Domů Blog Strana 8

Prezident Pavel odstartoval soutěž veteránů 1000 mil československých

Prezident Petr Pavel včera ráno odstartoval soutěžní jízdu veteránů 1000 mil československých z Prahy do Bratislavy a zpět. Na start se postavilo 130 historických aut, z toho více než polovina od českých výrobců. Jako první se po mávnutí prezidenta na trasu vydala Jawa Minor Roadster z roku 1939 s ženskou posádkou. Následoval další Roadster od téže značky, který vyslal na trať ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).

„Je tady přehlídka nádherných aut československé výroby z předválečné doby. Tehdy ještě auta byla krásná a je moc hezký se na ně podívat. I to nadšení těch lidí, kteří je dávají dohromady – je to vlastně takové pokračování umu našich inženýrů, konstruktérů z předválečné doby,“ uvedl k závodu Pavel.

Na start před sídlem Autoklubu ČR v Opletalově ulici se postavily vedle několika vozů Jawa Minor vozy dalších československých značek, z nichž nejpočetněji zastoupená bude Aero s 29 posádkami. Dále se na trať vydávají vozy Škoda, Walter, Tatra nebo Praga. Ze zahraničních značek jsou zastoupené například BMW, Ford, Jaguar, Bentley, Mercedes, Buick, Lincoln, Bugatti nebo Lagonda. Nejstarším vozem na startu bude Buick Master Six Roadster z roku 1926. Jízdy se účastní i pět vozů, které absolvovaly i původní závod v 30. letech. Jedním z nich je Tatra t77 z roku 1934.

Trasa jízdy vede přes Kolín, Polnou, Velkou Bíteš, Ostrovačice a Hodonín do Bratislavy. V pátek jezdce čeká okruh po Slovensku a v sobotu návrat do Prahy. Příjezd vozů zpět organizátoři plánují v sobotu okolo 17:00 před budovu Národního technického muzea.

Soutěž už několik let obnovuje tradici stejnojmenného dálkového závodu mezi Prahou a Bratislavou 1000 mil československých, který byl pořádán Autoklubem republiky československé ve 30. letech 20. století. První obnovený ročník se jel roku 1970. Od roku 2015 se závod jezdí každoročně. Jízdy se mohou zúčastnit vozy do modelového roku 1939.

Pořadatelem soutěže je v současnosti Spolek přátel 1000 mil československých v součinnosti s Veteran car clubem Praha, Veteran klubem Bratislava, Autoklubem ČR a Národním technickým muzeem.

Zdroj: ČTK

Kvůli integraci dopravy změní většina jihočeských měst čísla linek MHD

Kvůli přechodu na integrovaný dopravní systém (IDS) změní většina jihočeských měst čísla linek v městské hromadné dopravě. Každé číslo se totiž v systému může objevit jen jednou. Změna se týká 11 měst, kde hromadnou dopravu využívají. ČTK to řekl jednatel společnosti koordinující krajskou dopravu JIKORD Jiří Kafka. Integrovaný dopravní systém začne v kraji platit od 1. července.

„Nestane se, aby ve dvou městech jezdila jednička nebo dvojka. Každá linka bude mít svoje číslo bez ohledu na to, v jaké MHD to bude. Celý systém musí být jednotný. Budou se měnit čísla i některých linkových autobusů, které jezdí mezi městy,“ uvedl Kafka.

MHD funguje na jihu Čech v sedmi okresních městech. Dále nabízejí svoji autobusovou dopravu v Milevsku, Kaplici, Vimperku a společnou obecní linku mají na Českobudějovicku ještě Rudolfov, Adamov, Hůry a Jivno.

Čísla linek budou měnit například v Táboře, kde budou mít spoje označení od 40 do 58 místo současných od 10 do 62. „Cílem je, aby veřejná doprava fungovala jako jeden celek. Cestující by neměl přemýšlet, kdo spoj provozuje, ale jednoduše nastoupit a dojet tam, kam potřebuje. Právě to integrace přináší,“ řekl táborský místostarosta Martin Mareda (Piráti).

Integrovaný dopravní systém na jihu Čech sjednotí autobusovou a železniční dopravu, spoje na sebe budou navazovat a ceník bude podobný pro vlaky i autobusy. Kraj chtěl IDS zavést už od roku 2023. Jeho spuštění zpozdily komplikace kolem výběrového řízení. Jeden z neúspěšných žadatelů podal stížnost k antimonopolnímu úřadu, pak tendr napadl u soudu. Obě instituce potvrdily, že kraj postupoval správně.

