[quote]Historická lokomotiva z roku 1898 zahájila parní sezonu na úzkokolejce mezi Jindřichovým Hradce a Novou Bystřicí. Stroj se vrátil na trať po čtyřech letech po generální opravě. Jedná se o jednu z nejstarších parních lokomotiv v Česku. ČTK to řekl za společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) Boris Čajánek.[/quote]

Parní lokomotiva bude do konce června jezdit na úzkokolejce vždy v sobotu. O prázdninách pak přejde na každodenní provoz. Podle Čajánka návrat historické lokomotivy U37 přinese železnici ještě větší atraktivitu. „Když se na ni podíváte, tak je to opravdu krásný stroj. Samozřejmě moje generace si ještě pamatuje, že když lidé procházeli mezi vagony, které táhla parní lokomotiva, neslo to sebou specifické pachy a vůně. Navíc moje zkušenost je taková, že železnice přitahuje i děti ve velmi nízkém věku a poznamená je to na celý život,“ uvedl.

Lokomotiva U37 váží 24 tun, nejvyšší rychlost je 35 kilometrů za hodinu. Jezdila do konce 50. let 20. století, na úzkokolejce pak od roku 2005. Historický stroj bude ve speciálních takzvaných nostalgických jízdách obsluhovat většinu spojů. „Ještě chceme na trať vrátit další lokomotivu Polku, u které se opravují kompresory. To znamená, že pokud někdo nestihl dnešní začátek parní sezony a chtěl by se svézt ve vlaku s historickou lokomotivou U37, pořád bude mít v květnu, červnu a o prázdninách dost příležitostí. Na druhou stranu ale platí, že dnes kvůli koronaviru nikdo neví, jaká bude situace za pár týdnů nebo měsíců,“ řekl Čajánek.

Úzkokolejku ročně navštíví zhruba 400.000 lidí, velkou část z nich tvoří pasažéři celoroční pravidelné dopravy. Provoz na novobystřické trati začal 1. listopadu 1897. JHMD vlastní a provozují úzkokolejky z Jindřichova Hradce do Obrataně a do Nové Bystřice. Dvě úzkokolejné dráhy mají rozchod 760 milimetrů. JHMD vlastní tři parní lokomotivy, tři motorové, osm osobních vozů a jeden nákladní. Vlaky jezdí i přes stanici Kaproun, kde je památník fiktivní postavy Járy Cimrmana.

 

Zdroj : ČTK