Až třetinu všech dopravních nehod tvoří v posledních letech kolizce na parkovištích. U českých pojišťoven se podíl těchto většinou drobných karambolů pohybuje od deseti až po třicet procent. Kromě situací, kdy řidiči nezvládnou správně zaparkovat nebo nechtěně narazí do sousedního auta při otevírání dveří, bývá příčinou nehod na parkovišti i nedání přednosti zprava. Vyplývá to z informací pojišťoven.
„Nehody na parkovištích jsou běžnou součástí naší každodenní agendy. Patří mezi ně nedání přednosti zprava, ignorování hlavního směru, vjíždění do protisměru či poškození vozidel při couvání z parkovacího místa. V jednom případě řidička, která si neosvojila ovládání automatické převodovky, omylem zařadila špatný převodový stupeň a sjela ze střechy parkovacího domu o patro níže na střechu jiného vozidla. Stává se také, že řidiči při objíždění zpomalovacího prahu převrátí vůz na bok, a časté jsou i případy ulomených závor při výjezdu z garáží,“ uvedl ředitel dohledového centra M2C Space Lukáš Převrátil.
Podle mluvčí Pojišťovny Uniqa Lenky Růžkové není řada nehod vůbec nahlášena, jejich počty jsou tak pravděpodobně vyšší. „Konkrétní čísla nemáme k dispozici, ale rozhodně lze počítat s tím, že jsou vyšší než udávaná nebo předpokládaná. Z prostého důvodu, řada těchto ťukanců buď není vůbec hlášena, nebo je policie neeviduje,“ dodal mluvčí ÚAMK Igor Sirota.
„Konkrétně počet těchto škod nesledujeme, nicméně náš kvalifikovaný odhad je kolem 30 procent,“ řekla Renata Čapková, tisková mluvčí České podnikatelské pojišťovny, a.s., Vienna Insurance Group. Z dat společnosti vyplývá, že nejčastějšími škodami na parkovišti bývají boční části vozidel, a to buď při zajíždění pojištěným mezi parkující auta a špatně zvolený poloměr zatáčení nebo při nárazu během vyjíždění z řady zaparkovaných vozidel. Dále jsou to vzájemné střety vozidel, když oba účastníci couvají z protilehlých parkovacích míst proti sobě.
Situaci s parkováním může zhoršovat i staří českého vozového parku, kvůli kterému Češi méně řídí s parkovacími senzory. „Stáří vozového parku, které u osobních vozů v ČR už přesáhlo 16 let, je vskutku varující. I když při nižších rychlostech na parkovištích hraje větší roli pozornost či nepozornost řidičů a uvědomění si, že i tam, pokud není parkoviště osazeno značkami, se předpokládá dodržování běžných dopravních pravidel,“ doplnil Sirota.
Účinným nástrojem pro odhalování pachatelů jsou kamerové systémy s chytrými softwary. V případě, že řidič najde své auto už poškozené, policie doporučuje podívat se na místě po kamerách, které by mohly incident zachytit. Je ale potřeba jednat rychle, protože záznamy se v některých případech uchovávají jen několik dní. Řidiči samotnému se ale záznamy získat většinou nepodaří a je třeba asistence policie. „Pokud policie požádá vlastníka obchodního centra o poskytnutí kamerového záznamu, má ze zákona povinnost ho vydat. Naopak, pokud o stejný záznam požádá běžná fyzická osoba, vlastník objektu ho poskytnout nemusí. V případě, že tato osoba osloví přímo ostrahu, tedy subjekt zpracovávající záznamy, a ta jí je poskytne bez souhlasu majitele, dochází k porušení zákona,“ dodal Převrátil.
Čeští řidiči jsou podle ÚAMK ve srovnání z hlediska nehodovosti horší než řada evropských států, to se týká i nehod na parkovištích. „Pokud jde o celkový počet nehod v přepočtu na tisíc nebo milion obyvatel, nestojí si Česká republika vůbec dobře a patří do poslední třetiny evropských zemí. Zajímavá čísla nabízí i průzkumy porovnávající parkování žen a mužů, kdy něžné pohlaví vychází lépe, pokud jde o bezpečnost, nižší počet nehod. Naopak muži jsou rychlejší.
Zdroj: ČTK