[quote]Ne elektronickém mýtném se v září od kamionů a autobusů vybralo zhruba 896 milionů korun. Ve srovnání s loňským zářím to je čtyřprocentní růst. Za tři letošní čtvrtletí na mýtném stát vybral 7,7 miliardy korun, což je také přibližně čtyřprocentní meziroční navýšení. Vyplývá to z údajů správce mýtného systému společnosti Kapsch. Podle ní stojí za růstem výběru především zlepšování hospodářské situace v Česku.[/quote]

Ta se v září projevovala meziročním více než pětiprocentním zvýšením intenzity kamionového provozu. Během měsíce se uskutečnilo přes 40 milionů mýtných transakcí, tedy průjezdů pod mýtnou branou na zpoplatněném úseku.

Opačný vliv na výběr peněz měl nárůst podílu vozidel s nejekologičtější kategorií motoru označovanou jako Euro 6. Proti ostatním vozidlům platí nižší poplatky. Podíl těchto vozidel na celkovém kamionovém provozu v září překročil 51 procent.

Prostřednictvím mikrovlnných mýtných bran se mýtné v Česku vybírá od roku 2007 na více než 1400 kilometrech dálnic a vybraných částech silnic první třídy. Celkem se výběr mýta vyšplhal na zhruba 85 miliard korun. Náklady na provoz systému činí přibližně 15 procent z celkové vybrané částky.

Od roku 2019 ministerstvo dopravy počítá s rozšířením zpoplatnění sítě silnic první třídy o 900 kilometrů z nynějších zhruba 230 kilometrů. Zároveň se má systému ujmout nový správce vzešlý z výběrového řízení, do kterého se přihlásili čtyři uchazeči. Správcem tak může být dosavadní provozovatel Kapsch, slovenský výběrčí SkyToll, maďarský National Toll Payment Services, nebo německá firma T-Systems.

Tendrem za téměř 30 miliard se ale od minulého týdne zabývá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Reaguje tím na podněty dosavadního správce systému, společnosti Kapsch, a Nadačního fondu proti korupci podnikatele Karla Janečka. Protikorupční fond vytýká podmínkám výběrového řízení, které vypracovalo ministerstvo dopravy, přílišnou přísnost při dokazování předchozích referencí, což omezuje počet možných uchazečů a může to nahrávat současnému správci systému. Kapsch si naproti tomu stěžoval na příliš velký rozsah informací, které ministerstvo sdělovalo uchazečům o systému, který firma vybudovala.

Zdroj: ČTK