Po přechodu na IDS se změní počet spojů i jejich frekvence. Některé spoje kraj zruší, nebo je nahradí kombinací autobusu a vlaku. Součástí jednotné ceny bude i částečné využití MHD ve městech, která tuto službu nabízí. „Naším cílem je dostat co nejvíce lidí do vlaků a uvolnit tak místa na silnicích,“ řekl jihočeský hejtman Martin Kuba (Naše Česko).

Zdroj: ČTK

Od 9. června na Dubinu a do Výškovic po původní trati

Dopravní podnik Ostrava (DPO) ukončí v pondělí v noci odklon tramvají č. 1, 2 a 13. Tramvaje jezdily odklonem přes Mírové a Mariánské náměstí od poloviny dubna, z důvodu pokračující revitalizace náměstí Republiky a rekonstrukce mostu nad podchodem na ulici Vítkovická. Do provozu se vrátí i linka č. 10, jejíž provoz byl v uvedené době zastaven. Další přerušení tramvajového provozu na ul. Vítkovická se plánuje až od 3. srpna, po velkých hudebních festivalech, a to zhruba na 6 týdnů z důvodu navazující modernizace tramvajové tratě.

Modernizace tramvajové trati na ulici Vítkovická přinese tišší tramvajový provoz. Díky instalaci takzvané pevné jízdní dráhy se totiž mj. sníží vibrace. Proměnou projde také zastávka Don Bosco, jejíž nástupiště získají větší kapacitu, nové vybavení a například i bezpečnostní osvětlení v hraně nástupiště. Obě nástupiště se přiblíží křižovatce s ulicí Dr. Malého. Součástí projektu je i kompletní rekonstrukce trakčního vedení, přilehlých silnic, chodníků či veřejného osvětlení a vybudování nového úseku cyklostezky. Jde o společný projekt DPO a města Ostravy. Cena za modernizaci je necelých 145 milionů korun. Projekt je spolufinancován EU v rámci operačního Programu Doprava z rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury ve výši cca 80 procent, ze způsobilých výdajů projektu.

Práce budou probíhat od 1. července do poloviny října. Odklon tramvají č. 1, 2 a 13 potrvá od 3. srpna do 16. září 2026. Vyloučenou tramvajovou dopravu nahradí autobusy.

Na náměstí Republiky pokračují práce podle aktualizovaného harmonogramu. V těchto týdnech probíhá instalace travelátorů, které propojí tramvajové nástupiště s podchody. Jedná se o pohyblivé šikmé rampy, které nahradí původní pevné rampy, a cestujícím zajistí pohodlnější přístup na nástupiště.

Zdroj: DPO

Praha se dohodla s vlastníky pozemků v okolí stanice metra D Nádraží Krč

Praha se dohodla s vlastníky pozemků v okolí krčského nádraží na majetkovém vyrovnání, které umožní postavit stanici budované linky metra D Nádraží Krč. ČTK to v tiskové zprávě sdělil mluvčí města Vít Hofman. Dohodu schválili radní, ještě o ní budou hlasovat zastupitelé. Stanice Nádraží Krč je součástí druhého úseku nové linky, jehož stavba by měla podle aktuálních informací začít koncem června.

Jednání s vlastníky podle radního města Adama Zábranského (Piráti) trvala tři poslední volební období. „Je to komplexní dohoda, protože to není jenom prostá směna, ale je tam i smlouva o smlouvě budoucí kupní na pozemky pod Jižní spojkou, jsou tam dohody o čerpání koeficientů, služebnost práva stavět na P+R parkovišti, které tam dopravní podnik vybuduje, a podobně,“ řekl.

Podle náměstka primátora Petra Hlaváčka (STAN) se jednalo o jednu z nejsložitějších majetkových dohod v historii města. „Pro představu se jedná o balík 22 smluv, který na výšku dosahuje několika metrů. Tato dohoda umožní pokračování výstavby metra D, a především kompletní transformaci lokality v okolí Nádraží Krč, kde vznikne plnohodnotný přestupní uzel z železnice na metro i P+R parkoviště,“ uvedl.

Stanice v blízkosti železniční stanice Praha-Krč má mít dva samostatné výstupy, jižní směrem na nádraží a severní nad Jižní spojkou. Po směně se soukromými vlastníky plánuje město také směnu pozemků se Správou železnic. Na nádraží by měla vzniknout nová výpravní budova, kterou bude podle informací ČTK využívat pražský dopravní podnik (DPP) pro technologické zajištění linky D a Správa železnic pro své technologie na železnici.

