Domů Blog Strana 3

Skončila MotoGP v Brně, doprava byla i vzhledem k nižšímu počtu diváků klidnější

Letošní MotoGP v Brně dnes skončila, doprava v okolí okruhu byla po tři dny jejího trvání i vzhledem k nižšímu počtu diváků oproti loňsku klidnější. Plynulejší byl i odjezd fanoušků dnes odpoledne. Strážníci hodnotí akci jako mimořádně klidnou, vyplývá to z jejich vyjádření. Velká cena se na Masarykův okruh vrátila po roce, trvala od pátku do včerejška. Navštívilo jí asi 171.000 diváků, což je o zhruba o 48.000 méně než loni.

Na odstavných plochách a parkovištích v okolí brněnského okruhu parkovalo dnes kolem poledne kvůli MotoGP podle policie 4650 aut a 1850 motocyklů. Silný provoz byl po rozjezdu na silnicích kolem okruhu, před 16:00 ale strážníci uváděli, že motorky i automobily přes Žebětín skoro všechny odjely a na parkovištích zbývají poslední vozy. Kolony se netvořily.

Hustý provoz byl kolem 16:30 i na D1 směrem na Brno, a to především u Ostrovačic a Kývalky, a také na souběžné silnici. Blíže k Brnu byl provoz podle kamer na dálnici už mírnější.

„Letošní Velkou cenu hodnotíme jako mimořádně klidnou, a to jak dopravně, tak i po stránce bezpečnosti. Strážníci se navzdory posílenému dohledu v centru města v Bystrci i Žebětíně nemuseli zabývat ani jediným případem vandalismu, krádeže nebo silné opilosti,“ uvedl mluvčí strážníků Jakub Ghanem. Stejně tak se podle něj neobjevil žádný případ řízení pod vlivem alkoholu či drog a v okolí Masarykova okruhu se řidiči dopouštěli jen výjimečně přestupků, jako například parkování v lese.

„Nejvíce práce měly hlídky městské policie jako obvykle s usměrňováním dopravy i provoz byl ale mírnější než při dřívějších ročnících a příjezd i odjezd fanoušků měl nezvykle hladký průběh,“ dodal.

V pátek, v sobotu i dnes teploty na okruhu překročily třicítky. Práci tak i nejen kvůli vedru měli záchranáři. Za tři dny závodů ošetřili 160 lidí, šlo především právě o kolapsy z horka, různé bolesti, drobná zranění či ošetření po bodnutí hmyzem.

Velká cena se letos poprvé jela v netradičním červnovém termínu, dříve se na Masarykově okruhu závodilo o prázdninách.

Zdroj: ČTK

D1 na 22. km uzavřela nehoda motocyklu, řidiče přepravil vrtulník do nemocnice

Dálnici D1 u Mirošovic v Praze-východ uzavřela dnes v podvečer nehoda motocyklu. Zraněného motorkáře přepravil vrtulník do nemocnice, řekla ČTK policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Směr na Prahu byl zhruba půl hodiny neprůjezdný, poté se podařilo obnovit provoz jedním a později dvěma jízdními pruhy.

Nehoda byla hlášena kolem 17:45 na 22. kilometru ve směru na Prahu. Na dálnici podle mluvčí zasahovaly všechny složky Integrovaného záchranného systému a přistával tam vrtulník. Po 18:00 začala auta jezdit úsekem jedním jízdním pruhem. „Zraněný motocyklista byl letecky transportován do nemocnice,“ dodala mluvčí. Před 18:45 byla dálnice průjezdná dvěma pruhy. Příčinu a okolnosti nehody policisté vyšetřují, dechová zkouška na alkohol u motorkáře byla negativní.

Ve Středočeském kraji dnes havaroval motorkář také v Chotilsku na Příbramsku. Jeho spolujezdkyně utrpěla zranění, přiletěl pro ni vrtulník záchranné služby. Motocyklistu srazilo osobní auto, které mu zřejmě nedalo přednost.

