Invoitix

[quote]O dopravní infrastruktuře v Česku a jejím dalším rozvoji budou diskutovat odborníci na dnešním Žofínském fóru v Praze. Rokovat by se mělo mimo jiné o národním investičním plánu, ve kterém mají dopravní stavby zásadní místo. Na akci vystoupí například prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, generální ředitel Správy železniční dopravní cesty Jiří Svoboda a šéf Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa. O možnosti investic do dopravních staveb bude mluvit ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Zbyněk Hořelica.[/quote]

Stát je dlouhodobě kritizován kvůli pomalému tempu stavby dopravní infrastruktury, zejména dálnic. Loni bylo otevřeno 26 kilometrů dálnic, z toho ovšem čtyři kilometrů nových, zbylou část tvořila rekonstrukce D1. Letos by podle ministerstva dopravy mělo být toto číslo vyšší, stát by navíc měl letos zahájit stavbu celkem 178 kilometrů silnic.

Dopravní stavby jsou zásadní částí Národního investiční plánu, který v listopadu představil premiér Andrej Babiš (ANO). Celkově plán vlády zahrnuje přes 17.000 projektů za 3,45 bilionu korun na léta 2019 až 2030. Ministerstvo dopravy do něj navrhlo akce za přibližně dva biliony korun. Největší část peněz by měla jít na stavbu vysokorychlostních tratí na železnici a dostavbu dálnic.

Diskutovat se nejspíš bude o chystaných legislativních změnách, které by měly dopravní výstavbu zrychlit. Ministerstvo dopravy loni navrhlo novelu zákona o urychlení dopravní výstavby, která počítá například se zavedením kauce za každé odvolání proti rozhodnutí o umístění nebo povolení stavby. Dopravní stavby by navíc mohly být nově umístěny a povoleny v jediném řízení. Zásadně by výstavbu měl zrychlit i připravovaný stavební zákon.

 

Zdroj : ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP