DPP

Na moři se v současnosti nachází rekordních zhruba 62 milionů barelů ruské ropy typu Urals, neboť prodejci mají problémy s nalezením odběratelů této ropy. Uvedla to dnes agentura Reuters, která se odvolává na údaje analytické společnosti Vortexa.

Spojené státy a další země zakázaly nebo omezují dovoz ruské ropy a ropných produktů kvůli invazi ruských vojsk na Ukrajinu. Některé země pak mají obavy nakupovat ruskou ropu ze strachu z budoucích sankcí. Evropská unie uvažuje o zavedení embarga na ruskou ropu.

Objem ruské ropy Urals na moři je nyní trojnásobný ve srovnání s předválečným průměrem. A to navzdory tomu, že vývoz ruské ropy po moři tento měsíc zatím klesl na 6,7 milionu barelů denně z únorových 7,9 milionu barelů denně.

„Hlavní čísla, která ukazují, že vývoz z Ruska je stále relativně vysoký, nevypovídají o celé situaci,“ řekl analytik energetického trhu Clay Seigle. „Ruská ropa se na moři dál hromadí.“

Náklad ropy bez určení místa se na celkovém objemu nákladu ropy nyní podílí z 15 procent. To je také rekord. Část této ropy může být tranzit k neznámým odběratelům, zbytek by mohl být neprodaný náklad.

Většina barelů ruské ropy směřuje do Asie, hlavně do Číny a do Indie. Objemy pro Evropu se ale také před očekávaným zákazem zvýšily.

Zdroj:ČTK