Zdroj: ČTK

Letos dopravní podnik v Brně koupí poslední naftové autobusy, co dál, zatím neví

Brno obdrží do konce letošního roku 37 naftových autobusů, budou velmi pravděpodobně posledními na toto palivo. Pravidla nastavená Evropskou unií jsou taková, že dopravci musejí kupovat vozidla na elektřinu či jiný alternativní pohon, který EU schválila jako ekologický. Podle generálního ředitele brněnského dopravního podniku Miloše Havránka nelze nakupovat jako alternativu autobusy na plyn a dokonce ani bioplyn. Ve svízelné situaci jsou nejen dopravní podniky v Česku, ale i v jiných zemích, řekl Havránek ČTK.

Nyní mají podniky ještě možnost nakupovat část autobusů na naftu či plyn, ale část flotily musejí nakupovat na pohony vnímané EU jako ekologické. „V roce 2030 už to musí být podle současných pravidel 100 procent. Sice bychom naftové autobusy koupit mohli, ale platili bychom pokutu a to nikdo nechce. I proto už jsme museli některé autobusové linky omezit,“ řekl Havránek. Podnik zrušil linku 43 do Soběšic a spojil ji s trolejbusovou linkou 30, na které jezdí parciální trolejbusy. Ty umožňují jet část cesty bez trolejí na baterie. Také linka 21 nahradila autobusovou linku E76 z nádraží na letiště. Další taková linka by měla dojet až na Lesnou a letos se má začít stavět trolejbusová trať na Černovickou terasu. Ani to ale nebude stačit.

„Na elektrobusy nemáme připravenou infrastrukturu a nemáme na to peníze,“ řekl Havránek. V posledních 15 letech podnik zkoušel řadu elektrobusů, ale žádný nevyhovoval potřebám brněnského provozu. Usiloval v minulosti také o elektrifikaci linky 67, ale neuspěl se žádostí o dotace. Podmínky byly podle Havránka příliš rigidní a podporované technické řešení neodpovídalo brněnským potřebám a bylo zbytečně drahé.

Lidé spjatí s provozem dopravních podniků podle Havránka vědí, že situace nemá prakticky řešení, a objevují se další problémy. „Chybí zdroje elektřiny. Dostáváme se do fáze, že nás nikdo nepřipojí, protože dodavatel nemá kapacitu,“ zmínil Havránek snahu instalovat nabíječku na konečné stanici. Jako jedno z možných řešení vnímá možnost nakupovat hybridní autobusy, které používají elektřinu k rozjezdu, jinak jedou na naftu. „Jenže tyto autobusy jsou o jeden až dva miliony dražší,“ řekl Havránek.

Problém se netýká jen Brna, na společných jednáních ho řeší i správní rada Sdružení dopravních podniků ČR a intenzivně v tom bude v létě pokračovat. Pro Brno jde o poměrně naléhavý problém, protože téměř 100 plynových autobusů už jezdí více než deset let a jsou na hraně životnosti. Když podnik v roce 2014 zprovoznil i vlastní plničku ve vozovně, předpokládal, že plyn bude jako přechodné palivo sloužit výrazně déle. „Bohužel u dnešních autobusů nejde udělat generální oprava jako kdysi. Budeme se proto snažit ty současné autobusy udržet co nejdéle a ty, co už nepůjdou opravit, nahradíme naftovými. Ještě bychom je chtěli provozovat pět a více let,“ řekl Havránek.

Na konci loňského roku podnik provozoval 330 autobusů, zhruba polovina je na plyn.

