[quote]Státní kontroly zjistily po spuštění nového jízdního řádu na železnici několik problémů. Největší jsou u firmy Arriva, která odřekla vlak na trati Čížová-Praha. Další větší zaznamenané problémy se týkaly stejného dopravce, šlo o potíže s odbavením ve stanicích nebo netopení ve vlaku. ČTK to dnes sdělilo ministerstvo dopravy. Arriva se za problémy cestujícím omluvila a většinu z nich už podle mluvčího Martina Faráře vyřešila. Potíže jsou zatím stále s prodejem jízdenek ve stanicích. V neděli 15. prosince začal platit nový jízdní řád a na řadě tratí začali nově jezdit soukromí dopravci.[/quote]

Ministerstvo po spuštění nového jízdního řádu vyslalo do terénu kontrolory ve větším rozsahu, než je obvyklé. Podle úřadu je hlavním důvodem přechod na novou koncepci, kdy pět z 28 rychlíkových linek a některé regionální spoje nově zajišťují jiní dopravci než České dráhy.

Největší problémy zatím kontroloři našli u Arrivy. Ta nově jezdí na linkách Praha-Tanvald, Kolín-Nový Bor, Praha-Rakovník a Praha-Písek-České Budějovice. „Byly zaznamenány tři významnější problémy. A těmi je neplnění některých požadavků na odbavení ve stanicích, jeden výpadek provozu (odřeknutí vlaku Čížová – Praha) a jedna netopící souprava na trase Praha-Tanvald,“ oznámil dnes mluvčí ministerstva František Jemelka. Úřad také průběžně prověřuje, zda jsou posilové vozy nasazovány ve smlouvou požadovaném rozsahu.

Dopravce podle ministerstva komunikuje a slíbil zavedení některých opatření. Konkrétně jde o nepřetržitou pohotovost strojvedoucích či posílení opravárenských a dispečerských kapacit. Do konce týdne dopravce přislíbil řešení problematiky staničního odbavení.

Dopravce podle Faráře většinu problémů již vyřešil, problémy jsou stále s prodejem jízdenek ve stanicích. Komplikace jsou konkrétně s prodejními automaty, které mají softwarovou chybu. „Intenzivně řešíme nápravu. Cestující si mohou přesto zakoupit jízdenku také v e-shopu a nebo u vlakového stevarda bez přirážky,“ uvedl mluvčí. Odřeknutí jednoho vlaku vysvětlil poruchou vlaku, ten už je však nyní opravený. U soupravy s nefungujícím topením byl podle něho problém s náhradní lokomotivou, společnost bude cestujícím se zakoupenou jízdenkou vracet peníze.

Menší potíže našli kontroloři i u RegioJetu který v neděli zahájil provoz na trati mezi Brnem, Ostravou a Bohumínem. Podle ministerstva však jde pouze o detailní nedodržení podmínek, na kterých se úřad s dopravcem dohodl. Jde například o dočasné problémy se zásuvkami nebo uzavřenými toaletami v jedné soupravě vozů. „Dopravce aktivně komunikuje a řádně plní své povinnosti,“ sdělil Jemelka.

U Českých drah, které stále zajišťují většinu státem objednávaných linek, se uskutečnil podle ministerstva přechod na nový jízdní řád bez problémů. To samé platí i pro dopravce GW Train Regio, který jezdí na lince Plzeň – Most.

Soukromí dopravci nově jezdí i na některých tratích v krajích. Jde o Pardubický, Zlínský a Ústecký kraj. Tento provoz však kontrolují kraje.

 

Zdroj : ČTK