Pražský okruh, klíčový dopravní projekt, který se začal stavět již v 80. letech minulého století, se připravuje na další významný krok ve svém rozvoji. I přes to, že polovina okruhu stále čeká na dokončení, a poslední úseky na jižní části byly otevřeny již před třinácti lety, plány na rozšíření východní části okruhu naznačují významný pokrok. Konkrétně se jedná o 12,5 kilometru dlouhý úsek 511 mezi Běchovicemi a dálnicí D1, jehož stavba by měla začít už letos.

Generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl zdůrazňuje význam projektu nejen pro Prahu a její aglomeraci, ale i pro celou českou dálniční síť. „Všichni, kdo projíždí pražskou aglomerací nebo Prahou, moc dobře vědí, že v této východní části, zkrátka Pražský okruh, obrovským způsobem chybí, samozřejmě úplně stejně jako v té severní části. Jde o významnou stavbu, nejenom pro Prahu a pražskou aglomeraci, ale pro všechny řidiče, kteří jezdí po české dálniční síti. V tuto chvíli jde asi o nejvýznamnější stavbu, kterou má Ředitelství silnic a dálnic v přípravě,“ říká ředitel ŘSD Mátl. Klíčový úsek Pražského okruhu je nejen důležitý pro zlepšení dopravy v centru a na periferiích metropole, ale představuje také technicky náročnou výzvu s dvěma tunely, čtyřmi mimoúrovňovými křižovatkami a několika mostními estakádami.

Odhadované náklady na realizaci tohoto úseku dosahují přibližně 15 miliard korun. Po dokončení by se měla významná část kamionové dopravy, která nyní prochází přetíženými úseky vnitřního okruhu jako je Jižní spojka, Spořilov nebo Štěrboholská radiála, přesunout na nově vybudovaný vnější okruh. Tím by se mělo podstatně snížit zatížení v těchto oblastech a zlepšit životní prostředí pro místní obyvatele.

Radek Mátl upozorňuje i na komplikace, kterým Ředitelství silnic a dálnic musí čelit před zahájením stavby, včetně výběru zhotovitele a získání stavebního povolení. Navíc probíhá majetkoprávní příprava, což představuje další potenciální riziko pro dodržení plánovaných termínů. Přesto se plánuje zahájit archeologické práce již letos v dubnu, s tím, že samotná stavba by měla trvat 36 měsíců. Pokud vše půjde podle plánu, část okruhu by mohla být dokončena v roce 2027, což by představovalo významný milník v rozvoji pražské dopravní infrastruktury.

Zdroj: Reliant