Invoitix

Olomoucký kraj v letošním roce plánuje šest desítek velkých oprav silnic druhé a třetí třídy a také mostů. Na rekonstrukci silničních komunikací hejtmanství vyčlenilo miliardu korun. Nejvíce oprav bude letos na Olomoucku, hejtmanství tam kvůli vysoké frekvenci silniční dopravy naplánovalo 22 investičních akcí. ČTK to sdělil hejtman Josef Suchánek (STAN).

Na Olomoucku bude například opravena silnice I/444 z Uničova do Medlova, průtah obcí Skrbeň či mosty ve Slavětíně, Věrovanech a Mariánském Údolí. Na Prostějovsku stavební firma opraví například silnici III/37349 z Konice přes Křemenec do Stražiska a průtah obcí Želeč. Na Přerovsku bude opravena silnice II/436 z Přerova do Doloplaz, na Šumpersku průtah Hanušovicemi a na Jesenicku silnice II/456 z Žulové do Staré Červené Vody.

„Pro Olomoucký kraj je rekonstrukce silnic nižších tříd prioritou a slíbili jsme, že se na tuto oblast zaměříme. Vloni se nám v tomto směru podařilo odvést obrovský kus práce, ve které budeme pokračovat i letos,“ uvedl Suchánek.

Olomoucký kraj by letos měl od Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) dostat 244,14 milionu korun na financování oprav silnic druhé a třetí třídy, které jsou podle odborníků ve špatném technickém stavu. Loni SFDI na jejich opravy poslal do Olomouckého kraje 366,8 milionu korun.

Kraj ročně do oprav a údržby silnic druhé a třetí třídy investuje asi miliardu. Další peníze jdou na údržbu vozovek prostřednictvím Správy silnic Olomouckého kraje.

Dlouhodobý dluh na silniční infrastruktuře včetně mostů je podle Správy silnic Olomouckého kraje obrovský a vyžádá si v příštích letech značné investice. Olomoucký kraj vlastní zhruba 3100 kilometrů silnic druhé a třetí třídy. Odborníci před několika lety odhadli, že oprava zanedbaných komunikací bude stát kolem 25 miliard korun. Kvůli následnému výraznému růstu cen stavebním prací a materiálů bude aktuální částka vyšší.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP