Domů Blog Strana 177

Pohonné hmoty v Česku od minulého týdne mírně zlevnily

Pohonné hmoty v Česku od minulého týdne mírně zlevnily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 33,68 koruny, před týdnem byl o dva haléře dražší. O osm haléřů na litru zlevnila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 32,15 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. V příštích dnech analytici čekají stagnaci cen.

Pohonné hmoty v Česku zlevňovaly víceméně od konce ledna, v posledních dvou týdnech se jejich ceny příliš nezměnily. Benzin je nadále nejlevnější zhruba od července 2021 a nafta od konce června 2023. V meziročním srovnání je benzin o 5,16 koruny na litru levnější, za naftu motoristé před rokem platili o 4,81 koruny na litru více.

„Minimální cenové změny reflektují situaci na trhu velkoobchodních cen paliv. Česká koruna stagnuje v širším pásmu na páru s americkým dolarem, za který se nakupuje ropa a tato surovina také v posledních týdnech nezaznamenává výrazné cenové změny,“ vysvětlil současný vývoj analytik XTB Jiří Tyleček.

V příštích dnech lze podle analytiků očekávat pokračování stagnace cen. „V nejbližším týdnu očekáváme stagnaci nebo mírné zvýšení cen pohonných hmot. Momentálně neexistuje důvod pro výraznější zdražování. Ale dolů ceny v nejbližších týdnech taky moc nepůjdou,“ uvedl manažer Finlord Boris Tomčiak.

Podle analytika Purple Trading Petra Lajska je nafta aktuálně nejlevnější za téměř dva roky, benzin za více než čtyři roky. „Bez nenadálých událostí by se nízké ceny pohonných hmot měly udržet i přes léto. Aktuální vývoj na ropném trhu totiž nepředznamenává výrazné tlaky na růst cen,“ řekl Lajsek.

Ceny paliv v ČR stále patří v Evropě k těm levnějším. „Nafta je podle nejnovějších dat EK v Česku třetí nejlevnější v EU – levněji ji natankují už jen řidiči na Maltě a v Bulharsku. Nejvyšší ceny nafty evidují naopak v Dánsku, Irsku a Belgii,“ uvedl Tyleček. „Také u benzinu je Česko mezi nejlevnějšími – konkrétně má čtvrtou nejnižší cenu po Bulharsku, Kypru a Maltě. Na opačném konci žebříčku jsou Dánsko, Nizozemsko a Řecko. Mezi našimi sousedy tankují nejlevněji Poláci, kteří jsou v případě nafty i benzinu jen jednu příčku za Českem. Nejhlouběji do peněženky musí naopak sáhnout z našich sousedů motoristé v Německu, které dlouhodobě patří mezi nejdražší země EU,“ řekl.

Nejlevnější benzin natankují řidiči v Jihočeském kraji, kde je litr v průměru za 33,22 Kč. Nafta je nejlevnější v Ústeckém kraji, litr tam prodávají průměrně za 31,67 Kč. Naopak nejdražší paliva nabízejí dlouhodobě pumpy v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 34,88 Kč. Nafta se tam tankuje za 33,90 Kč za litr.

Průměrné ceny pohonných hmot v ČR k 28. květnu 2025 (v Kč/l):

Kraj Natural 95 Nafta
ČR 33,68 32,15
Praha 34,88 33,90
Středočeský 34,06 32,47
Jihočeský 33,22 31,70
Plzeňský 33,58 32,29
Karlovarský 33,68 31,69
Ústecký 33,34 31,67
Liberecký 33,62 32,06
Královéhradecký 33,34 31,68
Pardubický 33,46 31,88
Vysočina 33,69 32,16
Jihomoravský 33,80 32,39
Olomoucký 33,89 32,61
Zlínský 33,44 31,69
Moravskoslezský 33,49 31,85

Zdroj: ČTK

ČD prodaly dluhopisy za 12,5 mld. Kč, peníze dají na modernizaci a nákup vlaků

České dráhy letos prodaly dluhopisy za 500 milionů eur, tedy přibližně za 12,5 miliardy korun. Získané peníze použijí na modernizaci a nákup vlaků a refinancování dřívějších závazků, informoval dopravce v tiskové zprávě a ředitel drah Michal Krapinec také na síti X. Vydané dluhopisy mají pětiletou splatnost v roce 2030 a dráhy s nimi budou splácet i pevný roční úrok 3,75 procenta.

