[quote]Pořadatelé Aviatické pouti v Pardubicích vytvářejí vlastní letku. Dnes představili nový přírůstek, ultralightovou repliku letounu Nieuport 11. Organizátoři již vlastní repliku blériotu, s kterým létal první český aviatik Jan Kašpar. Novinářům to dnes řekl předseda správní rady letecké akce Ladislav Minařík.[/quote]

Předlohou ultralehké repliky je francouzská stíhačka Nieuport 11 z období první světové války. Vznikla v roce 1915 jako protiváha německých strojů Fokker E-I. Nieuport byl obratný letoun a uměl stoupat do velké výšky.

„Proto si ho objednalo jak francouzské letectvo, tak britská Royal Naval Air Service. První sériové stroje byly dodány útvarům na samém počátku roku 1916 a brzy dokázaly své kvality v soubojích s německými fokkery,“ řekl pilot a spolupořadatel akce Jan Rudzinskyj.

Letouny byly malé, a tak jim piloti dali přezdívku Bébé (dítě). Letadla licenčně vyráběly firmy v Itálii a Rusku, nelicencované vznikaly v Holandsku. Francie vyrobila přibližně 400 letounů Nieuport 11, následoval typ 16 s výkonnějším motorem a typ 17 se synchronizovaným kulometem.

„Stíhací nieuporty byly ve své době u vojenských pilotů velice oblíbené. Na nieuportech létali i někteří piloti české národnosti, kteří za první světové války bojovali v řadách francouzského letectva,“ řekl Rudzinskyj.

Ultralehkou repliku Nieuportu 11 postavil Petr Svoboda z Brna. Letadlo je proti předloze zmenšeno na 80procentní velikost, aby odpovídalo hmotnostním limitům ultralehkých letadel.

„Motor je hvězdicový pětiválec Verner Scarlett 5, který replice dává nejen potřebný výkon, ale i krásný zvuk. Vzhledem k malým rozměrům a velké obratnosti vyžaduje pilotáž repliky opravdu zkušeného pilota,“ řekl Rudzinskyj.

Letos v červnu se v Pardubicích konal 29. ročník Aviatické pouti, příští rok bude jubilejní ročník, na který se organizátoři již připravují. Letovou premiéru bude mít replika nieuportu.

„Původně jsme chtěli postavit repliku letounu Rapid druhého slavného pardubického průkopníka Eugena Čiháka, ale při přípravách projektu se naskytla příležitost zakoupit již dokončenou a zalétanou repliku nieuportu, která odpovídala i našim finančním možnostem,“ řekl Rudzinskij.

Repliku Čihákova letounu organizátoři akce chtějí postavit v budoucnu. Doufají, že postupně postupně vytvoří sbírku letadel, která by důstojně připomínala Pardubice jako kolébku českého letectví, dodal Rudzinskij.