AMSTERDAMM

Kladenský přepravce VCHD Cargo využívá na lince mezi Německem a Dánskem bezemisní palivo, hydrogenovanou naftu z obnovitelných zdrojů Hydrotreated Vegetable Oil (HVO). Společnost tím snižuje uhlíkovou stopu nákladních přeprav, na dálkové lince klesly emise podle firmy o 80 procent oproti běžné naftě. HVO je rovnocennou udržitelnou variantou nafty a nemění jízdní vlastnosti vozidla, nevýhodou je nedostatek čerpacích stanic, sdělila ČTK za firmu Andrea Pitronová.

„Naše zkušenosti ukazují kolísání ve spotřebě a vozidla tak mohou ve srovnání s naftou vykazovat vyšší spotřebu. O něco vyšší cena a spotřeba HVO však stále představuje násobně levnější variantu, než by tomu bylo u kamionu na elektropohon, a zároveň přináší zásadní benefit ve formě nižších emisí,“ uvedl předseda představenstva VCHD Cargo Petr Kozel.

HVO je obnovitelné palivo vyrobené z použitých rostlinných olejů a živočišných tuků z potravinářského průmyslu nebo ze zbytků pocházejících ze zemědělství. Výrobci uvádějí, že v porovnání s tradiční motorovou naftou má HVO lepší cetanové číslo, lepší spalování, menší tvorbu úsad a lepší možnosti dlouhodobého skladování. A především se vyznačuje výrazně nižšími emisemi skleníkových plynů, o 70 až 90 procent. „Z našeho pohledu se v současné době jedná o jediné rozumné nízkoemisní řešení pro mezinárodní dálkovou přepravu, kde se vozidla téměř nezastaví. Navíc díky spolupráci s dodavatelem paliva, který nabízí výborný reporting a další přidané služby, můžeme našim zákazníkům v číslech a na certifikátech doložit skutečné benefity zelených přeprav,“ doplnil Kozel.

VCHD Cargo se zaměřuje na dálkové linkové exportní přepravy. Ve své flotile má na 330 vozidel, provozuje 112 pravidelných linkových spojů do mnoha evropských zemí. Její pobočky jsou v Kladně, Brně, Havlíčkově Brodu a Českých Budějovicích. Linka testující HVO míří do Dánska a zpět a společnost ji vybrala cíleně kvůli značné hustotě sítě čerpacích stanic s HVO, kterými se skandinávské země vyznačují. Celá skupina VCHD Cargo v roce 2022 dosáhla hrubého obratu ve výši 1,25 miliardy korun a zaměstnává téměř 450 lidí v České republice i v zahraničí.

Zdroj: ČTK

DPP