Invoitix

Zhruba polovina prodávaných ojetých aut v Česku má za sebou nějaké poškození po nehodě. Průměrná škoda se přitom pohybuje okolo 94.100 korun. Vyplývá to ze statistiky služby carVertical v tiskové zprávě.

Přibližně pět procent prověřovaných ojetin v Česku mělo podle carVertical stočený tachometr. Průměrně je takový tachometr v Česku stočený o 78.480 km. Až 48,5 procenta automobilů se do České republiky doveze z jiných států. Průměrný věk vozidla zkontrolovaného na carVertical je 10,1 roku.

„Takové vozy již ztratily značnou část své hodnoty a mohou svádět nepoctivé prodejce k úpravě najetých kilometrů, aby tak zvýšili jejich prodejní cenu,“ uvedl Matas Buzelis z carVerticalu.

V žebříčku transparentnosti trhu s ojetinami se Česko umístilo na 13. místě mezi 25 sledovanými evropskými zeměmi. Trh s ojetými vozy je nejvíce transparentní v západní Evropě. Naopak na východě starého kontinentu je nejvíc podvodů s auty. Česko a Slovensko se pohybují ve středu žebříčku.

„Západní trhy a skandinávské země jsou obecně transparentnější než země ve východním křídle Evropy, a to především díky přísnější legislativě, menšímu počtu dovážených ojetých automobilů a vyššímu podílu HDP na obyvatele. Zpravidla mají země se silnější ekonomikou mladší vozové parky a méně podvodů, jelikož kupující méně sahají po levnějších vozech,“ dodal Buzelis.

Prodej ojetých osobních aut na českém trhu loni podle údajů společnosti Cebia vzrostl o 1,5 procenta na 671.000 vozů. Průměrná cena se zvýšila o 5,8 procenta na 304.700 Kč.

Zdroj: ČTK
Reklama v článku VLASTNÍ
DPP