Zdroj: ČTK

Dopravní soutěž mladých cyklistů 2026 zná své vítěze

Družstvo základní školy Kravsko z Jihomoravského kraje zvítězilo v letošním ročníku Dopravní soutěže mladých cyklistů v kategorii do 12 let. Spolu s družstvem základní školy Šumavské Hoštice z Jihočeského kraje, které skončilo na druhém místě, tak postupují do evropského finále dopravní cyklistické soutěže, které proběhne v září v České republice – v Náchodě. Třetí skončila ZŠ Mysločovice ze Zlínského kraje. Ve starší kategorii do 16 let vyhrálo družstvo základní školy Opatovice nad Labem z Pardubického kraje, druhé místo obsadilo družstvo základní školy Čáslav ze Středočeského kraje, bronzovou medaili vybojovala ZŠ Šumavské Hoštice.

Dopravní soutěž mladých cyklistů má v České republice více než 40letou tradici. Letošního celostátního finále se zúčastnila vítězná družstva ze všech 14 krajů ČR, celkem 112 dětí v obou věkových kategoriích. Vyvrcholení soutěže letos hostil Zlínský kraj, konkrétně Valašské Meziříčí a Rožnov pod Radhoštěm. Celkově se do této sportovně-vzdělávací akce každoročně zapojí více než 4 500 dětí z celé republiky, které soutěží ve smíšených 4členných družstvech (dvě dívky a dva chlapci), ve dvou věkových kategoriích (10-12 let a 12-16 let).

„Oceňuji výkony všech mladých cyklistů a cyklistek a děkuji také všem pedagogům, kteří se dětem v oblasti dopravní výchovy celoročně věnují. Znalost pravidel, volba trasy podle dopravního značení, překonání překážek v terénu a správný postup při poskytnutí první pomoci – to vše se mladým cyklistům bude hodit nejen při jízdě na kole, ale i v době, kdy jednou usednou za volant. Věřím, že i díky této soutěži z nich budou dobří řidiči a řidičky,“  řekl ministr dopravy Ivan Bednárik.

Soutěžící museli zdolat pět hlavních disciplín: testy z pravidel silničního provozu, jízdu po dopravním hřišti, jízdu zručnosti, zásady poskytování první pomoci. Do letošního celostátního finále byla zařazena, po vzoru evropského finále, také disciplína „Labyrint live“. Tato náročná praktická disciplína spočívá v průjezdu vymezeného prostoru osázeného dopravním značením v limitu 3 minut a dokonale prověřuje dovednosti všech soutěžících – hlavně jejich rozhodnost, předvídavost a orientaci v simulovaném terénu.

„Aktivity spojené s touto soutěží pomáhají mladým cyklistům získat životně důležité znalosti a hlavně praktické dovednosti, které jim pomohou pohybovat se bezpečně v silničním provozu. Děti si ze soutěže odnášejí kromě zážitků i pocit významu týmové spolupráce a vzájemného respektu,“ zdůrazňuje vedoucí BESIP Tomáš Neřold, který letošní celostátní finále zahájil.

Všechny disciplíny zařazené do této cyklistické soutěže mají za cíl prověřit zejména znalosti a praktické dovednosti dětí z oblasti silničního provozu a jejich připravenost na bezpečný pohyb v reálném dopravním prostředí.

Zdroj: BESIP

V okolí okruhu v Brně kvůli MotoGP parkovalo 3220 aut a 1250 motorek

Na odstavných plochách a parkovištích v okolí brněnského okruhu parkovalo kvůli MotoGP podle policie 3220 aut a 1250 motocyklů, což je značně více než v pátek. Policie o tom včera odpoledne informovala na síti X. Strážníci z pohledu bezpečnosti hodnotí dnešek poklidně, nezaznamenali ani významnější dopravní komplikace, uvedl jejich mluvčí Jakub Ghanem. V pátek v okolí okruhu parkovalo podle odhadu policie 1420 osobních aut a 550 motocyklů. Velká cena se na Masarykův okruh vrátila po roce, trvá od pátku do neděle. Loňský ročník navštívilo zhruba 220.000 lidí.