Dopravce uvedl, že zájem o dluhopisy předčil jeho očekávání a díky tomu se mu podařilo snížit roční výnos o 0,45 procentního bodu oproti počáteční nabídce. „Vracíme se na mezinárodní kapitálový trh po třech letech ve skvělé formě. Takto silná poptávka a výrazné přeupsání jen potvrzují, že investoři vnímají České dráhy jako stabilního a důvěryhodného emitenta s jasnou vizí. Hospodářský výsledek Českých drah je již třetím rokem v kladných číslech,“ uvedl Krapinec.

Podle něj podnik investuje peníze tam, kde je to nejvíc potřeba. „Do modernizace vlaků a nákupu nových souprav. Naším cílem je jediné, aby cestování vlakem bylo ještě pohodlnější, rychlejší a příjemnější,“ konstatoval ředitel na síti X.

Stejně vysokou emisi dluhopisů vydaly ČD v roce 2022 a byly to jejich první takzvané zelené dluhopisy vázáné na trvale udržitelný přístup společnosti.

Současné dluhopisy jsou podle ČD kótovány na lucemburské burze cenných papírů a mezi jejich kupci dominovali správci aktiv a pojišťovny, následovaly banky a další instituce. Z regionálního hlediska největší část investorů je z německy mluvících zemích.

Skupina České dráhy loni hospodařila se ziskem 1,3 miliardy korun, meziročně o 66 procent méně. Na loňském zisku se podílely všechny společnosti skupiny s výjimkou ČD Cargo, nákladní doprava skončila ve ztrátě 945 milionů korun. Největší podíl na zisku skupiny měly mateřské České dráhy, které loni vykázaly hrubý zisk 2,08 miliardy korun. České dráhy loni přepravily 168,8 milionu cestujících, meziročně o tři procenta více.

Zdroj: ČTK

ŠKODA JS získala od začátku roku zakázky do JE Dukovany za více než 500 mil. Kč

Plzeňská ŠKODA JS a.s. získala od začátku roku sedm zakázek na dodávky a servis zařízení pro Jadernou elektrárnu Dukovany. Jejich celková hodnota přesahuje 500 milionů Kč. Pro strojírny to znamená kontinuitu dodávek i stabilní pracovní vytížení pro příslušné divize zhruba až do roku 2030. ČTK to dnes řekl Karel Samec, mluvčí výrobce a dodavatele zařízení pro jadernou energetiku, který patří do skupiny ČEZ. Podnik usiluje o dodávky zařízení pro primární i sekundární části nových bloků českých jaderných elektráren. Chce se také podílet na montáži, koordinaci, spouštění dílčích provozních souborů a projektování.

„Jde o rekonstrukci nádrží demineralizované vody, rozšíření skladovací kapacity pro čerstvé jaderné palivo a modernizaci monitorovacího systému. Dále zajištění provozuschopnosti armatur redukční stanice, náhradu servopohonů, dodávky snímačů neutronového toku a deset pouzder pohonů regulačních orgánů pro reaktory typu VVER 440, které jsme v 80. letech vyrobili,“ řekl obchodní ředitel Petr Altschul.

Plzeňské strojírny zapojily do všech zakázek své vývojové kapacity, díky nimž se podle Samce dlouhodobě daří prodlužovat provozuschopnost i bezpečnost jaderné elektrárny o několik desítek let. „Od roku 2028 tam plánujeme například dodávat KNI snímače neutronového toku. Budou osazené námi vyvinutými detektory, což posílí naši technologickou soběstačnost,“ řekl František Döry ze Škody JS.

Získání aktuálních zakázek spojených se servisem českých jaderných elektráren podle generálního ředitele Škody JS Františka Krčka mimo jiné dokumentuje avizované multiplikační efekty spojené i s výstavbou nových bloků. „Nejde jen o nás, ale další české firmy zapojené buď do našeho subdodavatelského řetězce, nebo též dodávající napřímo do jaderných elektráren. Potvrzuje se, že ‚jádro‘ zajišťuje a bude nadále zajišťovat práci českým lidem,“ řekl. Při březnové návštěvě prezidenta Petra Pavla v reaktorové hale Škody JS Krček uvedl, že pokud by plzeňský podnik uspěl v předpokládaném rozsahu svých dodávek pro nový blok Dukovan, přijme 200 až 250 zaměstnanců. Daňové odvody včetně sociálního a zdravotního pojištění by se tak zvýšily více než o 100 milionů Kč bez započtení subdodavatelů a dalších firem z ČR.

