[quote]Usnadnit pokládání optických sítí do krajnic u silnic, do jejich dělicích pásů a do mostů by měla novela o pozemních komunikacích, kterou chystá opoziční ODS. Předlohu připraví do konce léta, řekl dnes novinářům místopředseda občanských demokratů Martin Kupka.[/quote]

Cílem je podle něho umožnit dovedení rychlého internetu i do nejodlehlejších sídel a na venkov. „Je to důležitý krok pro další rozvoj ekonomiky i pro udržení aktivních lidí na venkově,“ uvedl Kupka.

ODS zároveň jedná se státními organizacemi o tom, aby při rozsáhlejších investicích do silnic a železnic nechaly pokládat pod zem kabelový tunel navíc. Následně by bylo možné pronajmout jej komerčně správcům sítí a urychlit tak rozšiřování optických sítí. „Náklady na výstavbu jsou minimální, neznamená to další složité papírování,“ podotkl Kupka.

Kraj Vysočina podle něho již takový postup vyzkoušel a náklady na položení takzvané chráničky se mu v nájmu rychle vrátily. Stejná praxe by se podle občanských demokratů měla rozšířit i do dalších krajů, měst a obcí.

 

Zdroj : ČTK