„Co se týká bezpečnosti, byla sobota až do odjezdu návštěvníků naprosto poklidným dnem a totéž platilo pro noc z pátku na sobotu. Nezaznamenali jsme ani významnější dopravní komplikace, ať už během příjezdu nebo odjezdu návštěvníků. Strážníci se zabývali několika přestupky, mezi jinými například neoprávněným parkováním v lese,“ uvedl Ghanem. Doplnil, že na noc strážníci přesouvají část sil do centra Brna, kde preventivně posilují dohled. Hlídky tam budou předcházet vandalismu a rušení nočního klidu.

Největší dopravní nápor očekává policie v neděli, což je hlavní den závodů. Zatěžkávací zkouškou bývá večerní odjezd fanoušků po skončení závodů. Dnešní dopoledne, kdy fanoušci přijížděli, bylo podle strážníků oproti loňsku výrazně klidnější. Například na žebětínském parkovišti v kempu u hasičů zbývalo kolem 9:40 ještě 30 volných míst. Minulý rok byla plocha plně obsazená krátce po osmé hodině ráno.

Na Masarykův okruh dnes jako soukromá návštěva dorazil prezident Petr Pavel, vášnivý motorkář a fanoušek motosportu. Velkou cenu si v Brně nenechal ujít ani loni, kdy se na okruh vrátila po pěti letech.

Brněnský dopravní podnik už dříve vyzval návštěvníky, ať prioritně využijí hromadnou dopravu. Hlavní přestupní terminál je u nemocnice v Bohunicích. Informace o mimořádných linkách hromadné dopravy jsou na webu dopravního podniku, přehled o poloze parkovacích ploch poskytuje web Automotodromu Brno.

V pátek i dnes teploty na okruhu překročily třicítky. V pátek záchranáři do 16:00 ošetřili 26 návštěvníků, dnes za stejnou dobu bylo 70 ošetřených lidí. Nejčastěji šlo o kolapsy, kde roli sehrály právě vysoké teploty, a také drobná zranění. Záchranáři v této souvislosti opět apelovali na návštěvníky, aby hodně pili a chránili se před sluncem.

Zdroj: ČTK

Ministerstvo dopravy rozšíří síť stanovišť pro kontroly nákladních vozidel

Ministerstvo dopravy plánuje do pěti let zrekonstruovat nebo vybudovat téměř 50 ploch pro kontroly nákladních vozidel. Budou především na dálnicích a silnicích I. třídy. Cílem je lépe pokrýt území a zlepšit možnosti kontrol. Loni bylo zrekonstruováno nebo zprovozněno deset kontrolních stanovišť, z nichž šest umožňuje kontrolní vážení nákladních aut. ČTK to na dotaz sdělil mluvčí ministerstva František Jemelka.

„Ničení silnic nelegálně naloženými vozidly nás stojí obrovské peníze, které pak chybí jinde. Proto intenzivně pracujeme na zlepšení situace,“ sdělil ČTK ministr dopravy Ivan Bednárik (za SPD).

V současné době je podle dat ministerstva na dálnicích 62 míst pro nízkorychlostní kontrolní vážení. Inspekce silniční dopravy (INSID), která vozidla kontroluje, má na silnicích I. třídy k dispozici dalších zhruba 150 míst pro kontrolní vážení, 70 na silnicích II. třídy a 20 na silnicích III. třídy.

Nová kontrolní stanoviště budou podle Jemelky vybavena elektřinou, osvětlením a případně místem pro umístění mobilních buněk, které by mohly sloužit pro dlouhodobé kontroly. Ministerstvo si také nechává zpracovat projekty dopravního značení pro bezpečné a efektivní využití kontrolních ploch.

„Abychom nová místa pro kontrolu vybrali maximálně efektivně, zadali jsme Centru dopravního výzkumu vypracování odborné studie, která nám přesně ukáže, kde jsou rizika největší a kam váhy logicky umístit,“ popsal přípravy Bednárik s tím, že namátkové kontroly nechce ministerstvo dělat stále na stejných místech.

Bednárik na konci května na jednání se Sdružením místních samospráv vyzval obce, aby ověřily, zda nemají vyhovující pozemky pro nízkorychlostní vážení kamionů.

S obcemi a kraji ministerstvo dlouhodobě řeší tranzit těžké nákladní dopravy na silnicích nižších tříd. „Je shoda na tom, že mýtný systém je nástrojem, jak tato data sbírat a následně analyzovat a přijímat vhodná opatření k zamezení nežádoucího dopravního chování,“ uvedl Jemelka.

Ministerstvo na začátku června oznámilo, že plánuje od roku 2032 změnit mýtný systém tak, aby mimo jiné umožňoval celoplošné zapnutí na území celé republiky. Cílem podle ministra není vybrat více peněz na poplatcích, ale získat data o pohybu kamionů včetně tras, kterými se vyhýbají zpoplatněným úsekům.

Takovým případem byla nákladní souprava polského dopravce, která se na začátku června snažila INSID ujet. Při následné kontrole inspektoři zjistili přetížení o 22,2 tuny nad limit a porušení předpisů při používání tachografu, který zaznamenává data o jízdě a přestávkách.

Přetížená vozidla ničí silnice a představují bezpečnostní riziko pro provoz. Každá tuna nad povolený limit prodlužuje brzdnou dráhu, zhoršuje ovladatelnost vozidla a zvyšuje riziko nehod i rozsah škod.

INSID vznikla loni 1. července z Centra služeb pro silniční dopravu. Za prvních devět měsíců zjistila při kontrolách souprav na základě dat z vysokorychlostních vah přetížení u 67,8 procenta kontrolovaných vozidel.

Zdroj: ČTK

Cenový strop na paliva o víkendu opět klesne, litr nafty bude stát pod 37 Kč

Cenový strop na pohonné hmoty, který denně určuje stát, o víkendu opět klesne. Nafta po několika měsících zlevní pod úroveň 37 korun za litr, její cena oproti včerejšku klesne o 43 haléřů na 36,61 koruny za litr. Benzin budou moci čerpací stanice prodávat nejvýše za 40,41 koruny za litr, což je o 11 haléřů méně než dnes. Ceny budou platit i pro pondělí. Vyplývá to z cenového věstníku, který dnes odpoledne zveřejnilo ministerstvo financí.

Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku jsou nejlevnější od března. Podle čtvrtečních údajů společnosti CCS nejprodávanější benzin Natural 95 v uplynulém týdnu zlevnil v průměru o 88 haléřů na 39,59 koruny za litr, nafta se ve středu prodávala průměrně za 37,24 Kč/l, a stála tak o 1,11 koruny méně než před týdnem. Podle analytiků budou ceny paliv klesat i v dalších dnech.

Česko k dennímu nastavování cenových stropů nafty a benzinu přistoupilo v první polovině dubna v reakci na zdražování ropy kvůli konfliktu na Blízkém východě. Vláda v závěru května rozhodla, že regulace cen pohonných hmot bude pokračovat do konce června.

Ministerstvo financí stanovuje cenové stropy na základě klouzavého třídenního průměru velkoobchodních cen. Provozovatelé čerpacích stanic mohou uplatnit marži ve výši maximálně tří korun na litr paliva. Vláda zároveň kvůli zdražování paliv rozhodla v dubnu o dočasném snížení spotřební daně na naftu z původních 9,95 koruny za litr na 8,011 koruny. U benzinu se spotřební daň nezměnila, dál činí 12,84 koruny za litr.

Ceny pohonných hmot začaly rychle růst poté, co zdražila ropa na světových trzích, když Izrael a USA 28. února zaútočily na Írán. Ten v odvetě napadl okolní země a uzavřel Hormuzský průliv, kterým se dopravuje ropa a další suroviny z Perského zálivu. Důsledkem bylo zdražení ropy na světových trzích.