Linka metra D propojí Písnici s náměstím Míru a odlehčí dopravě na jihu metropole. Stavba z Pankráce na Olbrachtovu začala v roce 2022, navazující úsek na Nové Dvory však nabral výrazné zpoždění kvůli odporu neúspěšných uchazečů v tendru u antimonopolního úřadu. Ty se podařilo vyřešit až nedávno a DPP začátkem letošního dubna podepsal smlouvu se sdružením vedeným firmou Subterra na stavbu úseku mezi Olbrachtovou a Novými Dvory. Původně mělo metro z Pankráce do Písnice začít jezdit v roce 2029, aktuální harmonogram mluví nejdříve o roku 2032. Poté bude ještě pokračovat stavba na náměstí Míru a výhledově město plánuje prodloužení až na náměstí Republiky.

Zdroj: ČTK

ČD převzaly poslední z 38 objednaných RegioFoxů pro Prahu a Středočeský kraj

České dráhy (ČD) v minulých dnech převzaly od polské firmy Pesa poslední motorové vlaky z 38 objednaných jednotek typu RegioFox pro Prahu a Středočeský kraj. Dopravce o tom informoval v tiskové zprávě. RegioFoxy ČD jezdí také v Jihočeském, Karlovarském, Pardubickém, Královéhradeckém kraji a na Vysočině. Celkem si ČD objednaly u polského výrobce 106 jednotek.

První RegioFoxy se objevily na českých tratích v srpnu 2023 ve zkušebním režimu a od léta 2024 začaly jezdit v běžném provozu. „Jezdí hlavně na tratích z Prahy do Mělníka a do Berouna přes Rudnou u Prahy, na Posázavském pacifiku a z Berouna do Rakovníka. V rámci Pražské integrované dopravy (PID) ujedou denně více než 10.000 kilometrů,“ uvedl k jejich využití člen představenstva ČD a náměstek generálního ředitele pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

Vlaky jsou bezbariérové, klimatizované, vybaveny Wi-Fi a zásuvkami. Mají spalovací motory Rolls-Royce, které v testovacím provozu jezdí i na ekologické palivo HVO. RegioFoxy, které jsou řady 847, postupně vytlačily motorové vozy řady 854 z přelomu 60. a 70. let, jimž se někdy přezdívá Hydra.

„Atraktivní, spolehlivá a pohodlná železniční doprava po Praze i do Středočeského kraje pomáhá nalákat další cestující do vlaků a díky tomu se uleví také přetíženým silnicím na území hlavního města. V následujících letech pak plánujeme další významné investice do nových vozidel PID,“ uvedl náměstek pražského primátora pro dopravu Jaromír Beránek (Piráti).

Skupina ČD loni hospodařila se ziskem 1,837 miliardy korun před zdaněním, v roce 2024 dosáhla zisku 1,262 miliardy. Loni ČD přepravily 168 milionů cestujících, meziročně o 800.000 méně. ČD jsou akciovou společností, jediným akcionářem je stát.

Zdroj: ČTK

Policie doporučuje kvůli dopravním komplikacím jezdit na letiště MHD

Pražská policie doporučuje v následujících měsících použít k dopravě na Letiště Václava Havla městskou hromadnou dopravu nebo vyrazit na let s výrazným předstihem. Kvůli stavbě nové mimoúrovňové křižovatky a s ní spojenými dopravními omezeními policisté opakovaně řeší dopravní komplikace a několika kilometrové kolony. Stavba bude trvat do října příštího roku. Novinářům to řekli vedoucí odboru dopravní policie Josef Šašek a člen představenstva pražského letiště Martin Kučera.

„Stavba znamená kromě zužování i uzavírání některých větví stávající křižovatky, takže jsou tam komplikace ve smyslu objízdných tras nebo zákazů odbočení,“ uvedl Kučera. Podle něj mohou nabrat řidiči zpoždění v délce několika desítek minut. Ještě horší to může být, pokud se ve zúžené části stane dopravní nehoda. Kučera doporučuje pečlivě sledovat doporučení dopravců a zároveň prodloužit čas na cestu na letiště.

