Ceny benzinu v Německu od června do konce srpna klesnou o 30 centů (7,40 Kč) a ve stejném období bude možné zakoupit si měsíční jízdenku na hromadnou dopravu za devět eur (221 korun). Rozhodla o tom dnes vláda, která schválila balík úlev, které mají obyvatelům země pomoci vyrovnat se s prudkým zdražením cen energií a paliv. Výhody budou mít i rodiny s dětmi, příjemci sociálních dávek a zaměstnanci.

Již na konci března se vládní sociální demokraté Olafa Scholze spolu s koaličními Zelenými a liberálními svobodnými demokraty (FDP) dohodli na dočasných kompenzacích, které dnes vláda schválila. Souhlas parlamentu, kde mají vládní strany většinu, se rovněž předpokládá.

„Ceny rostou a na občany tvrdě doléhají. Proto jsme dnes připravili ke schválení pomoc pro potřebné, rodiny, nízkopříjmové občany a dojíždějící za více než 30 miliard eur (736 miliard Kč), abychom všem znatelně ulevili,“ napsal kancléř Scholz na twitteru.

Součástí opatření je vedle levného měsíčního jízdného také dočasné snížení daně na paliva, které bude u benzinu 29,55 centu a u dieselu 14,04 centu (3,4 Kč). Lidé rovněž dostanou jednorázové daňové zvýhodnění 300 eur (7360 Kč), rodiny s dětmi pak jednorázový bonus 100 eur (2470 Kč) a příjemci sociálních dávek jednorázovou částku 200 eur (4940 Kč).

Zdroj : ČTK