[quote]U výstupu z metra Florenc se dnes sešla skupina revizorů společně s policisty, aby u cedule s nápisem „Zvýšený výskyt revizorů!“ kontrolovali cestující. Takzvaná Akce revizor je první z podobných, které dnes novinářům představili zástupci dopravního podniku (DPP) a organizátora pražské dopravy Ropid. V listopadu zvýšený počet revizorů vyrazí do MHD ještě dvakrát.[/quote]

Akce jsou součástí kampaně proti černým pasažérům. Kontrolorů DPP zaměstnává zhruba 150, běžně se jich v MHD pohybuje kolem stovky. Při akcích se číslo mírně zvyšuje a revizory doprovází policisté.

Kampaň s názvem Nejedeš načerno? spustilo město koncem srpna. Její součástí je opatření, které umožňuje chyceným černým pasažérům zaplatit namísto 800 korun pokutu pouze 400, pokud si zakoupí celoroční kupon na MHD.

„Od 23. října je už takových cestujících 220, takže si myslím, že na začátek je to velmi pozitivní,“ uvedl dopravní ředitel DPP Ladislav Urbánek.

„Inspirovali jsme se policejními akcemi Kryštof. Na webu Nejedesnacerno.cz vždy upozorníme dopředu na některé větší akce, kdy bude v terénu výrazně víc revizorů s policisty než obvykle,“ uvedl náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek.

Protože na akce organizátoři upozorňují předem, jsou zaměřené spíše osvětově. Další podobné akce jsou plánovány na 14. a 29. listopadu.

Podle Urbánka kontroloři od začátku roku při zhruba šesti milionech kontrol uložili pokuty 213.000 cestujícím bez dokladu a na pokutách podnik inkasoval 65 milionů korun. Třicet procent provinilců zaplatilo hned na místě kontroly. Na nezaplaceném jízdném DPP přichází ročně o zhruba 350 milionů korun. Počet černých pasažérů se poslední tři roky zvyšuje. V roce 2015 revizoři chytili asi 294.000 černých pasažérů a loni 300.000.

Celkem má DPP téměř 11.000 zaměstnanců. Stoprocentním vlastníkem je Praha, která na provoz přispívá ročně částkou přes 12 miliard korun. V roce 2015 vedení Prahy zlevnilo roční kupon na nynějších 3650 korun.

DPP