O výstavbě dvou nových jaderných dukovanských reaktorů rozhodla vláda loni v červenci, vybrala korejskou firmu KHNP. Podpis finální dohody byl plánovaný na 7. května, podpis ale zablokoval předběžným opatřením Krajský soud v Brně. Rozhodl na návrh francouzské firmy EDF, která v tendru neuspěla a napadla žalobou rozhodnutí antimonopolního úřadu o tom, že tendr byl v pořádku. Viceprezident projektového oddělení jaderné elektrárny v Česku z KHNP Harra Chang dnes České televizi řekl, že prodloužení nabídky na stavbu bloků není jisté.

ŠKODA JS vykázala v roce 2023 provozní zisk 250 milionů Kč a utržila 3,3 miliardy korun, meziročně o 12 procent více.

Zdroj: ČTK

DPP opraví tramvajovou trať na Klárově a vymění další nosníky ve stropní konstrukci nad stanicí metra Florenc C

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) začne od soboty 31. května 2025 s opravou tramvajové tratě v oblasti Klárova, které potrvají dva týdny. Z tohoto důvodu bude od půlnoci z pátku 30. na sobotu 31. května do pátku 13. června cca do půlnoci obousměrně přerušen provoz tramvají v zastávkách Malostranská u stanice metra. Oprava tratě ovlivní provoz linek č. 2, 12, 15, 17, 18, 20, 22, 23, 97 i historické č. 42. DPP bude kromě toho v neděli 1. června 2025 odstraňovat další část původních předepjatých nosníků ze stropní konstrukce nad vestibulem stanice metra Florenc C. Proto bude od zahájení do skončení provozu přerušen provoz metra na lince C v úseku Hlavní nádraží – Vltavská a zavedena náhradní tramvajová doprava XC a linka č. 36.

DPP v rámci oprav tramvajové tratě v oblasti zastávek Malostranská vymění dvoukolejné rozvětvení včetně navazujících oblouků ve směru z Klárova na nábřeží Edvarda Beneše. „Kromě toho kompletně vyměníme 300 metrů výškově opotřebených kolejnic v prostoru zastávek Malostranská. Stávající kolejnice pochází z roku 1995, po 30 letech neustále rostoucího provozu jsou na konci životnosti a musíme je vyměnit,“ doplňuje Miroslav Penc, vedoucí jednotky Dopravní cesta Tramvaje DPP.

Nad vestibulem stanice Florenc C zhotovitelé dokončili betonážní práce na druhé polovině monolitické stropní desky, která se nachází pod křižovatkou ulic Ke Štvanici a Křižíkova a je součástí stropní konstrukce. Stavební práce proto pokračují navazujícími etapami, tj. odstraňováním původních dožilých předepjatých nosníků a instalací nových v úseku od zmiňované křižovatky (monolitické desky) směrem k Sokolovské ulici. „Nadcházející etapu jsme se snažili v součinnosti se zhotovitelem zkrátit na jeden den, abychom minimalizovali dopady do provozu metra na lince C. Proto vyzvedávání stávajících nosníků bude probíhat pouze v neděli 1. června 2025. Stavební práce na rekonstrukci stropní desky nad podchodem a vestibulem stanice Florenc C potrvají do konce příštího roku,“ říká Daniel Veverka, projektový manažer DPP.

DOPRAVNÍ OPATŘENÍ

OPRAVA TRAMVAJOVÉ TRATĚ KLÁROV

Z důvodu opravy tratě bude od soboty 31. května od cca 0:00 do pátku 13. června 2025 do cca 24:00 obousměrně přerušen provoz tramvají v části ulice Klárov v úseku u zastávek Malostranská.

Změny tras tramvajových linek

  • Linka č. 2 bude rozdělena na dvě části:
    • SÍDLIŠTĚ PETŘINY … Hradčanská – ŠPEJCHAR
    • NÁDRAŽÍ BRANÍK … MALOSTRANSKÁ (v Letenské ulici), dále pokračuje jako linka č. 20 směr Sídliště Barrandov
  • Linka č. 12 bude rozdělena na dvě části:
    • LEHOVEC … Strossmayerovo náměstí – Čechův most – Malostranská (na nábřeží Edvarda Beneše) – Královský letohrádek – Pražský hrad – Pohořelec – Malovanka – VYPICH
    • SÍDLIŠTĚ BARRANDOV … ÚJEZD, dále bude pokračovat jako linka č. 22 směr Zahradní Město
  • Linka č. 15 bude rozdělena na dvě části:
    • OLŠANSKÉ HŘBITOVY … Malostranská (na nábřeží Edvarda Beneše) – Chotkovy sady – Hradčanská – Dejvická – Bořislavka – Nádraží Veleslavín – Divoká Šárka – DĚDINA
    • KOTLÁŘKA … Malostranská (v Letenské ulici) – STAROMĚSTSKÁ, dále bude pokračovat jako linka č. 17 směr Sídliště Modřany
  • Linka č. 17 – dvě varianty trasy:
    • Polovina spojů LIBUŠ … VÝSTAVIŠTĚ
    • Polovina spojů LEVSKÉHO … STAROMĚSTSKÁ, dále bude pokračovat jako linka č. 15 směr Kotlářka
  • Linka č. 18 VOZOVNA PANKRÁC … Staroměstská – Právnická fakulta – Malostranská (na nábřeží Edvarda Beneše) … NÁDRAŽÍ PODBABA
  • Linka č. 20 SÍDLIŠTĚ BARRANDOV … MALOSTRANSKÁ (v ulici Letenské), dále bude pokračovat jako linka č. 2 směr Nádraží Braník
  • Linka č. 22 – dvě varianty trasy:
    • Polovina spojů NÁDRAŽÍ HOSTIVAŘ … Malostranská (v Letenské ulici) – Právnická fakulta – Malostranská (na nábřeží Edvarda Beneše) … BÍLÁ HORA
    • Polovina spojů ZAHRADNÍ MĚSTO … ÚJEZD, dále bude pokračovat jako linka č. 12 směr Sídliště Barrandov
  • Linka č. 23 ZVONAŘKA … Novoměstská radnice – Lazarská – Václavské náměstí – Masarykovo nádraží – Náměstí Republiky – Strossmayerovo náměstí – Letenské náměstí – Královský letohrádek … KRÁLOVKA
  • Linka č. 97 NÁDRAŽÍ HOSTIVAŘ … Malostranská (v Letenské ulici) – Právnická fakulta – Malostranská (na nábřeží Edvarda Beneše) … BÍLÁ HORA
  • Historická linka č. 42:

V pracovní dny pro spoje s odjezdem z obratiště Dlabačov po 14:30:

DLABAČOV … Královský letohrádek – Sparta – Letenské náměstí – Kamenická – Strossmayerovo náměstí – Vltavská (na předmostí Hlávkova mostu) – Štvanice – Těšnov – Bílá labuť – Náměstí Republiky – Dlouhá třída – Čechův most – Malostranská (na nábřeží Edvarda Beneše) – Královský letohrádek … DLABAČOV

V ostatních obdobích:

DLABAČOV … Královský letohrádek – Sparta – Letenské náměstí – Kamenická – Strossmayerovo náměstí – Nábřeží Kapitána Jaroše – Dlouhá třída … Národní divadlo – Karlovy lázně – Staroměstská – Právnická fakulta – Malostranská (na nábřeží Edvarda Beneše) – Královský letohrádek … DLABAČOV

Náhradní doprava není zavedena.

 

Změny v zastávkách tramvají

Zřizují se obousměrně zastávky Malostranská na nábřeží Edvarda Beneše a Malostranská v Letenské ulici.

 

Změny v zastávkách autobusů

Pro linku č. 194 se přemísťuje zastávka Malostranská (směr Nemocnice pod Petřínem) z ulice Klárov na nábřeží Edvarda Beneše do zastávky tramvají směr Čechův most.

 

VÝLUKA METRA C V ÚSEKU HLAVNÍ NÁDRAŽÍ – VLTAVSKÁ

 

Z důvodu rekonstrukce stropní desky ve stanici Florenc bude v neděli 1. června 2025 od zahájení do ukončení provozu obousměrně přerušen provoz metra na lince C v úseku Hlavní nádraží – Vltavská.

 

Náhradní tramvajová doprava

  • V denním provozu bude zavedena linka XC v trase Hlavní nádraží (v Opletalově ulici) – Masarykovo nádraží – Bílá labuť – Vltavská (na předmostí Hlávkova mostu) – Strossmayerovo náměstí – Letenské náměstí – Špejchar.

 

Zavedená tramvajová linka

  • V denním provozu bude zavedena linka č. 36 v trase Zvonařka – I. P. Pavlova – Karlovo náměstí – Václavské náměstí – Masarykovo nádraží – Florenc – Křižíkova – Invalidovna – Palmovka – Bulovka – Kobylisy – Vozovna Kobylisy.

 

Změny tras tramvajových linek

  • Linka č. 23 bude ve směru od Královky ze zastávky Bruselská odkloněna přes zastávku Nuselské schody do obratiště Náměstí Bratří Synků (výstupní zastávka v ulici Na Zámecké, nástupní zastávka v obratišti).

