Celkem 200 účastníků a 26 mluvčích z nejaktivnějších investičních a developerských firem v České republice se zúčastnilo online konference Prague Property Forum, kterou pořádá Property Forum a profesní sdružení RICS. V prvním panelu, který moderoval Luke Dawson z Colliers International, diskutovalo 7 expertů investiční strategie a současné možnosti financování nemovitostí.

 

Silná poptávka, kterou sledujeme na trhu logistických nemovitostí, je z velké části založena na růstu e-commerce. Nárůst e-commerce o pouhé procento si vyžádá 2 miliony m2 skladových prostor, uvedl Martin Baláž z developerské společnosti Prologis. Zmínil také, že současná situace v letectví nemá vliv na poptávku po industriálních nemovitostech okolo letišť.

Podle Troye Jahavera (Lincoln Property Company) retailové parky v České republice a na Slovensku vykazují navzdory krizi velmi dobré výsledky, a to i na sekundárních trzích. Uvedl také, že renegociace v kancelářských budovách proběhly hladce.

Jak uvedl James Turner (Sierra Balmain), současné obtíže sektoru maloobchodních nemovitostí je možné zvládnout pomocí dobrých vztahů s nájemci a vzájemnou komunikací. Podle něj technologie významně ovlivní jak maloobchod i logistiku.

Podle Róberta Sninčáka (CBRE Global Investors) je potřeba pohlížet na realitní trh v regionálním kontextu a zaměřit se na kvalitu jakékoliv nemovitosti, a co se týče kancelářských budov, více se zaměřuje na hlavní města CEE než regionální trhy. U vedl, že existuje velká poptávka po nájemním bydlení v Maďarsku, Polsku a na Slovensku.

Omar Satar (Crowdberry) potvrdil zaměření na rezidenční projekty, e-commerce a prop-tech. Crowdberry nyní získává finanční prostředky pro dvě nemovitosti na Slovensku určené pro e-commerce.

Róbert Sninčák zmínil, že zatím není jisté, jak home office dlouhodobě ovlivní kancelářský trh. Hannes Wimmer (Erste Group Bank AG) na druhé straně věří, že bude potřeba více prostoru pro interakci a týmovou spolupráci, což v horizontu 18 – 24 měsíců vyvolá poptávku po otevřených kancelářích (open space) a flexibilních prostorech.

 

Česká republika se dlouhodobě potýká s neúměrně dlouhými povolovacími procesy a pandemie koronaviru tuto situaci ještě zhoršila. Vydávání stavebních povolení například pro industriální projekty je ještě pomalejší než před příchodem Covid-19. Kvůli náročnému schvalovacímu procesu se nové akvizice uzavírají spíš na bázi platforem než jednotlivých nemovitostí, což dokládá skutečnost, že se zvětšil objem jednotlivých uzavřených obchodů (tzv. overall deal size) v tomto roce.