Dlouhé kolony se podle Šaška tvoří nárazově, nejhorší jsou v denních špičkách mezi 8:00 a 10:00 ráno a 14:00 a 16:00 odpoledne. „Opravdu doporučuji přesednout na MHD,“ uvedl policista. Trolejbus od stanice metra Nádraží Veleslavín jede podle něj po silnicích, kde žádné uzavírky nejsou. „Za mě optimální řešení,“ řekl.

„Začínají prázdniny, což je období našeho nejvyššího provozu. Za každý letní měsíc projde letištěm řekněme dva miliony cestujících,“ řekl Kučera. V nejvytíženějších dnech odbaví letiště podle něj až 70.000 lidí. MHD však posilovat není potřeba, je dostačující. Zatím se také podle Kučery nestalo, že by let zmeškala větší skupina lidí. Dopravní omezení začala 25. května. Letiště a policie apelují také na cestovní kanceláře a hotely, aby upozorňovaly na situaci své klienty.

Policie má nyní v okolí letiště dvě hlídky dálniční policie. „My se snažíme tu situaci dozorovat, prioritně řešit dopravní nehody, které tady vzniknou, a reagovat na každou dopravní komplikaci,“ uvedl Šašek.

Po dokončení mimoúrovňové křižovatky začne stavba dalších objektů. Budou se stavět nová parkovací místa, estakáda a železniční stanice, jejíž vybudování bude trvat několik let.

Zdroj: ČTK

ŘSD odkládá demolici nadjezdů nad Pražským okruhem plánovanou na tento víkend

Silničáři odložili demolici dvou nadjezdů nad úsekem Pražského okruhu mezi Třebonicemi a Slivencem, která byla plánovaná na nadcházející víkend. Důvodem jsou neočekávaná zjištění ohledně podloží. Nový termín zbourání mostů, po kterých vedou ulice K Austisu a K Zadní Kopanině, silničáři zatím nestanovili. ČTK to na dotaz řekl Luděk Hubáček z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). ŘSD na místě nechá zbudovat nové nadjezdy, protože ty stávající by neumožnily plánované rozšíření okruhu ze čtyř na šest jízdních pruhů.

„Kvůli nepředvídatelným geologickým podmínkám se demolice o nadcházejícím víkendu odkládá. Nový termín se zhotovitelem, kterým je společnost Skanska, je v jednání. Chceme být připraveni tak, aby práce ovlivnily provoz co nejméně,“ uvedl Hubáček. Práce na přestavbě nadjezdů po většinu času nemají komplikovat provoz na okruhu, demolice si ale vyžádá krátkodobou uzavírku.

Nový nadjezd K Austisu by měl být zprovozněn do pěti měsíců a nadjezd v ulici K Zadní Kopanině do sedmi měsíců od zahájení prací, které začaly 18. května. Rozpětí každého bude 45 metrů. Celkové náklady na přestavbu jsou téměř 207 milionů korun bez DPH.

Podle informačního letáku ŘSD bude rozšíření tohoto úseku Pražského okruhu o třetí jízdní pruh v každém směru zahájeno v příštím roce. Dokončení stavby ŘSD předpokládá v roce 2029.

Úsek Slivenec – Třebonice je nejstarším úsekem Pražského okruhu, byl zprovozněn v roce 1983. Nyní patří k nejzatíženějším, denně jím projede až 75.500 vozidel. Kromě tranzitní dopravy od dálnice D1 k D5 je značně využívaný i ve směru z centra od Jižní spojky přes ulici K Barrandovu ve směru k dálnicím D5, D6 a D7.

Zdroj: ČTK

E-shopy: Clo na malé zásilky je jen prvním krokem v boji proti konkurenci mimo EU

Celounijní poplatek na malé zásilky do 150 eur ze zemí mimo Evropskou unii je jen prvním krokem v boji proti této konkurenci. Shodli se na tom prodejci a experti na e-commerce, které ČTK oslovila. Opatření Evropské unie, které si klade za cíl omezit zejména dovoz levného čínského zboží, může mít podle výkonného ředitele Asociace pro elektronickou komerci (APEK) Jana Vetyšky největší dopad na prodej doplňků, oblečení nebo drobné elektroniky. Poplatek tři eura, který budou muset spotřebitelé platit od 1. července, se však nevztahuje na celý balík, ale na jednotlivé položky v něm, připomněl mluvčí Generálního ředitelství cel Richard Zeman.