Zdroj: DPP

Praha plánuje od září zpoplatnit parkování pro elektromobily

Praha plánuje od září zpoplatnit parkování elektromobilů v zónách placeného stání, které je nyní zdarma. Městské radě to doporučil dopravní výbor zastupitelstva. Podle schváleného návrhu budou majitelé elektromobilů platit polovinu za krátkodobé i dlouhodobé parkovné v zónách a zároveň dostanou v případě obyvatel Prahy možnost si za 24.000 korun ročně zaplatit neomezené parkování ve všech zónách v metropoli.

Původně mělo bezplatné parkování vozů na elektrický pohon přestat platit od loňského 1. ledna, kvůli absenci shody na novém modelu zvýhodnění nízkoemisních vozidel však radní schválili prodloužení stávajícího stavu nejprve do konce loňského roku a poté do letošního 30. června. Pokud radní schválí navržený postup, tento model skončí 29. srpna.

Členové výboru schválili návrh koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), který přednesl jeho předseda Martin Sedeke (ODS). Podle toho budou od září platit majitelé elektromobilů poloviční cenu jak za krátkodobé parkování v zónách, tak za rezidenční parkování, které stojí pro fyzickou osobu 1200 korun za rok za první vozidlo. Zároveň dostanou Pražané a firmy splňující podmínky pro získání abonentní karty, tedy mimo jiné sídlo v metropoli, možnost za 24.000 korun ročně zaparkovat kdekoliv.

„Bezemisní vozy, tedy elektroauta, zvýhodňujeme slevou 50 procent oproti klasickým motorovým vozidlům a nově jim nabízíme možnost celopražského parkování za férovou cenu. Tím jasně podporujeme ekologickou mobilitu, ale zároveň chráníme zájmy Pražanů a jejich městských částí,“ uvedl Sedeke. Zastupitelé na návrh Pirátů schválili také doporučení radě nechat zpracovat analýzu nízkoemisní zóny s ohledem na zpřísnění limitů od roku 2030, kvůli kterým je žádoucí její zavedení nejpozději do konce roku 2029.

Primátorův náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti) neúspěšně předložil výboru lehce odlišný návrh, podle kterého by majitelé elektromobilů mohli za 25.000 korun ročně volně parkovat pouze ve smíšených a návštěvnických zónách kromě Prahy 1 a 2, a to všichni, nejen Pražané. Zároveň by stejnou možnost měli i majitelé emisních vozidel, ovšem za 50.000 korun. I náměstkův návrh zahrnoval padesátiprocentní slevu na běžné parkování v zónách.

Hřib zároveň upozornil na to, že z právního hlediska může být ošemetné zvýhodňovat Pražany před mimopražskými řidiči elektromobilů, jak s tím počítá schválený návrh. Potvrdil to ředitel magistrátního dopravního odboru Libor Šíma. „Riziko by bylo poměrně významné,“ řekl. Dodal, že pokud by ministerstvo po schválení nařízení rady shledalo jeho nezákonnost, mohlo by jej pozastavit. Opoziční zastupitel Pavel Zelenka (Praha Sobě) upozornil na to, že kdyby se to stalo, byla by přerušena platnost celého systému zón, protože ten upravuje stejné nařízení.

Vedení města už delší dobu připravuje komplexní reformu systému zón placeného stání, která zahrnuje například celoměstské parkovací karty pro návštěvníky, možnost pro rezidenty platit méně za menší oblast povoleného parkování nebo zvláštní povolení pro zásobování či pečovatele. Zatímco na těchto změnách se koaliční strany v zásadě shodly, jednání se zasekla na otázce cen parkovného a dohoda zatím nevznikla. Hřib dříve uvedl, že čeká na vyjádření koaličních partnerů. Podobná je situace v otázce zdražení jízdného v MHD a zpoplatnění vjezdu do některých částí centra metropole.

Zdroj: ČTK

EU jedná s USA o spolupráci u ocele, čipů a letadel, řekl eurokomisař Šefčovič

Evropská komise jedná se Spojenými státy o možné spolupráci v sektorech jako letecký průmysl, ocel, polovodiče a kritické nerostné suroviny. Na tiskové konferenci to uvedl evropský komisař pro obchod Maroš Šefčovič. EU se nyní snaží dojednat s USA dohodu o snížení cel. Šefčovič dodal, že každý druhý den hovoří se svými protějšky v USA a další hovor se má uskutečnit ve čtvrtek.

