Zdroj: Freeimages.com

[quote]Společnost Pragoimex se bude podílet na modernizaci zhruba pěti tisíc starších tramvají T3 v Rusku. ČTK to řekl manažer společnosti Jiří Perner. Dohoda mezi českou společností a ruskou strojírnou Uralvagonzavod je součástí smluv za celkem 19 miliard korun, které uzavřely české firmy v rámci cesty prezidenta republiky Miloše Zemana do Ruska.[/quote]

České tramvaje T3 dodávala do Ruska ČKD Praha, v současnosti jezdí ve zhruba 60 ruských městech, uvedl Perner. Řada z nich je v provozu již 40 let a proto je modernizace nutná. Česká strana se podle Pernera může podílet zejména na rekonstrukcích podvozků.

Detaily smlouvy se zřejmě budou ladit během příštího roku, kdy by se rovněž mohly začít přestavovat první ruské tramvaje. V současnosti tak není možné říct, jakou bude mít pro Pragoimex tato zakázka hodnotu.

České firmy v Rusku uzavřely několik smluv, největší objem spolupráce předpokládá Zetor Tractors. Společně s firmou KEMZ má v plánu čtyři projekty. Hodnotu plánovaných projektů za čtyři roky firma odhaduje na zhruba 14 miliard Kč. Společnost GE Aviation Czech, která vyrábí turbovrtulové motory, pak uzavřela smlouvu se společností UZGA (Ural Works of Civil Aviation) na vybudování autorizovaného servisního střediska za zhruba 1,4 miliardy Kč.

Společnost Pragoimex vznikla v roce 1991. Se smluvními partnery Krnovskými opravnami a strojírnami a VKV Praha dodává nové tramvaje pro městskou hromadnou dopravu; opravuje, rekonstruuje a modernizuje tramvaje; dodává náhradní díly a trakční motory pro kolejová vozidla a trolejbusy; zajišťuje servis tramvají a projektové práce pro dopravní techniku. Loni firma podle účetní uzávěrky hospodařila se ztrátou 386.000 korun při tržbách dosahujících 344 milionů korun.

Zdroj: ČTK

DPP