„Z pohledu APEK vnímáme zavedení cla především jako první reálnou snahu o narovnání prostředí na evropském trhu,“ řekl ČTK Vetyška. Samotné clo ale podle něho nestačí k tomu, aby se podmínky pro všechny prodejce v EU vyrovnaly. Evropští obchodníci totiž musí také dodržovat požadavky na bezpečnost výrobků, ať už je to zajištění zodpovědnosti výrobce za jeho produkt, takzvané EPR (extended producer responsibility), nebo ekologie obecně, dodal.

Ředitel marketingové společnosti PPC Profits Tomáš Čupr uvedl, že opatření povede k omezení nejlevnějších jednotlivých zásilek především z čínských agregovaných tržišť. „Omezí se totiž impulzivní rychlé nákupy a někteří zákazníci budou hledat alternativy na českém trhu. Objem těchto malých zásilek z Číny by mohl klesnout až o 15 procent,“ myslí si. Naopak podle mluvčí on-line tržiště Allegro.cz Moniky Brichtové je zatím předčasné odhadovat konkrétní dopad na objem objednávek.

Také Michal Benatzky, marketingový ředitel společnosti Upgates, která se zaměřuje na tvorbu e-shopů, se domnívá, že celounijní poplatek alespoň zčásti zbrzdí impulzivní nakupování. „Částečně se tak smaže rozdíl u zboží, které se s oblibou objednávalo právě v Číně, například kryty na telefon, řemínky na hodinky nebo obecně příslušenství a náhradní díly na elektroniku,“ vysvětlil.

Clo však neplatí zákazník pouze za jednu zásilku, ale za jednotlivou položku, neboli druh zboží, řekl Zeman s tím, že jednotlivé položky jsou stanoveny celním sazebníkem.“Když si někdo objedná kryt na mobil, je to jedna položka. K tomu přidá sklo na mobil, je to druhá položka,“ uvedl jako příklady jednotlivých druhů zboží. Reálně tak klient za balík zaplatí na cle šest eur. Pokud si ale zákazník objedná deset kusů jedné položky, platí pořád tři eura, dodal.

Zákazník bude mít dvě hlavní možnosti, jak clo za malé zásilky mimo EU zaplatit. „Asi ta nejjednodušší varianta je, že poplatek zaplatíte přímo na e-shopu a ten ho za vás odvede,“ řekl Zeman. Pokud to však e-shop neumožňuje, zaplatí klient službu, která ho bude zastupovat v celním řízení, a clo za něj odvede. Může to být Česká pošta nebo dopravci typu Zásilkovna.

Benatzky si však myslí, že asijští výrobci najdou cestu, jak clo obejít. „Nejspíše půjde o nějaké mezisklady a více zboží se pravděpodobně bude odesílat přímo z Evropy,“ uvedl.

Zeman pak připomněl, že ti, kteří si objednali zboží například z Číny v červnu, ale do EU produkt dorazí až v červenci, budou platit toto clo v závislosti na datu podání celního prohlášení. „To znamená, že zákazník musí podat celní prohlášení nejpozději 30.června,“ doplnil.

V loňském roce se zejména z Asie do Česka dovezlo zhruba 105 milionů položek zboží v hodnotě nepřesahující 150 euro (asi 3650 korun), což je meziročně o 82 milionů více. Letos do konce dubna činil dovoz 70 milionů, při současném tempu by tak letošní počet zásilek mohl vzrůst až dvojnásobně, uvedl v květnu zástupce generálního ředitele Generální ředitelství cel Jiří Trousil. Do celé EU se loni dovezlo téměř šest miliard položek zboží v malých zásilkách.

Zdroj: ČTK

Letišti Praha loni stoupl čistý zisk na 3,2 miliardy Kč

Společnost Letiště Praha, která provozuje pražské Letiště Václava Havla, zvýšila loni čistý zisk meziročně o 800 milionů na 3,2 miliardy korun. Firma to oznámila v tiskové zprávě. Hrubý provozní zisk (EBITDA) stoupl v roce 2025 také o 800 milionů na 5,1 miliardy korun. Stát jako jediný akcionář Letiště Praha ponechá firmě 80 procent z loňského čistého zisku. Sdělila to na síti X ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Letecké výnosy Letiště Praha dosáhly loni 7,1 miliardy korun a neletecké 3,7 miliardy korun. Letiště loni odbavilo 17,8 milionu cestujících, o 1,4 milionu více než v předchozím roce. Letos čeká odbavení až 18,6 milionu lidí. Na letišti v roce 2025 působilo 84 leteckých společností, které nabízely spojení do 194 destinací. Ve spolupráci s leteckými dopravci bylo loni otevřeno 19 nových linek.

