Díky zlepšení situace na tocích Praha umožní od středečních 08:00 opět nástup a výstup z lodí v centru města. Náplavky ale ještě zůstanou kvůli vzedmutým hladinám zavřené. V tiskové zprávě to včera odpoledne oznámil magistrát. Počet toků, na nichž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) evidoval některý z povodňových stupňů, včera postupně klesal. V Praze už nebyl po 17:00 povodňový stupeň na žádném místě.

Kvůli situaci na tocích, které v posledních dnech rozvodnilo tání sněhu, dnes odpoledne znovu zasedl Povodňový orgán hlavního města Prahy. „Nyní to vypadá, že se situace uklidňuje, proto přistupujeme k prvnímu drobnému rozvolnění a od zítřejšího (středečního) rána umožníme nástup a výstup do lodí na Dvořákově nábřeží,“ oznámil primátor Bohuslav Svoboda (ODS). S ohledem na plánované upouštění vodních nádrží na Vltavě, kdy bude podle města průtok Vltavy opět zvýšený, ale všechna ostatní opatření zůstávají v platnosti.

Ačkoli tedy budou moci klienti lodních plaveb na Dvořákově nábřeží nastoupit do lodí, či vystoupit, tato náplavka i všechny ostatní v Praze 1, 2 a 5 nadále zůstanou uzavřené pro pěší i vozidla. Cestující z lodí se proto ani na Dvořákově nábřeží nebudou moci déle zdržovat. „Na některých místech na náplavce, zejména na Rašínově nábřeží, se totiž voda vylévá z břehů a tvoří se zde laguny,“ doplnil mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Kromě uzavření náplavek vedení města preventivně v pondělí kvůli vysokým hladinám toků zastavilo provoz přívozů a nechalo uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce. Podle meteorologů většina hladin rozvodněných toků už dnes kulminuje, či mírně klesá. Dnes dopoledne byl podle údajů na webu ČHMÚ povodňový stupeň v Praze pouze na jednom místě – na Botiči v Petrovicích, a to jen na nejnižším, prvním stupni. Vpodvečer ústav neevidoval povodňový ústav na žádném místě ve městě.

Zdroj: ČTK