Vláda následně v dubnu rozhodla o cenové regulaci. Původně opatření mělo platit do konce dubna, kabinet ale schválil jeho prodloužení na květen a poté i červen. Zatímco v minulosti se stanovení cenových stropů opíralo o opatření obecné povahy, nyní je vydáváno na základě nařízení vlády, které má vyšší právní sílu.

Zdroj: ČTK

Ryanair prodloužil funkční období svého šéfa do roku 2032

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair prodloužila funkční období výkonného ředitele Michaela O’Learyho do dubna 2032. Firma, která je největším leteckým dopravcem v Evropě, o tom informovala v tiskové zprávě.

„Michael souhlasil, že zůstane v čele skupiny Ryanair dalších šest let do dubna 2032,“ uvedl předseda správní rady Stan McCarthy.

Společnost Ryanair minulý měsíc oznámila, že v uplynulém finančním roce, který skončil 31. března, zvýšila zisk po zdanění bez mimořádných položek o 40 procent na rekordních 2,26 miliardy eur (zhruba 55 miliard Kč). Uvedla rovněž, že vzhledem k nejistému vývoji na Blízkém východě zatím není schopna poskytnout výhled na aktuální finanční rok 2027.

Ryanair dlouhodobě využívá nízkonákladový provozní model, díky kterému nabízí levnější letenky, udržuje vysokou obsazenost letadel a rozšiřuje své působení na krátkých evropských linkách.

Zdroj: ČTK

Průzkum: Čtyři pětiny lidí zažívají při cestách letadlem stres

Čtyři pětiny lidí zažívají při cestování letadlem na dovolenou cestovatelský stres. Stres z cesty, kontrol a časového tlaku před odletem pociťuje téměř 50 procent dotázaných, zhruba čtvrtina respondentů se obává samotného letu a 13 procent má obavy z obojího. Více než polovina lidí pociťuje, že jim stres na letišti kazí cestování. Žádný stres nepociťuje při cestování 18 procent dotázaných. Vyplývá to z průzkumu společnosti Lagardére Travel Retail, která o tom dnes informovala na tiskové konferenci.

Průzkum byl proveden letos v červnu prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos na reprezentativním vzorku 1019 lidí ve věku 18 až 65 let.

Nervozitu z nedostatku času může letos zvyšovat také přestavba mimoúrovňové křižovatky Aviatická u pražského ruzyňského letiště, která potrvá do září 2027 a může způsobovat dopravní komplikace. Letiště Praha proto už dříve doporučilo cestujícím, aby na letiště vyrazili s dostatečným předstihem a využívali městskou hromadnou dopravu, které se dopravní omezení v místě stavby netýká.

Paniku, že nestihne letadlo, zažívá 31 procent dotázaných, 22 procent se bojí toho, že zapomene doklady nebo peněženku a 13 procent lidí se obává nemoci před cestou. V průzkumu 54 procent lidí přiznalo, že letištní stres negativně ovlivňuje zážitek z cestování, desetině lidí kazí začátek dovolené a 44 procent se to snaží překonat.

Při cestování čtvrtina dotázaných oceňuje moderní technologie, které urychlují odbavení, stejný podíl je rád za možnost obrátit se na personál a 16 procent lidí vyhledává tiché či relaxační zóny.

Společnost Lagardére Travel Retail na základě zjištění připravila projekt Letím v klidu, kterým chce pomoci cestujícím snížit stres a naladit se na dovolenou už na letišti. Od 22. června do 5. července se bude na Terminálu 2 pohybovat tým, který cestujícím poradí, kde najít kavárnu nebo zázemí, a pomůže zvednout náladu. Cestující zároveň dlouhodobě najdou tipy na cestování na instagramovém profilu #letímzPrahy.

„Odvedení pozornosti funguje na stres nejlépe. Když jsme najedení, jsme spokojenější. Dobrý drink zvedne náladu, příjemná vůně vyvolá hezkou vzpomínku, drobný nákup pro radost zlepší den,“ uvedla marketingová manažerka Lagardére Travel Retail Kristýna Bogolová.

