[quote]Němečtí experti i politici chválí český protidrogový projekt REVOLUTION TRAIN. Unikátním vlakem prošly už desítky tisíc dětí.[/quote]

Protidrogový vlak REVOLUTION TRAIN brzy uzavře měsíc a půl dlouhý výjezd do Durynska a Bavorska. V historii tohoto preventivního protidrogového projektu je to zatím největší zahraniční akce. Během ní se vlak zastaví v celkem dvanácti městech.

Každý den je protidrogový vlak zcela vyprodaný a původně plánovaná maximální kapacita 450 osob, které se denně mohou zúčastnit 90minutového preventivního programu, musela být operativně navýšena. Zástupci veřejné správy i neziskových organizací pořádají během zastávek vlaku ve městech doprovodné akce pro děti i celé rodiny.

REVOLUTION TRAIN je unikátní a inovativní projekt protidrogové prevence pro školy a rodiny, který varuje před riziky legálních i nelegálních drog. Jeho podstatou je interaktivita a zapojení všech smyslů (tzv. 5D technologie). V minulosti protidrogový vlak cestoval po městech Česka, Saska, Slovenska a uvítal také návštěvníky z Polska – od jara 2015 jich bylo více než 50 tisíc.

„Všichni jsme se dnes shodli, že tento projekt je velmi povedený. Drogovou problematiku tematizuje názorně, pro žáky pochopitelně, a bez ‚zvednutého ukazováčku‘,“ chválil projekt například učitel ze Selbu Georg Brandhorst.

Zatímco pro pedagogy a experty je klíčový preventivní rozměr protidrogového vlaku, politici oceňují utužení mezinárodní spolupráce, kterou projekt přináší.

Letos v červnu byl projekt úspěšně prezentován na ministerstvu vnitra SRN. Ministr Thomas de Maiziére ho ocenil a poděkoval jeho česko-německému týmu za práci v protidrogové oblasti.

Na základě expertních setkání především v Durynských městech Saalfeldu a Schleizu se proto nyní v Německu plánuje stavba samostatné modernizované soupravy REVOLUTION TRAIN 2.0.

Aktuální turné protidrogového vlaku končí ve středu 18. října ve městě Neustadt a. d. Aisch, kde je možné vlak navštívit.

Zdroj: ČTK