„Jsem naprosto přesvědčen, že dva největší obchodní partneři na této planetě prostě musí hledat nejlepší možný rámec pro obchod, pro investice,“ poznamenal Šefčovič, který je nyní v Dubaji, kde zahájil jednání o dohodě o volném obchodu se Spojenými arabskými emiráty. „A právě na tom v současné době pracujeme. Intenzita je velká a já doufám, že nám to nakonec přinese výsledky pro spravedlivou a vyváženou dohodu,“ dodal.

Šefčovič podle svých slov s americkým ministrem obchodu Howardem Lutnickem projednává oblasti možné transatlantické spolupráce, které by byly přínosem pro obě strany. Jmenoval letectví, polovodiče, ocel a závislost na důležitých dodávkách, zejména kritických surovin.

Evropská komise, která dohlíží na obchodní politiku členských zemi EU, uvedla, že tento týden zaznamenala nový impuls v obchodních jednání se Spojenými státy. Stalo se tak poté, co americký prezident Donald Trump odložil hrozbu uvalení cla 50 procent na dovoz z EU.

Trump v pátek na své sociální síti Truth Social napsal, že jednání s EU o obchodu jsou obtížná a nikam nevedou, takže doporučí, aby od 1. června platilo na dovoz z EU clo 50 procent. Po nedělním telefonátu s šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou však uvedl, že souhlasil s prodloužením lhůty do 9. července, aby bylo možné dojednat dobrou dohodu.

EU chce, aby USA zrušily clo 25 procent na ocel a automobily a aby Trump upustil od cla, které bylo pro EU stanoveno na 20 procent, ale prozatím činí deset procent. Cílem Washingtonu je snížit deficit obchodu se zbožím s EU. Ten činí zhruba 200 miliard eur (téměř pět bilionů Kč).

Zdroj: ČTK

Tržby RegioJetu loni rostly o 700 milionů na 4,1 mld. Kč, rostl i zisk

Tržby dopravce RegioJet z vlakové dopravy loni meziročně vzrostly o 700 milionů korun a dosáhly 4,1 miliardy korun. Zisk firma zvýšila o 58 milionů Kč na 287 milionů korun. Vlaky RegioJetu v loňském roce přepravily zhruba devět milionů cestujících, o milion více než o rok dřív. Zájem cestujících se zvýšil především o mezinárodní spoje. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí společnosti Alexandra Janoušek Kostřicová a vyplývá to i z výroční zprávy firmy.

Díky rekordnímu hospodářskému výsledku za loňský rok má RegioJet vlastní zdroje, které mu umožní získat bankovní financování pro další rozvoj, uvedl majitel společnosti Radim Jančura. „Vedle modernizace stávajících vlakových souprav intenzivně investujeme také do rozšíření vozového parku, aktuálně osm miliard korun, které směřují do nákupu téměř 50 nových a nízkopodlažních souprav,“ uvedl Jančura.

RegioJet provozuje komerční linky z Prahy na Ostravsko a na Slovensko a z Prahy přes Brno do Vídně a Budapešti. Jezdí také z Prahy do polské Přemyšle. Provozuje také vlakové spoje na základě objednávky ministerstva dopravy a některých krajů. V minulém roce firma zaměstnávala 1086 lidí, o 55 víc než na konci roku 2023.

V současnosti se firma připravuje na převzetí elektrifikovaných linek v Ústeckém kraji od prosince příštího roku. Od stejného termínu bude provozovat také rychlíky z Prahy do Brna a do Jihlavy přes Havlíčkův Brod. „Během dalších pěti až sedmi let chceme získat v soutěžích 30 až 40 procent trhu,“ uvedl Jančura. V mezinárodní dopravě se RegioJet chystá zavést spoje na vnitrostátních linkách v Polsku. Aktuálně je ve fázi plánování a příprav.

Českým drahám, největšímu železničnímu dopravci v ČR, loni vzrostl počet cestujících o tři procenta na 168,8 milionu. Zisk firmy dosáhl 1,3 miliardy korun. Výnosy z osobní dopravy činily 33,3 miliardy korun, meziročně o tři miliardy více. Dopravce Arriva vlaky zatím loňské výsledky nezveřejnil.

Zdroj: ČTK

Elektrifikace i vyšší rychlost. Trať z Náchoda do Polska má projektanta

Správa železnic vybrala projektanta modernizace traťového úseku Náchod – Meziměstí – státní hranice. Zakázku získala společnost SAGASTA, která nabídla cenu 129 915 000 korun. Projekční práce potrvají přibližně dva roky, samotná stavba by měla proběhnout v letech 2029 až 2032.

