Vyřazení sdružení tří firem vedené Alstomem Czech Republic z tendru na instalaci systému ETCS na trati mezi Kralupy nad Vltavou, Děčínem a státní hranicí platí. Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna zamítl rozklad proti prvostupňovému rozhodnutí, uvedla v tiskové zprávě mluvčí úřadu Milena Marešová. Alstomu s rozhodnutím ÚOHS nesouhlasí, Mlsnovo rozhodnutí analyzuje a zváží další kroky, napsala na dotaz ČTK mluvčí společnosti Judita Urbánková.
Sdružení, v němž je ještě firma TTC Marconi a Cobra Instalaciones y Servicios, vyloučila loni z tendru Správa železnic (SŽ) a argumentovala nesplněním kvalifikačních požadavků. Vítězná firma má systém instalovat a udržovat, soutěžní cena činí 12,3 miliardy korun. Podle webu Zdopravy.cz šlo o první zakázku, která prolomila monopol AŽD Praha na instalaci zabezpečovacích systémů na české železnici a přilákala i velké světové hráče. Kromě sdružení vedeného Alstomem a AŽD Praha se přihlásila také firma Siemens Mobility. Správa železnic soutěžila velký úsek s délkou 116 kilometrů a nedělila je do menších jako dříve. Nařídilo jí to ministerstvo dopravy.
Podle ÚOHS Správa železnic zákon vyloučením Alstomu neporušila. Jedním z argumentů bylo předložení referenční zakázky, která ale podle SŽ nesplnila podmínky zadávací dokumentace. „Zadavatel (SŽ) nebyl schopen na základě navrhovatelem (Alstomem) předložených objasnění a dokumentů dospět k závěru o tom, zda navrhovatel požadovaný referenční rozsah naplnil. Zadavatel proto navrhovatele opakovaně vyzýval k objasnění jeho nabídky, aby mu sdělil, které části z referenční zakázky jsou započitatelné jako silnoproudá zařízení. Navrhovatel však ve svých vyjádření neposkytl informace, na jejichž základě by zadavatel mohl učinit jednoznačný závěr, co může a co nemůže do požadovaného rozsahu reference započítat,“ uvedla Marešová.
S tím Alstom nesouhlasí. „Všechny kvalifikační požadavky zadávacího řízení jsme prokázali v dostatečném rozsahu a dle mezinárodně uznávaných standardů,“ uvedla Urbánková.
SŽ nyní bude pokračovat ve výběrovém řízení. „Po ukončení kvalifikační fáze budou kvalifikovaní dodavatelé vyzváni k podání předběžných nabídek, o nichž se bude následně jednat. Po ukončení jednací fáze budou dodavatelé vyzvání k podání finálních nabídek,“ napsala ČTK mluvčí SŽ Nela Eberl Friebová.
Systém ETCS je v současnosti v provozu na 622 kilometrech tratí v Česku. Jedná se o koridory z Prahy do Bohumína, z České Třebové do Brna a Břeclavi a z Břeclavi do Přerova. Systém funguje také na regionální trati z Olomouce do Uničova, která sloužila jako testovací.
Zdroj: ČTK