Plzeň při letošních Slavnostech svobody zjistila nelegální lety dronů. Profesionální městští dronaři při nich zkoušeli novou technologii pro monitoring vzdušného prostoru. Vzhledem k většímu rozsahu akce i účasti významných českých a zahraničních osobností bylo jejich úkolem střežit bezpečnost shora. Technologii od firmy Dronetag, která umožňuje digitální identifikaci a sledování dronů v reálném čase, město plánuje využívat i dále, řekl ČTK radní pro podporu podnikání a Smart Cities Daniel Kůs (Piráti).

Technologii město nasadilo ve spolupráci s policií a její užívání je plně v souladu s legislativou a ochranou na soukromí. Dronaři městské organizace Správa informačních technologií (SIT), kteří jsou součástí integrovaného záchranného systému, sledovali zejména konvoj svobody nebo akt u památníku Díky, Ameriko! s účastí prezidenta Petra Pavla a belgického krále Philippa. Konvoj s více než 400 kusy vojenské historické techniky sledovaly desetitisíce lidí. Právě při něm dronaři odhalili dva drony ve vyhlášené zakázané zóně. „Naším úkolem bylo především monitorovat ploché střechy vytipovaných budov a prostor kolem vybraných objektů v blízkosti klíčového programu a streamovat dění shora bezpečnostnímu štábu,“ řekl ředitel úseku Drony SIT Josef Navrátil.

Technologie funguje spolu s aplikací tak, že dokáže detekovat dron, který aktivoval motory. „V aplikaci se ukáže provozovatel dronu, sériové číslo stroje, pozice letounu i pilota. Od roku 2023 mají všichni provozovatelé zákonnou povinnost tyto údaje z dronu vysílat,“ popsal systém zakladatel společnosti Dronetag Lukáš Brchl. Jeho startup vznikl původně jako studentský projekt a následně získal podporu SIT. „Dnes se firma vypracovala v mezinárodního lídra pro digitální identifikaci dronů. Jsme hrdí, že můžeme o Dronetagu mluvit jako o produktu Plzeňského inovačního ekosystému PINE a že jeho chytré řešení má kořeny v Plzni,“ uvedl ředitel SIT Luděk Šantora.

Podle něj chce město technologie využívat nejen při velkých akcích k ochraně obyvatel, ale i pro bezpečnost leteckých záchranářů. „Provoz ve vzdušném prostoru je v dnešní době velmi rušný a pilot vrtulníku by mohl dostávat informace o dronech kolem něj z řídicí věže nebo signálem přímo uvnitř kokpitu. Dronetag chceme testovat v městském prostředí třeba napojením na bezpečnostní dispečink nebo ohlídáním kritické infrastruktury, jako jsou budovy soudů, věznice, nádraží a další,“ uvedl Šantora.

Zdroj: ČTK