O další místa v oblasti od Tylovy ulice k nádraží Jižní Předměstí a v okolí Centrálního autobusového nádraží rozšíří Plzeň od prosince zónu placeného stání. Nově zpoplatněná parkovací místa přibudou v zóně F, kde stojí hodina parkování deset korun, rezidenti s trvalým pobytem si mohou koupit roční parkovací kartu za 700 korun, řekl ČTK primátorův náměstek odpovědný za dopravu Aleš Tolar (STAN).

Město buduje zóny placeného stání především proto, aby rezidenti mohli vždy najít volné parkovací místo u svého bydliště a aby se ulice nepřetěžovaly velkým množstvím parkujících vozů nerezidentů. „Pokud by město parkování neregulovalo, ulice by byly přeplněné a docházelo by k omezování dalších úloh veřejného prostoru. Zřízení těchto zón je výhodné zejména pro obyvatele s trvalým pobytem v daném území. Mohou si zakoupit levnější dlouhodobé parkovací oprávnění. Ostatní řidiče má tento režim přimět ke zkrácení doby parkování, cestování veřejnou dopravou či k častějšímu využívání záchytných parkovišť mimo zpoplatněnou zónu,“ řekl Tolar. Připomněl, že město letos zlevnilo parkování na parkovištích P+R. Celodenní stání pro předplatitele MHD přijde na pět korun.

Podle zprávy o dopravě ve městě bylo loni na konci roku ve městě 4973 zpoplatněných parkovacích stání, z toho bylo 233 vyhrazeno pouze pro držitele parkovacích karet, zbytek byla smíšená parkovací stání.

Parkovací zóna F se buduje postupně a začne fungovat 4. prosince. Zahrne území ohraničené Klatovskou třídou, Hálkovou a Korandovou ulicí, víc na západ také okolí Centrálního autobusového nádraží. V severní části pojme ještě cíp Radčické a Koželužské ulice. Se zpožděním se dostane do Bendovy ulice, která se nyní rekonstruuje.

V Plzni jsou parkovací zóny A, B, C, D, F, Petrohrad a Roudná. V nejdražší zóně A, zahrnující centrum města, se platí za půlhodinu parkování 30 korun, první hodina stojí 40 korun, druhá hodina 50 a každá další započatá hodina 100 korun.

Plzeň loni podle roční zprávy o městském parkovacím systému vybrala z parkovacích stání, placených parkovišť, parkovacích domů a parkovacích karet přes 61 milionů korun, meziročně víc než o 14 milionů více. V letech 2021 a 2020 ale výnosy z parkovného poznamenala omezení související s pandemií koronaviru. Z automatů v parkovacích zónách se loni vybralo 45,64 milionu korun, což bylo o 9,5 milionu korun více než v roce 2021. Loňské výnosy z parkovacího systému v Plzni byly o čtyři miliony vyšší než v posledním předcovidovém roce 2019, vyplývá ze zprávy přednesené na březnovém jednání městského zastupitelstva.

Zdroj: ČTK