Příhraniční úsek má v budoucnu propojit Prahu, Hradec Králové a polskou Vratislav. Projektant pro první část z Hradce Králové do Jaroměře byl vybrán už dříve, pro úsek z Jaroměře do Náchoda Správa železnic projektanta aktuálně hledá. Celá zmodernizovaná trať se stane součástí širší sítě, která propojí vysokorychlostní tratě s konvenční železnicí.

Modernizace přinese výrazné technické zlepšení. Trať bude elektrifikována střídavou soustavou, získá evropský zabezpečovací systém ETCS, traťová rychlost se zvýší až na 100 km/h. Součástí projektu je i úprava stanic a zastávek, na kterých se zrenovují nástupiště a zlepší se jejich celková přístupnost.

Po dokončení prací se celá trať stane klíčovým článkem dálkového i regionálního spojení. Nejenže umožní přímější cestu mezi Českem a Polskem, ale také výrazně zkvalitní dopravní obslužnost Broumovského výběžku.

Zdroj: Správa železnic

Česká technologie na cestě ke globálnímu úspěchu. Zájem o chytré zrcadlo s umělou inteligencí mají firmy z celého světa.

Delivery Solutions. Zařízení v podobě „chytrého zrcadla“ zde zajišťuje 100% kontrolu dodržování správného užívání bezpečnostních a ochranných pomůcek při výrobě produktů pro polovodičový průmysl. Forxai Mirror vzniklo z iniciativy tuzemského zastoupení Konica Minolta a software vyvinuli čeští programátoři v brněnském inovačním centru společnosti. Je vhodné pro všechny provozy, kde nesprávné použití ochranných pomůcek může způsobit škodu na zdraví či majetku.

 

„Zhruba rok od uvedení Forxai Mirror na český a slovenský trh máme realizovaných již osm instalací a o dalších desítkách jednáme. Stále větší zájem pozorujeme i z dalších evropských zemí. Naše vedení se proto rozhodlo, že o tuto technologii rozšíří i globální portfolio produktů Konica Minolta,“ řekl Pavel Čurda, generální ředitel Konica Minolta Business Solutions Czech (KMBCZ), a dodal: „Díky využití umělé inteligence dokáže Forxai Mirror upozornit i na takový detail, jako je díra v rukavici nebo natržený ochranný oblek.“

 

  

Technologii lze využít prakticky v jakékoli výrobě

UCT Fluid Delivery Solutions se zaměřuje na výrobu technologických zařízení pro polovodičový průmysl. „Naše produkty se využívají v jednom z nejsložitějších a nejvyspělejších výrobních procesů na světě, při výrobě čipů. Tato výroba vyžaduje maximální čistotu prostředí. I drobné poškození ochranných pomůcek může vést k nežádoucí kontaminaci a v konečném důsledku k selhání příst roje v hodnotě milionů korun. Proto se snažíme neustále hledat nové cesty, jak kvalitu a spolehlivost výroby zvyšovat,“ uvedl Vojtěch Hertík Dir, Operations UCT Fluid Delivery Solutions s tím, že na Forxai Mirror se do libereckého provozu již přijely podívat delegace z dalších zastoupení společnosti UCT z Číny, Francie, Německa či Izraele.

Technologii využívá v Liberci denně zhruba dvě stě zaměstnanců. U nich Forxai Mirror kontroluje správné nasazení pracovních čepic, vousenek, vest a rukavic před vstupem provozu, kde je třeba zabránit znečištění, byť jen prachovými částicemi.

„Kontrolu ochranných pomůcek dříve prováděli sami zaměstnanci a narážela tak na limity spojené s lidským faktorem. Zařízení Forxai Mirror nás zaujalo rychlostí kontrolního procesu, který zaměstnance nezdržuje, a zatím stoprocentní přesností v odhalování nedostatků. Celá instalace navíc trvala pouhé čtyři hodiny, a to včetně nastavení softwaru,“ informoval V. Hertík a dodal: „Každá podobná inovace a modernizace provozu nám pomáhá zvyšovat konkurenceschopnost a prestiž společnosti u obchodních partnerů. S Konica Minolta také proto nyní jednáme o instalaci termálních kamer pro kontrolu dobíjecích stanic manipulačních vozíků nebo řešení tzv. elektronické recepční.“

A jak to funguje…?

Zařízení se skládá z chytré kamery připojené k displeji velikosti člověka, jenž se aktivuje přiložením speciální karty a zvednutím rukou. Umělá inteligence následně okamžitě zkontroluje stav ochranných pomůcek. Na displeji se v reálném čase zobrazí výsledek testu ve formě piktogramů se zvýrazněním případných nedostatků. Pokud zaměstnanec splňuje bezpečnostní požadavky, udělí mu technologie přístup do dalších prostor.

