[quote]Policisté začali v noci na dnešek kontrolovat řidiče i cestující z vlaků a autobusů, zda dodržují nová protiepidemická opatření omezující volný pohyb mezi okresy. Kontroly jsou namátkové a policejní mluvčí shodně uvádějí, že v prvních dnech budou policisté shovívaví. Někde mají hlídky i vytisknuté formuláře pro ty lidi, kteří nemají nic nebo jen rukou psané prohlášení. Konflikty při kontrolách policisté dosud žádné nehlásili, řidiči byli většinou připraveni a účel cesty prokázali. V úterý se k policii přidají vojáci. Lidé si ode dneška zvykají i na další omezení, která vláda vyhlásila kvůli epidemii covidu.[/quote]

Hranice okresů lze ode dneška překročit kvůli cestě do práce, k lékaři nebo na úřad. V celé zemi začaly dnes platit i další restrikce, zavřely se školky a zbývající otevřené školy a také další obchody a provozovny služeb. Přísnější jsou podmínky zakrývání úst a nosu, v obchodě či MHD je nově povinný respirátor, v obci aspoň rouška. Dodržování opatření bude kontrolovat podle policie v příštích týdnech přes 30.000 lidí.

V Moravskoslezském kraji dnes na více než 100 stanovištích hlídkovalo několik set policistů, v úterý se k nim přidá 500 vojáků. Policie nezaznamenala žádné problémy. Už od rána ale lidé na sociálních sítích sdíleli místa, kde policisté nové nařízení kontrolují. Mnozí se také dotazovali, kde je možné se policejním hlídkám vyhnout. Někteří poukazovali na to, že kvůli kontrolám vznikaly kolony, například na silnici mezi Ostravou a Havířovem. Policie to ale odmítá, dopravní situace mezi těmito dvěma městy je podle ní v ranní špičce vždy problematická.

Zaměstnanci některých firem v Moravskoslezském kraji dnes měli problémy při cestě do práce z jiných okresů. Například pracovníci státního podniku Diamo přijeli v některých případech až o hodinu později. Zaměstnanci huti Liberty Ostrava zase měli problém při prokazování zaměstnaneckým průkazem.

V Olomouckém kraji byli policisté na hlavních silničních tazích i na silnicích nižších tříd. Do bezpečnostního opatření je v kraji zapojeno 250 policistů, kteří zajišťují kontroly na 170 vytipovaných místech. Všechna stanoviště ale nejsou obsazena po celý den, každá hlídka má přidělena dvě až tři místa, která střídá. V úterý a ve středu se do kontrol zapojí v kraji 400 vojáků a 20 příslušníků Celní správy. Ve Zlínském kraji policie zkontrolovala stovky lidí, přesné údaje bude mít k dispozici v úterý.

Stále policejní kontroly v noci na dnešek zmizely z hranic dosud uzavřených okresů Sokolov a Cheb. Podobně jako v celé zemi budou kontroly namátkové. Policisté budou pohyb lidí kontrolovat na 44 místech. Dnes např. byli u čerpací stanice Benzina mezi okresy Sokolov a Karlovy Vary.

Středočeští policisté vytipovali ke kontrolám na 200 míst, ze tří čtvrtin jde o dálnice nebo silnice první třídy. Dnes od půlnoci do 07:00 udělali 2500 kontrol. Asi 30 aut museli otočit a do středních Čech je nepustili. Na sjezdu z D8 ve směru na Prahu u Nové Vsi na Mělnicku policisté zastavovali většinu osobních aut, kamiony nechávali projet bez kontrol. S agresivitou se policisté ve středních Čechách nesetkávali.

Z vlakového i autobusového nádraží v Třebíči cestující odjížděli bez kontrol policie. Někteří se na cestu mimo okres vydali bez potřebných potvrzení, jiní byli vybavení. Policie nehlídala ani silnici mezi Třebíčí a Jihlavou. Hlídky naopak zastavovaly řidiče u dálnice D1, v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku nebo v Nových Dvorech na Žďársku. Do odpoledne policisté na Vysočině větší problémy nezaznamenali, vrátit museli jen několik lidí.

V Plzeňském kraji bude ode dneška každý den kontrolovat dodržování nových opatření okolo 250 policistů, od úterý jim pomůže asi 80 vojáků a 20 celníků. Namátkové kontroly se zaměří na hlavní silniční tahy na hranicích okresů, a to zejména ve frekventovaném čase příjezdu a odjezdu do zaměstnání. Na dálnici D5 se kontroly soustředí na sjezdy a nájezdy a situaci budou monitorovat i mobilní hlídky.

V Libereckém kraji byli policisté zatím benevolentní. „Dokonce jsme udělali to, že všechny hlídky mají vytisknuté formuláře, a pokud lidé nic nemají nebo jen rukou psané čestné prohlášení, tak jim je dáváme,“ uvedla mluvčí policie Jana Světlá. Ráno nepustili dál dvě auta, jejichž řidiči nesplnili podmínky. Oba směřovali po dálnici z Mladoboleslavska na Turnov.

Padesát stanovišť hlídala policie v Jihomoravském kraji, jejich umístění se průběžně mění. Většina řidičů byla schopna prokázat důvod, proč cestuje. Žádné větší problémy dnes nezaznamenali ani jihočeští policisté. Také tam hlídky přejížděly mezi jednotlivými místy, přestupky zatím řešily domluvou. „Dnes a v úterý ještě máme určitou benevolenci. To například znamená, že nám stačí mít potřebné dokumenty jen v e-mailu v mobilu. Ale od středy už budeme vyžadovat, aby lidé měli vše vytištěné na papíře a prokazovali se tím,“ řekl mluvčí Jiří Matzner.

Vláda výrazně omezila volný pohyb obyvatel. Vycházky, běh a další aktivity jsou do 21. března možné jen na území obce, v níž dotyčný žije. Nejvíc místa k rekreaci mají obyvatelé Prahy, Brna, Ostravy a Ralska na Českolipsku, jež je s rozlohou 170 kilometrů čtverečních čtvrtým největším městem v zemi. Na území, které se v souvislosti s dlouholetým pobytem vojsk pyšní nedotčenou přírodou, žije 2150 lidí. Lidé ve Strukově na Olomoucku mají prostor pro rekreaci výrazně omezenější. Druhá nejmenší obec v republice má rozlohu půl kilometru čtverečních. Starosta Jiří Hubáček dnes ČTK řekl, že opatření se u nich fakticky ani dodržet nedá.

 

Zdroj  :|ČTK