Firma loni investovala do modernizace infrastruktury ruzyňského letiště miliardy korun. Jednalo se zejména o rozsáhlé úpravy okolí hlavní dráhy, výstavbu kolektoru či rekonstrukci administrativní budovy v Terminálu 1. Celkový objem investic dosáhl 3,5 miliardy.

V roce 2025 se také na letišti otevřelo 18 restaurací či obchodů. Firma rovněž zavedla novou službu Flexi parking pro cenově výhodné parkování blízko letiště včetně dopravy k terminálům.

„Jsem velmi rád, že loňský rok opět potvrdil stabilní růst Letiště Praha napříč klíčovými ukazateli. Další nárůst počtu odbavených cestujících, pokračující obnova leteckých spojení i efektivní řízení nákladů se pozitivně promítly do hospodářských výsledků společnosti,“ sdělil předseda představenstva Jiří Pos. „Zároveň jsme zahájili řadu významných investičních akcí, které představují první konkrétní kroky plánované rozsáhlé modernizace Letiště Václava Havla Praha,“ doplnil.

Letiště Praha je podle Schillerové součástí strategické infrastruktury státu, která má přímý dopad na výkon české ekonomiky, příliv investic, cestovní ruch i konkurenceschopnost. „Právě proto považuji modernizaci letiště za typickou prorůstovou investici s dlouhodobým přínosem pro české občany i firmy,“ uvedla v tiskové zprávě letiště. „Vzhledem ke schválené dividendové politice a plánovaným investičním aktivitám stát jako jediný akcionář rozhodl o výplatě dividendy ve výši 20 procent z čistého zisku. Chceme, aby se letiště dynamicky rozvíjelo a modernizovalo,“ doplnila.

Na síti X Schillerová prohlásila, že předchozí vláda Petra Fialy (ODS) si z Letiště Praha udělala „kasičku“ na úkor investic do rozvoje letiště. Loni si Fialova vláda vzala ze zisku za rok 2024 dvě miliardy korun, tedy 80 procent čistého zisku. Rok předtím ale tehdejší vláda získala dividendu jen 20 procent ze zisku a v letech 2020 až 2023 stát dividendu nevybíral kvůli ztrátám letiště v době pandemie covidu-19. Předchozí vláda nynějšího premiéra Andreje Babiše (ANO) si v roce 2019, kdy byla ministryní financí také Schillerová, vzala jako dividendu přes 50 procent zisku Letiště Praha.

Zdroj: ČTK

V Ostravě začaly Rail Business Days. Český železniční průmysl prezentuje špičkové výrobky a inovace pro moderní mobilitu

Ostrava se stala centrem českého železničního průmyslu. V areálu Trojhalí Karolina dnes za účasti ministra dopravy Ivana Bednárika, Tomáše Ignačáka předsedy předsednictva ACRI Asociace podniků českého železničního průmyslu a dalších oborových představitelů začal mezinárodní železniční veletrh a konference Rail Business Days, na kterém české firmy prezentují špičkové výrobky, technologie a inovace pro moderní, bezpečnou a udržitelnou mobilitu.

Český železniční průmysl zde ukazuje, že patří mezi významné evropské dodavatele řešení pro kolejovou dopravu – od moderních vozidel a jejich komponentů přes zabezpečovací a řídicí systémy až po technologie pro infrastrukturu, interiéry, inteligentní elektroniku, zkušebnictví a servis.

Na veletrhu se představuje téměř 140 společností, jejichž expozice jsou umístěny ve dvou vnitřních halách i na venkovní ploše. Na přilehlém kolejišti je vystaveno 17 kolejových vozidel, mezi nimi například bateriový vlak BEMU nové generace od českého výrobce Škoda Group.

„Společným tématem účasti českého železničního průmyslu je schopnost tuzemských podniků dodávat moderní technologie pro rychlou, bezpečnou, efektivní a udržitelnou železniční dopravu a současně připravenost podílet se na dalším rozvoji železniční infrastruktury včetně projektů vysokorychlostních tratí v České republice,“ říká Marie Vopálenská, generální ředitelka ACRI Asociace podniků českého železničního průmyslu.