Řešení nalezne uplatnění také v sektorech farmacie, potravinářství, v chemické výrobě nebo zdravotnictví. „K dispozici je ve dvou variantách. Větší, stojící na zemi, určené pro vnitřní prostory a menší s možností uchycení na zeď. To je navíc odolné proti povětrnostním podmínkám, a je tak vhodné například pro kontrolu bezpečnostních pomůcek na stavbách nebo v jakýchkoli venkovních provozech,“ vysvětlil Luboš Souček, Business Development Manager KMBCZ, a dodal, že jak montáž samotných zařízení, tak vývoj videoanalytického softwaru zajišťuje Konica Minolta v České republice.

Zdroj: SYBA

Mega logistické centrum vítá nové nájemce

Logistické centrum Light Horse společnosti Charter Hall ve městě Eastern Creek v Novém Jižním Walesu vítá nové nájemce, kteří uzavírají nové pracovní dohody a prohlubují stávající partnerství.

V centru za 850 milionů dolarů nyní sídlí společnosti Woolworths, HelloFresh, ALDI a Bidfood, což znamená, že je nyní pronajato z 90 procent.

Společnosti HelloFresh a Bidfood uzavírají s Charter Hall první smlouvy, zatímco Woolworths a ALDI jsou pokračujícími partnery.

„Jsme rádi, že můžeme v našem logistickém centru Light Horse Logistics Hub přivítat nájemce, společnosti Woolworths, HelloFresh, ALDI a Bidfood,“ říká generální ředitel společnosti Charter Hall Industrial & Logistics Richard Stacker.

„Západní Sydney je vzkvétajícím ekonomickým a průmyslovým srdcem, kde i nadále zaznamenáváme vysokou poptávku po kvalitních prostorách, zejména v sektoru logistiky potravin, což podtrhuje velmi silná dynamika pronájmů.

„Nadále prokazujeme naši schopnost poskytovat strategicky umístěné, ve své třídě nejlepší průmyslové a logistické objekty našim zákazníkům z řad nájemců prostřednictvím naší strategie develop to core, čímž podporujeme jejich růst v rychle se rozvíjejícím domácím dodavatelském řetězci Austrálie a zároveň přinášíme udržitelnou návratnost našim investorům z fondu CPIF.“

Společnost Woolworths uzavřela dvacetiletou smlouvu o předpronájmu účelově postaveného skladového komplexu o rozloze 93 000 m2, známého jako její distribuční centrum chlazených a čerstvých potravin v Sydney.

Po dokončení bude centrum denně zpracovávat více než 6 000 tun ovoce a zeleniny a pravděpodobně se stane největším vícepodlažním distribučním centrem s řízenou teplotou na jižní polokouli.

„Společnost Woolworths se zavázala přinášet svým zákazníkům to nejlepší z australského čerstvého zboží a toto nové pracoviště je velkým krokem tímto směrem, stejně jako bezpečnější a modernější zařízení pro práci našeho týmu,“ říká Ralph Kemmler, výkonný ředitel skupiny Woolworths pro nemovitosti.

„Vysoce kvalitní ovoce, zelenina a chlazené zboží se k našim zákazníkům dostane čerstvější, rychleji a efektivněji než kdykoli předtím. Jedná se o důležitou infrastrukturu dodavatelského řetězce, která bude odpovídat budoucímu růstu i očekáváním našich zákazníků.“

Společnost HelloFresh nyní na základě desetileté nájemní smlouvy využívá svůj účelově vybudovaný sklad a distribuční centrum o rozloze 43 120 m2 k zajištění svého podnikání v oblasti stravovacích souprav a také k distribuci pro sousední značky, jako je Youfoodz.

Společnost ALDI se rovněž zavázala k desetiletému pronájmu a v současné době působí ve skladu o rozloze 26 830 m2, včetně mrazicích a ambientních skladových prostor, a plní tak krátkodobé požadavky na přeplnění.

Společnost Bidfood má k dispozici účelově vybudovaný chladírenský sklad o rozloze 8 580 m2 , který má pronajatý na 15 let.

Logistické centrum se nachází na křižovatce dálnic M4 a M7 a disponuje celkovou plochou 180 000 m2 včetně technologicky vybavených logistických a skladových prostor. To umožňuje skvělý přístup k průmyslovým oblastem západního Sydney a klíčovým nákladním trasám města.

Zdroj: ATN

Logistický kalendář