DPP

Nejvyšší soud (NS) nařídil Městskému soudu v Praze, aby znovu otevřel letitý a komplikovaný spor o 1,1 miliardy korun mezi společností ČEZ Prodej a Správou železnic. Vyhověl dovolání ČEZ Prodej proti rozsudku odvolacího městského soudu ze září 2019. ČTK to zjistila z úřední desky soudu. Mluvčí ČEZ Roman Gazdík ČTK řekl, že se firma nyní musí s rozsudkem seznámit. Stejně bude postupovat i Správa železnic, do té doby zatím nechce rozhodnutí komentovat.

Nejvyšší instance zjistila v odůvodnění vzájemně neslučitelné závěry i jiné nedostatky. „Již z toho důvodu je rozhodnutí odvolacího soudu neúplné, a tedy nesprávné,“ stojí v usnesení.

V kauze jde o peníze za neodebranou trakční elektřinu. Správa železnic si u dceřiné firmy energetické společnosti ČEZ objednávala elektřinu pro všechny železniční dopravce na několik let dopředu. Následně se však změnil zákon, který dopravcům umožnil nakupovat elektřinu přímo a samostatně. Pro dopravce byl tento postup levnější, proto jej využili. Správa železnic tak odebrala a zaplatila pouze malou část z původně dohodnutého množství trakční energie.

Společnost ČEZ Prodej chtěla od Správy železnic zaplatit v plné výši. Padla postupně řada protichůdných rozhodnutí. Městský soud v roce 2019 rozsudkem, který dnes zrušil Nejvyšší soud, určil, že ČEZ Prodej má peníze od Správy železnic, které zadržoval, zase vrátit. Nyní musí padnout nové rozhodnutí. V odůvodnění byly podle NS rozpory. „Zároveň totiž nemůže platit, že určitá osoba neměla povinnost (nahradit škodu) a současně, že její povinnost (nahradit škodu) zanikla splněním,“ stojí v rozsudku NS.

Oba subjekty vedou více sporů. Podle Hospodářských novin nedávno městský soud nepravomocně rozhodl, že Správa železnic musí zaplatit 858 milionů korun ČEZ Prodej za neodebranou elektřinu v roce 2011. K tomu musí uhradit úroky přibližně 700 milionů korun. Deník avizoval také očekávané podobné rozhodnutí, které se mělo týkat sumy za rok 2010.

Zdroj : ČTK