Prezentace členských firem ACRI na Rail Business Days 2026

Škoda Group, přední evropský výrobce řešení pro bezemisní mobilitu a nejvýznamnější český výrobce drážních vozidel s výrobními kapacitami také v Ostravě, prezentuje na Rail Business Days bateriový vlak nové generaceRegioPanter. Moderní jednotka BEMU je určena zejména pro regiony s částečně elektrifikovanou železniční sítí a umožňuje zavádět tichý, komfortní a bezemisní provoz i na tratích bez trolejového vedení. Vlak kombinuje elektrický a bateriový pohon, při jízdě pod trolejí se průběžně dobíjí a v bateriovém režimu ujede až 80 kilometrů; maximální rychlost dosahuje 160 km/h pod trolejí a 120 km/h na baterie. Nová generace byla od počátku vyvíjena jako plnohodnotný bateriový vlak, využívá lithium-titanové baterie s vyšší úrovní požární bezpečnosti a optimalizovaný trakční systém se SiC měniči, díky čemuž je lehčí, energeticky úspornější a výkonnější než předchozí řešení. Škoda Group aktuálně vyrábí 15 těchto vlaků pro České dráhy a Moravskoslezský kraj, první zahraniční objednávky má z Lotyšska a Slovenska a společně s dalšími zakázkami eviduje více než 100 bateriových vlaků v různém stadiu výroby či objednávky.

Součástí prezentace Škoda Group budou také digitální řešení pro moderní železniční dopravu, včetně systémů pro správu flotil, diagnostiku, podporu údržby a efektivnější provoz vozidel.

BORCAD, přední evropský výrobce sedadel pro kolejová vozidla se sídlem ve Fryčovicích, prezentuje na Rail Business Days 2026 elektricky ovládané sedadlo COMFORT VIP, které sériově dodává pro chorvatskou společnost Končar a její vozidla vyráběná pro Chorvatské dráhy. Součástí prezentace jsou také sedadla FLEXIO určená pro dálkovou dopravu. Sedadla BORCAD jsou zároveň součástí expozic dalších vystavovatelů: na stánku společnosti MOLPIR je k vidění ukázka sedadel pro třídu STANDARD vlaků RegioJet, další sedadla jsou prezentována také v bateriovém vlaku Škoda BEMU, kde jsou instalována sedadla VISIO. Prezentace společnosti BORCAD tak ukazuje schopnost českých dodavatelů interiérů podílet se na domácích i zahraničních projektech kolejových vozidel a dodávat řešení pro různé segmenty železniční dopravy – od regionálních vlaků přes dálkovou dopravu až po prémiové cestovní třídy.

MSV Elektronika, český výrobce elektroniky pro drážní vozidla se sídlem ve Studénce, se v rámci Rail Business Days 2026 zaměřuje na LED svítidla a řídicí systémy pro kolejová vozidla. Společnost vyvíjí a vyrábí elektronické řídicí a ovládací systémy, informační systémy, řešení pro ovládání dveří, WC a vodního hospodářství, elektroniku pro brzdové systémy, LED osvětlení a další elektroniku pro kolejovou dopravu. Na veletrhu prezentuje novou generaci LED svítidel BKS25 a související řídicí systém. Tato řešení jsou součástí širšího portfolia palubní elektroniky, řízení a diagnostiky pro železniční vozidla. LED osvětlení a řídicí technologie jsou zároveň příkladem komponentů, které mají přímý dopad na komfort cestujících i technické parametry vozidel.

Pars Komponenty, český výrobce specializovaných interiérových a technických komponentů pro kolejová vozidla se sídlem ve Studénce, představuje na Rail Business Days 2026 řešení určená pro aktuální evropské projekty. Součástí prezentace je mezistěna k řidiči tramvaje M34 provozované ve švédském Göteborgu. Firma dále ukazuje tlakotěsné dveře do kabiny strojvedoucího pro švédský vlak Civity Nordic a výklopné okno pro francouzský vlak Oxygène. Prezentace Pars Komponenty tak zdůrazňuje schopnost českých firem dodávat specializované prvky pro konkrétní zahraniční projekty a různé typy kolejových vozidel. Zároveň ukazuje, že významnou součástí českého železničního průmyslu nejsou pouze velká vozidla, ale i technicky náročné interiérové a konstrukční díly, které ovlivňují bezpečnost, funkčnost i komfort provozu.

