DPP

[quote]Bývalý obchodní ředitel projektové firmy SUDOP Praha Petr Lapáček dnes u soudu popřel, že by zmanipuloval dva tendry vypsané Správou železniční dopravní cesty (SŽDC). Připustil, že komunikace zachycená v policejních odposleších může působit nestandardně, podle něj je to však kvůli neznalosti kontextu. Jeho advokát zároveň zpochybnil zákonnost odposlechů. Obžalobě čelí vedle Lapáčka a společnosti SUDOP ještě pět lidí, vinu dnes odmítli i další z nich.[/quote]

„S obviněním nesouhlasím. Nikdy jsem neměl žádný úmysl dopouštět se trestných činů a rád bych to uvedl na pravou míru. S žádnými osobami jsem nikdy nejednal o rozdělení trhu, neuzavíral jsem cenové dohody ani nedomlouval krycí nabídky,“ řekl u pražského městského soudu Lapáček.

Kauza se týká tendrů „Technicko-provozní studie – Technická řešení VRT“ a „Revitalizace trati Chlumec nad Cidlinou – Trutnov“ z roku 2015. Kritériem pro získání zakázek bylo nabídnout nejnižší cenu. Obžaloba tvrdí, že úspěšní zájemci – mezi nimiž pokaždé figurovala SUDOP – se u obou zakázek se svými konkurenty předem dohodli na ceně, jakou ve výběrovém řízení nabídnou.

První zakázku zájemci získali s nabídkovou cenou 34,4 milionu korun bez DPH, druhý s cenou 18,8 milionu. Podle obžaloby byl v obou případech porušen zákon o ochraně hospodářské soutěže a ve druhém navíc šlo o pokus o poškození finančních zájmů EU, která měla projekt dotovat.

Státní zástupce Vladimír Novák uvedl, že ohledně VRT se Lapáček domluvil s dvěma představiteli Výzkumného Ústavu Železničního (VÚŽ) – tehdejším generálním ředitelem Antonínem Blažkem a členem představenstva Petrem Kavánem. Krycí nabídku VÚŽ pak údajně zpracovala další obžalovaná, Lapáčkova podřízená Helena Mazancová.

Lapáček uvedl, že s VÚŽ sice jednal, ale o tom, že podají společnou nabídku. U soudu hovořil také o tom, že všichni zájemci upřednostňovali účast před výdělkem, protože šlo o výjimečnou technickou zakázku, která měla železniční dopravu přiblížit co do konkurenceschopnosti dopravě silniční i letecké. „Sice jsme chtěli vyhrát, ale mnohem důležitější pro nás bylo, aby se ten projekt pohnul dopředu,“ podotkl.

Vinu popřela i Mazancová. „Na tuto nabídku si nepamatuji, zpracovávám jich mnoho. Jen se snažím dělat svou práci dobře, aby mě nepropustili a abych měla na zaplacení nájmu,“ řekla stručně.

Posledním, kdo dostal v dnešním hlavním líčení slovo, byl Blažek. „Odmítám, že bych měl jakýkoliv úmysl působit proti hospodářské soutěži. Její pravidla jsem se nikdy nesnažil porušit,“ uvedl. „Nikdy jsme neměli zájem podpořit nějakou nabídku jen naoko. Vždycky jsem pracoval pro blaho české železnice,“ dodal s tím, že s Lapáčkem řešil standardní dohody o spolupráci v rámci sdružení soutěžitelů.

Ohledně revitalizace trati na Trutnovsku se Lapáček podle obžaloby domluvil s jednatelem liberecké firmy Valbek Lukášem Hruboněm, že Valbek nabídne SŽDC vyšší cenu, a proto v řízení nezvítězí. Uvnitř SŽDC Lapáčkovi údajně pomáhal jeho známý – hlavní inženýr staveb a předseda hodnotící komise Pavel Suk.

Lapáček k tomu řekl, že se Sukem se zná už od 90. let a že jejich pravidelná komunikace vyplývala z profesních vztahů. „S panem Hruboněm jsme žádnou dohodu neuzavírali, to tvrzení není pravdivé. Neovlivňoval jsem člena hodnotící komise. O projektu jsem věděl, že nebude financován ze zdrojů EU,“ prohlásil.

Obžaloba také tvrdí, že Lapáček a SUDOP Suka podplatili, když poskytli celkem 100.000 korun fotbalovému klubu v Bohdíkově, kde se Suk angažoval. Podle Lapáčka však šlo o řádně doložený sponzoring. „Nikdy nepadlo ani slovo o tom, že by za to měl (Suk) něco dělat pro podporu naší společnosti,“ zdůraznil.

Lapáčkovi, Sukovi a Hruboňovi hrozí pět až deset let vězení, Blažkovi, Kavánovi a Mazancové maximálně tři roky. SŽDC požaduje jako náhradu škody 50.000 korun, Státní fond dopravní infrastruktury svůj nárok do dnešního dne nevyčíslil.

 

Zdroj : ČTK