Hranice na Přerovsku od ledna zjednoduší řidičům parkování v centru města. Zaplatit jej budou moci pomocí QR kódu, aniž by si přitom museli stahovat nějakou aplikaci. Virtuální Parkovací Automat (VPA) bude fungovat na bázi webové aplikace bez nutnosti instalace, sdělil ČTK mluvčí radnice Petr Bakovský. Nabídne podle něj nový, pohodlnější, jednodušší a moderní systém placení, ke kterému bude nutný pouze mobilní telefon, tablet či počítač s připojením k internetu.

„Zájemci mohou platit nebo prodloužit dobu parkování odkudkoliv a kdykoliv, například z kavárny, návštěvy nebo čekárny u lékaře. Mohou také zaplatit parkovací poplatek komukoliv, třeba rodinným příslušníkům nebo přátelům na návštěvě,“ uvedl mluvčí radnice.

Použití je podle zástupců radnice jednoduché. Řidiči svým mobilem či tabletem načtou QR kód zóny placeného stání, zadají přímý odkaz či najdou danou zónu na stránkách mapy.cz. Mohou také využít identifikaci lokality geolokačními službami (GPS) . „Poté se jim v aplikaci VPA zobrazí informace o dané zóně placeného stání včetně ceny parkovného a maximální možná doba parkování, následně zvolí preferovanou dobu parkování z roletového menu,“ doplnil mluvčí města.

Řidiči při prvním použití aplikace VPA budou vyzváni k zadání registrační značky vozidla a e-mailu. Při opakované službě již zadanou značku vyberou z menu, doplnil Bakovský. Parkovné se považuje za uhrazené až po odeslání dokladu za parkovné na e-mail uživatele, ve kterém je uvedena doba parkování, zóna placeného stání a registrační značka vozidla. Potvrzení o platbě za vozidlo je následně načteno strážníkům do jejich informačního systému.

Parkovací systém prošel modernizací v Hranicích již na začátku roku 2018, kdy bylo ve městě instalováno 16 nových parkovacích automatů. Z pohledu správy města Hranice šlo tehdy zároveň o první městský systém, který pracoval s konceptem takzvaného Smart City, jde o princip, který slouží především občanům. Největší změna spočívala v tom, že se do parkovacích automatů zadávala registrační značka vozidla. Díky tomu už lidé nemuseli chodit s lístkem zpátky do auta.

Zdroj: ČTK