Ministři dopravy EU se zatím nedokázali shodnout na společném postoji k revizi směrnice EU o vahách a mírách v silniční dopravě. Spolková vláda má například výhrady k usnadnění přeshraničního používání dlouhých kamionů v EU, jak vyplývá z její odpovědi na dotaz poslaneckého klubu CDU/CSU.
Německá asociace spedice a logistiky (DSLV) obviňuje federální vládu z „blokování okamžitých příležitostí ke snížení emisí CO₂ v evropské silniční nákladní dopravě“. Kritika se vztahuje k odporu vlády vůči usnadnění přeshraničního používání dlouhých nákladních vozidel v EU. „Zejména vyšší nápravová zatížení až 12,5 tuny a o 4 tuny vyšší celková hmotnost u bezemisních vozidel nelze z infrastrukturních důvodů podporovat,“ píše vláda v reakci na dotaz poslaneckého klubu CDU/CSU o probíhající revizi směrnice EU pro míry a váhy v silniční dopravě.
Vyšší hmotnosti by „masivně zasáhly do úrovně bezpečnosti mostů s vážnými následky“. Vláda také odmítá zvýšení maximální přípustné výšky ze 4,00 na 4,30 metru. K tomu nejsou určeny mosty ani tunely včetně jejich ventilačních systémů. Problémy by mohly nastat zejména v navazující silniční síti.
Obává se přesunu dopravy na silnice
Vláda připouští, že dlouhá nákladní vozidla typu 2 až 5 by mohla přispět k ochraně klimatu prostřednictvím efektivnější nákladní dopravy. Ale to platí jen tak dlouho, dokud to nepovede k dalšímu přesunu dopravy na silnice, říká odpověď. Konkurenceschopnost železnice a vodních cest musí být „dostatečně“ zachována. Vláda také ze stejných důvodů kritizuje schvalování dlouhých typů nákladních vozidel o délce až 32 metrů v přeshraničním provozu – jako jsou duo návěsy. Použitelnost pozitivní sítě pro taková vozidla musí být nejprve znovu prozkoumána, píše.
DSLV si stěžuje, že postoj federální vlády v Radě ministrů EU brání tomu, aby byly delší jednotky vozidel povoleny pro přeshraniční provoz v EU v pravidelném provozu.
Zdroj: ŽESNAD