DT – Výhybkárna a strojírna, český výrobce výhybek a komponentů pro železnici, tramvaje i metro se sídlem v Prostějově, si na veletrhu Rail Business Days 2026 připomíná 70 let od zahájení výroby výhybek v Prostějově v roce 1956. Na svém stánku představuje portfolio výrobků a inovací pro moderní kolejovou infrastrukturu. Její prezentace ukazuje roli výhybkových systémů jako klíčového prvku bezpečné, spolehlivé a kapacitní železniční i městské kolejové dopravy. DTVS dlouhodobě posiluje svou pozici na zahraničních trzích a podíl exportu na její produkci postupně roste. Hlavním zahraničním trhem zůstává Německo, její výrobky však znají také zákazníci ve Velké Británii, Kanadě, Brazílii nebo Austrálii. Společnost vyrábí nejen standardní výhybkové systémy, ale také velmi přesné a konstrukčně náročné celky, například kompletní tramvajové křižovatky, i specializovaná řešení včetně ozubnicových výhybek. Významnou součástí jejího know-how jsou také vysokorychlostní výhybky, které jsou výsledkem vlastního výzkumu a vývoje a potvrzují schopnost firmy podílet se na nejnáročnějších projektech moderní železniční infrastruktury.

Česká technologická společnost AŽD se na veletrhu zaměřuje na technologie pro zabezpečení, řízení a digitalizaci železniční dopravy. Ve své expozici prezentuje nové funkční vlastnosti staničního zabezpečovacího zařízení řady StationSWing ESA. Dalším tématem jsou zkušenosti s instalací jednotného evropského zabezpečovacího systému ETCS, který je zásadní pro další modernizaci a interoperabilitu železniční dopravy. Společnost představuje také nové funkční vlastnosti telematické aplikace TrafficSWing GTN – graficko-technologické nadstavby určené k podpoře řízení dopravních procesů. Prezentace AŽD je doplněna i formou odborných přednášek.

DAKO-CZ, přední výrobce brzdových systémů a komponentů pro kolejová vozidla, představuje v Ostravě novinky ze svého portfolia brzdových komponentů i nové projekty s potenciálem pro česko-slovenský trh. Na expozici 1A09 prezentuje řešení propojující digitalizaci a šetrný přístup k životnímu prostředí, stejně jako technologie pro komplexní vybavení podvozků osobních vozů a nákladních vagónů. DAKO-CZ se dlouhodobě zaměřuje na vývoj brzdových systémů a komponentů podporujících udržitelnou mobilitu, a to nejen v oblasti městské dopravy.

Wikov MGI, český výrobce převodovek, pohonů a mechanických systémů pro kolejová vozidla, se na veletrhu Rail Business Days 2026 představuje na společném stánku se sesterskou společností Gmeinder Getriebe z Německa. Odborné veřejnosti nabízí osvědčené exponáty kuželočelních převodovek pro nízkopodlažní tramvaje a převodovek pro dieselové jednotky Regio Shuttle. Současně prezentuje svou rostoucí kompetenci v oblasti komplexní údržby železničních dvojkolí. V této oblasti firma navazuje na cílené investice do lisovacího zařízení, soustruhu pro přebrušování průměrů a technologie povlakování náprav. Díky tomu může poskytovat ucelený servis od oprav až po rychlé dodávky kompletně renovovaných dvojkolí.

AV R&D, české vývojové a zkušební centrum poskytující konstrukční, technická a testovací řešení pro průmysl včetně železničního sektoru, představuje na Rail Business Days 2026 speciální zkušební zařízení AV068 určené pro zkoušky lepených spojů. Zařízení vychází z požadavků norem ČSN EN 17460 a ISO 21368 a umožňuje přesné zatěžování lepených spojů až do jejich porušení. Je určeno pro statické i dynamické zkoušky, zohledňuje požadavky na teplotní odolnost spojů a díky modulární konstrukci jej lze přizpůsobit konkrétní metodice zkoušení. Součástí systému je interaktivní PC rozhraní pro nastavení zkušebních parametrů, řízení průběhu zkoušek a online sledování naměřených hodnot. Prezentace AV R&D ukazuje význam specializovaného vývoje a testování pro zvyšování kvality, spolehlivosti a bezpečnosti konstrukčních spojů v moderním průmyslu.

Rail Business Days jsou zároveň jednou z významných příležitostí, jak v letošním roce prezentovat schopnosti českého železničního průmyslu. Další důležitou mezinárodní platformou bude veletrh InnoTrans 2026, který se uskuteční od 22. do 25. září 2026 na berlínském výstavišti a patří mezi hlavní světové veletrhy dopravních technologií.

Zdroj: Asociace podniků českého železničního průmyslu

Logistický kalendář