[quote]Na Labe se v polovině března vrátí pětadevadesát metrů dlouhá loď se jménem Elbe Princesse čili Labská princezna, kterou nyní prohlíží technici v Děčíně. Turisté na ní poplují z Prahy do Berlína nebo opačně, pokud bude dostatek vody. Labské princezny budou letos nově dvě, poptávka po plavbě mezi hlavními městy sousedních zemí totiž převyšovala kapacitu. Druhé plavidlo bude dlouhé 104 metrů.[/quote]

Obě lodi jsou speciálně konstruované pro dolní tok Labe. Pro první z nich bude letošní sezona třetí v pořadí. Ještě před jejím začátkem prochází důkladnou údržbou. „Nejprve byla kontrola spodku, protože přeci jen dochází ke kontaktu se dnem, teď ještě nějaké drobné práce provádíme na střeše a na povrchu,“ řekl ČTK kapitán David Racek. Loď řídí joystickem z kapitanátu, jenž připomíná spíše pilotní kabinu. Různých tlačítek, obrazovek a kontrolek je tu nespočítaně.

Kromě kormidla chybí v hotelové lodi i lodní šroub, místo něj jsou tu dvě kolesa, díky čemuž lze plout i za nízkého vodního stavu. „Šroub pod sebe žene spoustu vody, kterou z řeky ubírá, nám stačí metr vody, ale to je minimum,“ uvedl Racek. I to však občas chybí. „Většinou nás to zabrzdí v Německu a do Čech se nedostaneme, protože tu není plavební stupeň,“ zmínil kapitán.

Nejkritičtější úsek je při nízké hladině z celé trasy, jejíž splutí trvá devět dnů, mezi státní hranicí a Ústím. „Je tu velký proud a řeka je nevyzpytatelná. Pokud se chceme dostat do Prahy, potřebujeme, aby vodočet v Ústí ukazoval minimálně 170 centimetrů,“ řekl Racek, který řeku dobře zná z dřívějšího působení na nákladních lodích.

Pro deset a půl metru širokou Labskou princeznu nejsou překážkou ani mosty, umí se totiž zanořit. Výhodou letos bude to, že pokud jedna zůstane třeba v Bad Schandau a druhá v Ústí, turisté se na plavidlech pouze vymění. „Samozřejmě se hostům nelíbilo, když jsme loni kvůli suchu tři měsíce v Německu stáli a oni podnikali výlety autobusem,“ podotkl kapitán. Plavbu si ale prý jinak turisté, mezi nimiž převládají starší lidé, chválí, z vody je na co koukat třeba z luxusní restaurace na lodi, kde u několikachodového menu stráví hosté i dvě hodiny. Že by se někdo z nich chtěl v řece vykoupat, se prý ještě nestalo.

Za kajutu v moderně vybavené francouzské lodi zaplatí zájemci zhruba 2500 eur (63.000 korun). Jsou mezi nimi lidé ze západní Evropy, ale i Japonci, Američané, Češi chybí. „Teď tu budeme mít i děti, takže musíme nakoupit dětské vesty,“ podotkl Racek. Celkem se vejde na loď 80 cestujících, i s personálem, který tvoří hlavně Maďaři, je to 105 osob na palubě. Ta se už nyní leští, aby byla připravena na start nové sezony.

Zdroj: ČTK