Invoitix

Pojištění odpovědnosti z provozu automobilů, takzvané povinné ručení, v únoru výrazně zdražilo. V průměru stouplo meziročně o 15 procent, a to ze 4266 korun na 4896 korun. Vyplývá to z dat portálu Top-Pojištění.cz, které společnost poskytla ČTK. Jde o ceny všech pojišťoven, které jsou aktuálně v nabídce portálu Ušetřeno.cz. Důvodem růstu cen je podle pojišťoven zejména takzvaná škodní inflace.

Už na konci minulého roku se podle portálu průměrné sazby výrazně zvyšovaly, v prosinci meziročně o osm procent. Průměr jednotlivých měsíčních hodnot meziročního zdražení za uplynulý rok činí 1,6 procenta, uvedl produktový specialista portálu Ondřej Vacek.

Proti únoru 2023 nejvíce zdražily Česká podnikatelská pojišťovna a Kooperativa, a to o více než třetinu, uvedl portál. Povinné ručení od Slavia pojišťovny se za stejné období zvedlo o 31 procent, a to převážně v důsledku nedávné aktualizace ceníku této instituce. Průměrné ceny ČSOB Pojišťovny se od loňského února zvýšily o pět procent. Naopak u pojišťovny Uniqa klesly o procento, u pojišťovny Pillow o šest procent.

„Klientům se zohledněním jejich rizikovosti zvyšujeme ceny v průměru o 11 procent,“ řekl ČTK mluvčí Kooperativy Milan Káňa. Kvůli inflaci podle něj rostou škody v celém sektoru pojištění. „Dražší je všechno, co z pojištění hradíme, materiál, jako jsou nárazníky, autoskla i další součástky, vyšší mzdové náklady autoservisů i energie. Škodní inflace loni činila 13 procent, kumulovaně za poslední tři roky téměř 50 procent. Pojistné tímto tempem rozhodně nerostlo,“ dodal.

Majitelé vozů Škoda na nově sjednaném povinném ručení zaplatí o téměř pětinu více než před rokem. V případě Toyoty zaznamenali analytici Top-Pojištění.cz zvýšení cen o 20 procent a u vozů Volkswagen o 16 procent. Vozy Hyundai se naopak pojišťují v průměru o 15 procent levněji. Nejvíce povinné ručení zdražilo majitelům vozů Opel, a to o 24 procent.

„Povinné ručení čekají od dubna výrazné změny, například se o téměř polovinu zvýší minimální limity pojistného plnění. To se však týká jen asi desetiny klientů se staršími smlouvami, navíc je nedávné zdražení pojistného rozvrženo velmi nerovnoměrně mezi jednotlivými pojišťovnami. Soulad s novými pravidly tedy není hlavním důvodem, proč některé z nich začaly zvyšovat ceny. Tím je spíš snaha o vyrovnání obecných důsledků inflace, tedy navyšujících se škod. Dříve či později výrazněji upraví ceníky i ty pojišťovny, které tak v poslední době neučinily,“ uvedl Vacek.

Povinné ručení v ČR poskytuje 12 pojišťoven. Většina z nich sazby stanovuje podle věku a místa bydliště řidiče, stáří vozidla, objemu a výkonu motoru, počtu ujetých kilometrů a dalších kritérií. Povinné ručení musí mít každý dopravní prostředek, kterému byla přidělena registrační značka nebo technický průkaz.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP