V Německu bude od června platit po dobu tří měsíců celostátní měsíční jízdenka pro regionální dopravu za devět eur (222 Kč). Koaliční vláda sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze, Zelených a liberálních svobodných demokratů (FDP) se takto rozhodla obyvatelům země dočasně ulevit od rostoucích cen pohonných hmot a energií. Spolkové země se ale obávají nedostatečného financování, spolkový ministr dopravy Volker Wissing to odmítá a věří ve znovuzrození regionální dopravy. Z velkého zájmu o jízdenky je očividné, že Němci se těší na levné výlety.

„Devět výletních tipů na devítieurový lístek, doporučení a rady k devítieurovému lístku nebo jak si cestu co nejlépe naplánovat,“ to jsou nyní běžné titulky v německých médiích, které se levné jízdence podrobně věnují.

„Tohle je analogová varianta a tohle je digitální,“ ukázal na Postupimském náměstí v Berlíně ministr dopravy Volker Wissing novinářům papírovou jízdenku a pak v mobilu její elektronickou variantu. Jízdenku si koupil společně s šéfkou berlínského dopravního podniku Evou Kreienkampovou jen krátce poté, co před týdnem v pátek Spolková rada zlevnění veřejné dopravy schválila.

„Je senzační, že jsme jako vláda něčeho takového dosáhli společnými silami se spolkovými zeměmi,“ prohlásil Wissing o levném jízdném. „Jakýkoli jiný výsledek by Němce zklamal,“ poznamenal.

Wissing očekává, že dočasné zlevnění regionálních spojů oživí zájem o hromadnou dopravu. „Člověka může jen těšit, že nyní každý o hromadné dopravě mluví,“ řekl. Věří, že mnoho lidí, kteří do práce jezdí autem, přesednou na hromadnou dopravu, ve které i po skončení akce zůstanou.

Německé regiony a také někteří provozovatelé dopravních služeb ale poukazují na to, že kvůli levnému měsíčnímu jízdnému budou spoje přeplněné. Podle Wissinga ale přeplněné vlaky, metro či autobusy nejsou důvodem ke znepokojení. „Pokud nával bude, tak je to důvod k radosti,“ řekl ministr dopravy v rozhovoru s lipským deníkem Leipziger Volkszeitung. Dodal, že všichni si přece přejí, aby se veřejná doprava využívala intenzivněji.

Přeplněná kapacita hromadné dopravy ale není jediným sporným bodem levného jízdného mezi vládou a regiony. Spolkové země poukazují i na to, že vláda nepřipravila dostatek financí. To ale Scholzův kabinet odmítá a poukazuje na to, že na dorovnání výpadků příjmů za jízdné vyčlenil 2,5 miliardy eur (61,5 miliardy Kč). Dalších 1,2 miliardy eur (29,5 miliardy Kč) chce vláda poskytnout dopravcům jako náhradu ztrát kvůli následkům pandemie nemoci covid-19.

Zájem o devítieurovou měsíční jízdenku je mezi veřejností mimořádný. Německá železniční společnost Deutsche Bahn (DB) už prodala stovky tisíc těchto lístků. Jízdenku je ale možné koupit rovněž u jiných dopravců včetně automatů městské hromadné dopravy nebo mobilních aplikací. Kdo se rozhodne pořídit si místo digitální jízdenky papírovou, musí na lístek vyplnit své jméno a při kontrole předložit doklad totožnosti.

Na levnou měsíční jízdenku je možné od června do konce srpna cestovat po celém Německu. Lidé mohou využívat městskou hromadnou dopravu, regionální autobusy nebo příměstskou či regionální železnici. Z akce jsou ale vyjmuty dálkové spoje, tedy například rychlíky či rychlovlaky ICE. Německé portály, noviny a magazíny už zveřejňují tipy, jak jízdenku k poznávání Německa využít.

„Kdo má dost času a komu to zadek dovolí, může se teoreticky za devět eur vydat z Bad Reichenhallu do Kielu,“ napsal deník Passauer Neue Presse o možnosti výletu z bavorského lázeňského městečka do nejsevernějšího německého velkoměsta a metropole Šlesvicka-Holštýnska. „Bez rychlovlaku ICE ale cesta potrvá 16 hodin a vyžádá si nejméně sedm přestupů,“ dodal deník.

Doporučení k levné jízdence vydalo i německé sdružení cestujících PRO BAHN, které zájemce o cestování varovalo před plnými vlaky. V zájmu klidné jízdy by se lidé měli vyhnout špičkám, kdy regionální dopravou cestují zaměstnanci do práce a z práce. Jako vhodné časy PRO BAHN vidí dobu od čtyř do šesti hodin ráno, pak dopoledne a nakonec večer po 20:00. Přeplněné vlaky pak lze s jistotou očekávat o víkendech na trasách k oblíbeným turistickým cílům. Německé dráhy a řada dalších dopravců ale přislíbila, že kapacitu spojů posílí.

Levná jízdenka nezajímá jen média a veřejnost, ale také akademiky. Vědci z Technické univerzity v Mnichově, kteří v regionu bavorské metropole zkoumají proměnu dopravy a cestovních návyků, chtějí do studie zahrnout i to, jak devítieurový lístek motivuje lidi k přestupu z aut do autobusů a vlaků.