infrastruktury, nedostatek pracovníků a starosti na hranicích.

V rozhovoru pro Německé dopravní noviny DVZ v Londýně ujasnil následující: „Nemůžeme nic připravovat pokud nevíme, o jaký deal půjde.“ Dva a půl roku se nechává jen spekulovat, co 29.března 2019 na britské speditéry dopadne. Mnohý člen BIFA „vyhodil z okna“ 500 GBP (cca 560 eur) za seminář s členy vlády a za odpověď: „Nic nevíme“. Jinak členové BIFA vedou běžně se svými zákazníky rozhovory o téma Brexit.

Německá skupina Post DHL ustavila centrální tým, které jak interně tak i společně se zákazníky připravuje různé scénáře. Jen při DHL Supply Chain UK se zabývá výlučně tímto tématem nejméně deset pracovníků po celou pracovní dobu. Keen spatřuje největší problémy u silniční nákladní dopravy, jelikož například odbavovací doby mezi Calais a Doverem jsou velkou neznámou. Další problém znamená budoucí hranice mezi britským Severním Irskem a republikou Irsko, kterou vozidla dosud volně projíždějí.

Například táž vozidla s mlékem a mléčnými výrobky přecházejí hranici několikrát za den. Při těchto komoditách jsou celní a zdravotní kontroly velmi složité. Keen: „naše branže funguje bez problému, ale nikdo neví, jak jsme na tom“. A to se s Brexitem změní.

 

Zdroj : SSL