Pokud by Německo odmítlo nabídku čínské rejdařské společnosti Cosco na koupi podílu v provozovateli kontejnerového terminálu, znevýhodnilo by to přístav Hamburk v hospodářské soutěži. Uvedl to starosta přístavního města, napsala dnes agentura Reuters. Německá vláda možnou transakci spíše nepodporuje.

Odmítnutí by pro Hamburk znamenalo „jednostranné znevýhodnění narušující hospodářskou soutěž ve srovnání s Rotterdamem a Antverpami, kde Cosco již vlastní podíly v terminálech,“ řekl agentuře Reuters starosta Hamburku Peter Tschentscher.

„Abychom udrželi krok s mezinárodní konkurencí, musí být umožněno, aby v hamburských terminálech měly podíl i rejdařské společnosti, pokud to má z hlediska obchodu smysl,“ dodal.

Německý ministr hospodářství Robert Habeck minulý týden v rozhovoru s agenturou Reuters uvedl, že se přiklání k tomu, aby tato dohoda, která by Číně poskytla podíl v německé kritické infrastruktuře, nebyla povolena.

Habeck minulý týden po jednání s kolegy ze skupiny vyspělých zemí G7 řekl, že Německo už není ve vztahu k Číně naivní a společně s Evropskou unií zaujme vůči Pekingu tvrdší postoj v otázce obchodních vztahů.

Nynější situace po ruské invazi na Ukrajinu podle něj jasně ukazuje, co znamená závislost na nespolehlivé zemi. „Proto je třeba diverzifikovat nejen dovoz, ale i vývoz,“ uvedl ministr.

Z hlediska počtu lodí i kapacity je Cosco čtvrtou největší rejdařskou společností na světě. Lodí má bezmála 500. Flotila světové jedničky, dánského námořního přepravce A.P. Moller-Maersk, čítá 718 lodí.

Zdroj  :ČTK