Podle průzkumu se 48 procent lidí vyrovnává s nervozitou odvedením pozornosti, pouští si hudbu, podcasty nebo filmy, 42 procent vyhledává občerstvení a 16 procent alkohol pro uklidnění.

Společnost Lagardére Travel Retail je provozovatelem sítě obchodů na Letišti Václava Havla. Ruzyňské letiště loni odbavilo přes 17,75 milionu cestujících, letos do konce dubna 4,95 milionu lidí, meziročně o 8,29 procenta více.

Zdroj: ČTK

Pražští zastupitelé vyzvali radu k jednání se státem o železničních stavbách

Pražští zastupitelé vyzvali radu hlavního města, aby jednala s ministerstvem dopravy a Správou železnic o budoucnosti důležitých železničních staveb v Praze a okolí. Reagují tak na nedávno avizované omezení plánů státu na elektrizaci železničních tratí a rozvoj zabezpečovacího systému ETCS i na obavy z odkládání dalších železničních projektů. Chtějí získat jasné informace o tom, zda a kdy budou pokračovat připravované stavby včetně nových tunelů pod centrem Prahy nebo vysokorychlostních tratí.

Podle zastupitelů je rozvoj železnice pro hlavní město klíčový a odkládání plánovaných staveb by mohlo zkomplikovat dopravu v Praze i jejím okolí. Rada má s ministerstvem a Správou železnic projednat jejich aktuální plány a následně o výsledku informovat zastupitelstvo.

Předkladatelé materiálu uvedli, že pražský železniční uzel je už nyní přetížený a potřebuje další investice. Za důležité označili zejména zvýšení kapacity hlavního nádraží, přípravu nových železničních tunelů pod centrem města nebo budování nových zastávek

Šéf Prahy Sobě a jeden z předkladatelů Adam Scheinherr uvedl, že příměstská železnice a plánované tunely pod Prahou, označované jako Metro S, patří spolu s metrem D, budoucím metrem O a městským i Pražským okruhem k základním dopravním projektům metropole. „O to víc nás znepokojuje, že stát teď přípravu klíčových železničních staveb zpomaluje. To bude mít zásadní dopad nejen na rozvoj Prahy, ale na železnici v celé republice,“ sdělil.

Zastupitelka Gabriela Lněničková (Piráti) při jednání řekla, že rozvoj železniční dopravy může pomoci snížit dopravní zátěž v Praze i nároky na parkování, protože do metropole každý den dojíždějí lidé ze Středočeského kraje. „Tyto investice jsou žádoucí, jsou v zájmu celé Prahy i státu,“ uvedl i zastupitel Martin Sedeke (ODS).

Praha a Středočeský kraj už dříve tento týden společně kritizovaly plánované omezení rozvoje železnice. Podle samospráv by se stát měl držet koncepce schválené v roce 2023 a náhlými změnami neznehodnocovat investice krajů ani nepoškozovat cestující.

Správa železnic v nedávné aktualizaci střednědobé koncepce výrazně omezila plán elektrizace tratí. Zatímco dokument z roku 2023 počítal s výstavbou zhruba 1800 kilometrů nově elektrifikovaných tratí, podle nové verze by jich mělo do roku 2033 přibýt jen 690 kilometrů. Obdobně stát redukoval také plány na rozšiřování zabezpečovacího systému ETCS.

V případě Prahy a Středočeského kraje se nejistota ohledně dalšího výboje podle prohlášení týká mnoha staveb včetně plánovaného zkapacitnění pražského železničního uzlu zahrnujícího stavbu tunelů a dvoupatrové stanice pod hlavním nádražím, Berounského tunelu nebo trati na Kladno s odbočkou na letiště.

Zdroj: ČTK

Logistický kalendář

SLOVLOG