Austrálie a Nizozemsko zahájily u Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) právní řízení proti Rusku za sestřelení malajsijského civilního letadla nad Ukrajinou před osmi lety. Rusko podíl na pádu letadla, při němž zahynulo 298 lidí, popírá. Jeho alternativní vysvětlení příčin tragédie však vyšetřovatelé, kteří se snažili incident objasnit, nepřijali.

Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines se zřítil 17. července roku 2014 blízko ukrajinské vesnice Hrabove v Doněcké oblasti ovládané už tehdy proruskými separatisty. Stroj mířil z Amsterodamu do Kuala Lumpuru, spadl asi tři hodiny po startu a mezi mrtvými bylo 193 Nizozemců, 38 Australanů, dále Britové, Malajsijci a občané dalších států.

Letadlo podle mezinárodního šetření zasáhla protiletadlová střela Buk odpálená z pozic separatistů. Moskva ze zásahu obvinila ukrajinskou armádu, ale Ukrajina a USA po vyšetřování uváděly, že letadlo zasáhli separatisté raketou dodanou z Ruska.

O zahájení řízení u ICAO dnes informovali v prohlášení australský premiér Scott Morrison a ministryně zahraničí Marise Payneová. Austrálie a Nizozemsko se budou podle agentury Reuters opírat o důkazy, podle nichž letadlo zasáhla ruská střela země-vzduch dopravená na východ Ukrajiny z Ruska pod dohledem ruské vojenské obsluhy. Podle mezinárodního práva je za sestřelení odpovědné Rusko, uvádí se v prohlášení.

V Nizozemsku jsou za vraždu v odděleném soudním řízení souzeni čtyři lidé – tři Rusové a jeden Ukrajinec. Jsou na svobodě, procesu se osobně neúčastní a rozsudek by měl být vynesen letos.

Nová procedura zahájená nyní Austrálií a Nizozemskem se má opírat o 84. článek ICAO, který stanoví, že v případě, kdy se nemohou státy dohodnout na interpretaci nebo aplikaci pravidel stanovených ICAO, má spor rozhodnout rada ICAO, tedy stálý orgán ICAO, který má 36 členů volených na tři roky.

zdroj : ČTK