Odbory německých strojvedoucích GDL vyhlásily stávku, která má v osobní dopravě trvat od středy do pátku příštího týdne. Členové GDL v nákladní dopravě mají přerušit práci už v úterý večer, informovala agentura DPA. Jde o další eskalaci sporu o mzdy s hlavním německým železničním dopravcem, společností Deutsche Bahn (DB), a dalšími drážními společnostmi. Podobně jako předchozí protesty GDL bude mít i tento dopad také na spojení s Českem, vyplývá z informací Českých drah.

V osobní dopravě stávka začne v noci na středu v 02:00 a trvat má do pátečních 18:00. Strojvedoucí nákladních vlaků začnou svůj protest už v úterý v 18:00.

Omezení dopravy mezi Českem a Německem se dotkne zejména vlaků EuroCity z Prahy do Berlína, Hamburku, Kielu a Flensburgu a také přeshraničního spojení Cheb-Marktredwitz, sdělil na dotaz ČTK mluvčí Českých drah Lukáš Kubát. Stávka postihne také vlaky v noci z úterý na středu a ve dvou následujících nocích. „Další podrobnosti připravujeme s dopravci DB Ferverkehr a DB Regio,“ uvedl Kubát. Aktuální informace o dopadech stávky cestující najdou na webu Českých drah věnovaném omezení provozu a v aplikaci Můj vlak.

GDL kvůli aktuálnímu sporu o výši mezd uspořádaly již dvě stávky, a to v polovině listopadu a na počátku prosince. Tehdy nevyjelo přes 80 procent dálkových vlaků, podobně omezena byla i regionální doprava. Nejezdily ani vlaky EuroCity mezi Prahou a Berlínem a spěšné spoje mezi Chebem a Norimberkem.

Odbory GDL požadují mimo jiné zkrácení pracovní doby z 38 na 35 hodin týdně při plné mzdě. Ve vnitrosvazovém hlasování se drtivá většina členů GDL na konci minulého roku vyslovila pro časově neomezenou stávku.

Odbory strojvůdců se vrací ke stávce na železnici po takzvaném „vánočním klidu“. Koncern DB vánočního klidu nevyužil k předložení nabídky, o níž by se dalo jednat, postěžoval si dnes odborový svaz GDL.

Zdroj: ČTK

DPP